Cyfrowi wynalazcy

Robert Duchowski

Co łączy Prezydenta Piotra Krzystka i Cyfrowych Wynalazców z Fundacji Rozwoju Branży Internetowej „Netcamp”? Dla obu najważniejsze jest miasto! Dla Prezydenta jest to oczywiście Szczecin, a dla Cyfrowych priorytetem jest ich „Inteligentne Miasto”, które właśnie w Szczecinie powstało. To z tego powodu Cyfrowi otrzymali od Prezydenta Krzystka zaproszenie na spotkanie w Urzędzie Miasta Szczecin.
W czwartek 29 września, Prezydent Piotr Krzystek przyznał projektowi Inteligentne Miasto mecenat Gminy Miasto Szczecin. Projekt został wpisany do katalogu wdrożeń zgodnych z założeniami wizji Szczecin Floating Garden 2050.
Prezydent zainspirowany pomysłem młodych Szczecinian, wraz z Robertem Królem, prezesem Fundacji Netcamp oficjalnie rozpoczęli kampanię „Inteligentna Edukacja, Inteligentne Miasto” wynikającej ze Strategii Rozwoju Szczecina 2025.
Projekt realizuje cel strategiczny I „Szczecin – miasto o wysokim kapitale intelektualnym” i Cel operacyjnego III.3 „Poszerzenie zakresu dostępności i jakości edukacji” i powiązanej z wdrożeniem projektu pilotażowo - prototypowego „Inteligentne miasto” i „Cyfrowi Wynalazcy”.
Cyfrowi stworzyli zabawkę jakiej jeszcze nie było. Inteligentne Miasto, bo tak ją nazwali, to zarówno świetna zabawa dla całej rodziny, jak i przyjemne i proste w użyciu narzędzie dydaktyczne. Chcą pokazać, jak za pomocą nowoczesnych technologii można zmienić zabawę dzieci w pełną przygód wyprawę połączoną z nauką. Nauczyciele i rodzice zyskają dzięki nim doskonałe narzędzie, by tłumaczyć jak działa świat i jak, lepiej niż dotychczas, wykorzystać komputery i tablety wszechobecne w życiu młodych ludzi.
Nauczeni doświadczeniem prowadzonych przez siebie warsztatów, Wynalazcy doszli do wniosku, że nie mogą tego wynalazku zostawić tylko dla siebie. Na chwilę obecną nie ma lepszego, bardziej pasjonującego dzieci i przystępniejszego narzędzia do nauki programowania.
Miasto Szczecin, widząc potencjał swoich młodych mieszkańców i ich pomysłu, postanowiło wdrożyć wspólnie z nimi innowacje edukacyjną w szkołach podstawowych. Kierując się zmianami w podstawie programowej nauczania informatyki oraz związanego z tym pilotażem, szczeciński Wydział Oświaty i Cyfrowi Wynalazcy w ramach kampanii „Inteligentna Edukacja” zdecydował, ze 4 podstawówki zostaną wyposażone w Inteligentne Miasto, by na tej podstawie prowadzone były lekcje informatyki. Zajęcia rozpoczną się z semestrem letnim bieżącego roku szkolnego. Do tego czasu trwać będą szkolenia nauczycieli, którzy mają je prowadzić.
Inteligentne Miasto prócz nauki o komputerach, wykorzystuje też scenariusze łączące matematykę i fizykę (np. poprzez zadanie „zielona fala” w którym uczniowie stosują w praktyce wzór na prędkość), dlatego Prezydent liczy na wyższe wyniki na egzaminach matematycznych oraz wzrost zainteresowania przedmiotami ścisłymi.
- Informatyk to dzisiaj bardzo poszukiwany zawód – w samym Szczecinie jest o ponad 500 miejsc pracy więcej niż chętnych. Jednak nie każdy musi objąć ten kierunek – ważne by nabył umiejętności obsługi i zrozumienia dla technologii – za 10 lat, kiedy dzieci wchodzić będą na rynek pracy, będzie to wręcz obowiązkowe - dodaje Prezydent.
Projekt można wspierać w ramach kampanii https://wspieram.to/inteligentnemiasto, dzięki tej pomocy Fundacja Netcamp będzie mogła zacząć produkować Inteligentne Miasto na szeroką skalę.
* Czym jest Inteligentne Miasto?
To makieta, która zawiera elementy świata rzeczywistego podłączane do komputera, sterowane z pomocą umiejętności programowania. Zestaw Inteligentne Miasto składa się z 15 sztuk puzzli tworzących urbanistyczną makietę, na której stawiane są modele infrastruktury miasta. Jest to sygnalizacja świetlna, zarówno dla ruchu ulicznego i dla pieszych, semafor, szlaban oraz lampa uliczna. Zestaw pozwala na programowanie w czasie rzeczywistym - programując poszczególne elementy, dzieci natychmiastowo widzą efekt swojej pracy na makiecie. Ponadto zestaw posiada tryb automatyczny, niewymagający programowania, doskonale nadający się dla dzieci poniżej 5 roku życia oraz do nauki zasad ruchu drogowego.