Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   10°

   Centrum Informacji dla Cudzoziemców otwarte

   Darek Sadowski

   Darek Sadowski

   Centrum Informacji dla Cudzoziemców otwarte

   Specjalny punkt pomocy dla obcokrajowców przyjeżdżających w celach zarobkowych do naszego miasta działa przy Placu Hołdu Pruskiego 8. To tam cudzoziemcy znajdą wparcie w zakresie legalizacji pobytu i pracy, przysługujących im świadczeń, czy też zupełnie codziennych spraw, takich jak pomoc lekarska, edukacja dzieci, wynajem mieszkania. 

   Rośnie liczba obcokrajowców

   Według oficjalnych statystyk Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie zachodniopomorskim w pierwszym kwartale 2019 roku zatrudnionych legalnie było 25 tys. cudzoziemców. Większość z nich, tj. 19 tys. to mieszkańcy Szczecina, pochodzący  głównie z Ukrainy. Nie zawsze znają  polskie przepisy prawne i obowiązujące zasady. Często nie wiedzą też, gdzie szukać pomocy, gdy jest potrzebna.

   - Widzimy bardzo istotny wpływ obcokrajowców na rynek pracy, mamy coraz więcej zagranicznych studentów. Musimy zatem zacząć kompleksowo reagować na potrzeby takich osób - powiedział Daniel Wacinkiewicz, z-ca prezydenta Szczecina

   Prezydent Miasta Szczecin, Piotr Krzystek, dostrzegając potrzebę wsparcia cudzoziemców w procesie integracji z lokalną społecznością ogłosił konkurs na stworzenie Centrum Informacji dla Cudzoziemców. Wygrał projekt złożony przez dwie organizacje pozarządowe: Fundację Rozwoju Zawodowego Talent&Kariera i Fundację Ludzkie Sprawy. Ich reprezentanci ramię w ramię poprowadzą placówkę dedykowaną obcokrajowcom.

   - Zależy nam na tym, aby obcokrajowcy, którzy przyjechali do Szczecina chcieli tu zostać - powiedziała Katarzyna Opiekulska z Fundacji Rozwoju Zawodowego Talent&Kariera.

   Pomoc dla cudzoziemców

   W Centrum Informacji dla Cudzoziemców reprezentanci innych narodowości będą mogli spotkać się z doradcą, który odpowie na najważniejsze pytania dotyczące legalnego pobytu, pracy oraz codziennego życia w Szczecinie. Będą też mogli wziąć udział w szkoleniach, skorzystać z informacji zawartych na stronie internetowej cudzoziemcy.szczecin.eu oraz w specjalnym informatorze wydanym w dwóch językach (ukraińskim  rosyjskim).

   - Mamy wielu doradców, prawników i tłumaczy, którzy tylko czekają na to, aby pomóc - powiedziała Joanna Świątek-Wojnarowska z Fundacji Ludzkie Sprawy.

   Na pytanie „po co to wszystko?”, odpowiedź jest dość prosta. Chodzi o to, aby regionalna gospodarka miała się coraz lepiej, a szczecińscy pracodawcy mieli szansę na zniwelowanie braków w kadrach, których nie dało się zapełnić pracownikami z rodzimego rynku. Trzeba więc zrobić co  możliwe, aby zatrzymać w Szczecinie tych, którzy przyjechali tu z zamiarem zamieszkania i podjęcia pracy.

   - Zaczynamy od punktu informacyjnego, ale to nie jest jednorazowa akcja, tylko projekt, który chcemy rozwijać na wielu płaszczyznach - podsumowała Beata Bugajska, Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych.

   Trudno jest określić liczbę osób, które skorzystają z pomocy doradców CIC. Specjaliści z obu fundacji są jednak zgodni, że cudzoziemców przebywających i pracujących w Szczecinie jest o ok. 50% więcej niż wskazują oficjalne statystyki.  Niestety z uwagi na nielegalne praktyki nie zostają zarejestrowani w ZUS, nie mają umowy o pracę, a ich wynagrodzenie odbiega od stawek rynkowych. Na każdym kroku natykają się na bariery językowe i te wynikające z różnic kulturowych.  A przecież gdyby nie oni, nasz lokalny rynek pracy już dawno by się załamał.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!