Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   11°

   Cash for Work

   Marta Kufel

   Marta Kufel

   Cash for Work

   52 ukraińskich uchodźców zatrudnionych w szczecińskich placówkach oświatowych – to jeden z wymiernych efektów programu Cash for Work. Działanie jest realizowane w ramach współpracy Gminy z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.

   Program Cash for Work, czyli program interwencyjnego zatrudnienia to długoterminowe wsparcie dla samorządów, w tym wydziałów edukacji, placówek oświaty i przede wszystkim uchodźców z Ukrainy w Polsce. Jego głównym założeniem jest odciążenie instytucji publicznych, poprzez oddelegowanie do pracy pracowników z Ukrainy, którzy posiadają konkretne kwalifikacje zawodowe. Osoby te są nieocenioną pomocą oraz wsparciem tam, gdzie problem stanowi na przykład bariera językowa, trauma lub zwiększająca się z dnia na dzień liczba uczniów. Celem programu jest również usamodzielnienie, włączenie na rynek pracy osób z Ukrainy, który były chętne do pracy w swoim zawodzie. Przede wszystkim jednak Program pozwala na zapewnienie im stabilizacji finansowej oraz uniezależnienie od pomocy socjalnej.

   Co ważne, realizacja tego wyjątkowego przedsięwzięcia jest możliwa między innymi dzięki finansowaniu udzielonemu przez rząd Tajwanu. Stąd też, w szczecińskim magistracie odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli zarówno przedstawiciele ambasady Tajwanu w Polsce, jak i pracownicy Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.

   - Dziękujemy za udzieloną pomoc oraz wsparcie. Dzięki nim mogliśmy zatrudnić między innymi w naszych szkołach specjalistów, którzy na co dzień pomagają ukraińskim uchodźcom z terenów ogarniętych wojną zmierzyć się z towarzyszącą im traumą i nową rzeczywistościąpowiedziała Lidia Rogaś – zastępca prezydenta Miasta Szczecin.Dzięki programowi Cash for Work możemy nie tylko wspierać osoby, które tego potrzebują, ale przede wszystkim dać możliwość godnej pracy dorosłym, którzy do nas przybyli uciekając przed wojną.

   - Przyjechaliśmy tu dziś między innymi po to, by nie tylko być świadkami niezwykłej i wyjątkowej pomocy, której jako naród udzieliliście Ukraińcom uciekającym ze swoich domów przed brutalną wojną. Jednak przede wszystkim chcielibyśmy Wam za to podziękować -  powiedział Norbert CC. Yang – pierwszy sekretarz Biura Przedstawicielskiego Tajpej w Polsce. Chociaż Tajwan leży bardzo daleko od Polski wiem, że nasze narody łączą te same, niezwykle cennie i wyjątkowe wartości.

   - Fundacja PCPM niesie pomoc w Ukrainie i uchodźcom i uchodźczyniom z Ukrainy w Polsce od początku kryzysu. Natomiast to wsparcie nie byłoby możliwe, gdyby nie współpraca z partnerami. Wśród nich bardzo ważną rolę odgrywają lokalne samorządy i darczyńcy. Jesteśmy niezwykle wdzięczni władzom Szczecina za owocną współpracę. Dziękujemy też rządowi Tajwanu i jego mieszkańcom za to, że mimo dzielących nas setek kilometrów możemy liczyć na wsparcie tego i innych projektów pomocowych - dodała Zofia Kwolek - Członkini Zarządu Fundacji PCPM.

   Warto podkreślić, że Program Cash for Work wspiera nie tylko szkoły, ale także inne instytucje. Tylko w samym Szczecinie, na mocy podpisanych porozumień, ukraińscy uchodźcy znaleźli zatrudnienie między innymi w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie, Spółdzielni Socjalnej "Meritum", Stowarzyszeniu „SOS dla Rodziny”, Konwencie Współpracy Samorządowej Polska-Ukraina, Urzędzie Miasta, Fundacji Pełnia Wyrazu oraz Fundacji YOUkraine. Łącznie, w całej Polsce udało się zapewnić zatrudnienie dla 1527 osób w 23 miastach.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!