Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   16°

   Budżet Szczecina na 2024 rok

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Miejscy radni uchwalili przyszłoroczny budżet Szczecina. Dokument ma charakter „przejściowy” i odzwierciedla stan finansów samorządu, który przez lata był marginalizowany przez odchodzące już władze centralne.

   Budżet Miasta 2024 w liczbach:

   Dochody: 3 722 147 323 zł

   Wydatki: 3 673 565 884 zł

   Nadwyżka: 48 581 439 zł

    

   - Wypracowaliśmy w poprzednim roku system pracy na rezerwach celowych i rezerwie ogólnej i dzięki temu przetrwaliśmy te wszystkie burze i zawieruchy, których nie było mało. Podobną konstrukcję budżetu przedkładamy teraz. Ten plan finansowy zapewnia ciągłość działania, ale daje też możliwość reagowania. – powiedziała Dorota Pudło-Żylińska, Skarbnik Miasta.

   Głównym celem polityki finansowej jest odpowiedzialność i zabezpieczenie środków na realizację ustawowych zadań Miasta przy jednoczesnym zapewnieniu jego dalszego rozwoju. Dlatego, poprzez wzrost wydatków w każdym z obszarów funkcjonowania Miasta: edukacji, pomocy społecznej i gospodarce komunalnej, jeszcze większy nacisk zostanie poświęcony zadaniom bieżącym. Łączne wydatki w tych sferach osiągną poziom blisko 2,3 mld zł.

   - Liczę, że dzięki zmianom na szczeblu centralnym, w przyszłym roku będziemy mogli powrócić do w pełni zrównoważonego budżetu uwzględniającego nowe projekty inwestycyjne, które będą dalej napędzać rozwój Szczecina – powiedział Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

   Między 2019 a 2023 rokiem Szczecin realizował ambitne programy inwestycyjne o łącznej wartości 4,2 mld zł, co oznacza, że rocznie na inwestycje miasto przeznaczało ponad 1 mld zł. To jednak przeszłość, bo aby odpowiednio zbilansować budżet niezbędna będzie sprzedaż majątku, regulacje inflacyjne opłat za usługi komunalne i opłaty lokalne, ograniczenie wydatków nieobligatoryjnych oraz właśnie przede wszystkim zmniejszenie programu inwestycyjnego. Przyszłoroczny budżet zakłada, że na ten cel w przyszłym roku Miasto wyda 636 mln zł, czyli najmniej od 5 lat.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!