Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   17°

   Budżet Miasta na 2024 rok przyjęty

   Darek Sadowski

   Darek Sadowski

   Budżet Miasta na 2024 rok przyjęty

   Miejscy radni, podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta, uchwalili przyszłoroczny budżet Szczecina. Dokument ma charakter „przejściowy” i odzwierciedla stan finansów samorządu, który przez lata był marginalizowany przez odchodzące już władze centralne.

   Budżet Miasta 2024 w liczbach:

   Dochody: 3 722 147 323 zł

   Wydatki: 3 673 565 884 zł

   Nadwyżka: 48 581 439 zł

    

   - Wypracowaliśmy w poprzednim roku system pracy na rezerwach celowych i rezerwie ogólnej i dzięki temu przetrwaliśmy te wszystkie burze i zawieruchy, których nie było mało. Podobną konstrukcję budżetu przedkładamy teraz. Ten plan finansowy zapewnia ciągłość działania, ale daje też możliwość reagowania. – powiedziała Dorota Pudło-Żylińska, Skarbnik Miasta.

   Głównym celem polityki finansowej jest odpowiedzialność i zabezpieczenie środków na realizację ustawowych zadań Miasta przy jednoczesnym zapewnieniu jego dalszego rozwoju. Dlatego, poprzez wzrost wydatków w każdym z obszarów funkcjonowania Miasta: edukacji, pomocy społecznej i gospodarce komunalnej, jeszcze większy nacisk zostanie poświęcony zadaniom bieżącym. Łączne wydatki w tych sferach osiągną poziom blisko 2,3 mld zł.

   - Liczę, że dzięki zmianom na szczeblu centralnym, w przyszłym roku będziemy mogli powrócić do w pełni zrównoważonego budżetu uwzględniającego nowe projekty inwestycyjne, które będą dalej napędzać rozwój Szczecina – powiedział Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

   Między 2019 a 2023 rokiem Szczecin realizował ambitne programy inwestycyjne o łącznej wartości 4,2 mld zł, co oznacza, że rocznie na inwestycje miasto przeznaczało ponad 1 mld zł. To jednak przeszłość, bo aby odpowiednio zbilansować budżet niezbędna będzie sprzedaż majątku, regulacje inflacyjne opłat za usługi komunalne i opłaty lokalne, ograniczenie wydatków nieobligatoryjnych oraz właśnie przede wszystkim zmniejszenie programu inwestycyjnego. Przyszłoroczny budżet zakłada, że na ten cel w przyszłym roku Miasto wyda 636 mln zł, czyli najmniej od 5 lat.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!