Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   14°

   Bądź częścią Nowego Sąsiedztwa! Skorzystaj z warsztatów i weź pieniądze na inicjatywy

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Bądź częścią Nowego Sąsiedztwa! Skorzystaj z warsztatów i weź pieniądze na inicjatywy

   Stowarzyszenie „Oswajanie miasta” zaprasza do udziału w serii działań, które przeznaczone są zarówno dla Polaków, jak i Ukraińców.

   - Chcemy stworzyć takie sytuacje, w których każdy mieszkaniec Szczecina, bez względu na pochodzenie, może się czegoś nowego nauczyć i poznać nowych ludzi” – zachęca Marcin Chruśliński z „Oswajania miasta.” – Co więcej, nasza inicjatywa to się nie tylko warsztaty, ale także konkurs, który umożliwia zdobycie wsparcia finansowego dla inspirujących inicjatyw społecznych.

   Wydarzenia, które planowane są od lutego do kwietnia 2024 r. są przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych np. zdobywaniem nowych umiejętności. Temu służyć ma cykl spotkań warsztatowych pt. „Jak dobrze mieć sąsiada”, prowadzonych przez uzdolnionych Ukraińców.

   Rozpocznie się on 29 lutego o godz. 18:00 warsztatami szycia z Marko Saidovem, studentem projektowania mody. Można przynieść dziurawe ubrania, które czekają na drugie życie! Następne spotkanie odbędzie się w niedzielę, 3 marca o godz. 12:00. Oksana Zadychuk, architektka i inżynierka, podzieli się swoją pasją do tworzenia grafik techniką linorytu. A we wtorek 5 marca o godz. 18:00 Ruslana Zagadaieva – nauczycielka języka ukraińskiego – pokaże, jak tworzyć świąteczne pająki ze słomy. Wszystkie spotkania odbędą się w ŚRODKU Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzki przy ul. bł. Królowej Jadwigi 43/u1 i są bezpłatne. Dołączcie do nas na chwilę kreatywności i dobrej zabawy!

   Ale to nie koniec! Stowarzyszenie „Oswajanie miasta” zaprasza też do udziału w konkursie pt. „Nowe Sąsiedztwo”.

   Mogą w nim wziąć udział grupy inicjatywne, czyli min. 2 osoby mieszkające w Szczecinie, w tym przynajmniej 1 osoba z doświadczeniem migranckim bądź uchodźczym z Ukrainy. Grupy mogą zgłaszać swoje pomysły na działania do końca kwietnia 2024 r.

   Konkurs obejmuje dwie kategorie: projekty miękkie (np. spacer miejski, projekcja filmu, warsztaty) oraz projekty twarde (np. mural, sadzenie roślin, budowa ławek). Maksymalne dofinansowanie wynosi 1.500 zł dla projektów miękkich i 2.500 zł dla projektów twardych. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są poprzez formularz dostępny pod adresem: bit.ly/NoweSasiedztwo od 17 lutego do 3 marca.

   Organizatorzy zapraszają na dyżur konkursowy, podczas którego można wszystkiego się dowiedzieć już 28 lutego w godzinach 17:00-19:00 w ŚRODKU Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim.

   W ciągu ostatniego roku w szczecińskim magistracie wydano 20 373 numerów PESEL oraz przyjęto 20 tysięcy wniosków na jednorazowe świadczenie pieniężne dla uchodźców. Nie wszystkie te osoby zostały w Szczecinie – wiele wróciło do Ukrainy, inne wyjechały. Wiadomo, że w szczecińskich szkołach uczy się ponad 3 tysiące uczniów z Ukrainy, natomiast w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych - ponad 600 dzieci. Na podstawie tych danych można przyjąć, że grono osób z doświadczeniem uchodźstwa, które postanowiły przynajmniej na najbliższy okres związać swoje życie ze Szczecinem to niemal 10 tysięcy osób.

   Opisane działania realizowane są dzięki dotacji z Fundacji Batorego w ramach Funduszu solidarności z Ukrainą.

   Więcej o konkursie „Nowe sąsiedztwo” tutaj
   Więcej o warsztatach tutaj i tutaj

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!