Badania wody w Szczecinie. 72 000 analiz rocznie

Robert Duchowski

Woda jest w Szczecinie badana wielokrotnie, na różnych etapach produkcji. Nad jej ostateczną jakością czuwa nasze akredytowane Centralne Laboratorium, które pobiera rocznie ponad 3000 próbek i wykonuje na nich blisko 72 000 analiz.
Co oznacza słowo akredytacja? To uznanie przez upoważnioną jednostkę kompetencji laboratoriów do wykonywania określonych działań. Certyfikacja służy budowaniu i umacnianiu zaufania do wyników badań, usług, kadry oraz systemów zarządzania.
- Nasze Laboratorium Centralne jest nie tylko kontrolowane przez specjalnych audytorów, ale także bierze udział w badaniach biegłości i porównaniach międzylaboratoryjnych tylko u akredytowanych organizatorów m.in. LGC Standards, gdzie próbki przysyłane są z Wielkiej Brytanii, porównujemy się z laboratoriami z całej Europy i absolutnie nie odstajemy od najlepszych, a nawet wyznaczamy standardy - mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie.
W Laboratorium Centralnym w przeprowadzane są analizy próbek wody i ścieków.
Jak wyglądają statystyki na przykładzie roku 2024?
W ramach wewnętrznej kontroli jakości wody przebadano około 2500 próbek wody z Zakładów Produkcji Wody, przepompowni wody i zbiorników, z sieci wodociągowej i poidełek. Badamy także ścieki, takich próbek pobraliśmy blisko 550.
Zatem całkowita ilość w roku 2024 to ponad 3000 próbek! Wykonano z nich około 72 000 analiz (parametrów):
- ok. 59 000 parametrów fizykochemicznych
- ok. 13 000 parametrów mikrobiologicznych
Zakres usług naszego Laboratorium obejmuje:
- pobieranie próbek wody, wody do spożycia i ścieków
- wykonanie analiz fizykochemicznych próbek wody, wody do spożycia, ścieków,
- wykonanie analiz mikrobiologicznych próbek wody, wody do spożycia,
- oznaczenie biologicznego wskaźnika kontroli skuteczności sterylizacji (sporal A), rodzaj: obecność drobnoustroju wskaźnikowego Geobacillus stearothermophilus.