Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   14°

   Archeolodzy na Rynku Nowym

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Archeolodzy na Rynku Nowym

   12 sierpnia rozpocznie się przygotowanie placu Rynek Nowy do badań archeologiczno – architektonicznych.  Od tego dnia część placu zostanie ogrodzona, a co za tym idzie mieszkańcy oraz osoby parkujące w okolicy będą musiały liczyć się ze zmianami i ograniczeniami w tym miejscu. Do końca sierpnia ogrodzony zostanie cały plac (z zachowaniem przejazdu między ulicami Opłotki i Panieńską).                                        

   Badaniom archeologiczno-architektonicznym poddane zostaną relikty kościoła św. Mikołaja. Do badań zostanie dołączone sprawozdanie wraz z naukowym opracowaniem wyników w postaci szczegółowych wytycznych konserwatorskich do projektu rewaloryzacji placu Rynek Nowy w Szczecinie.

   - Podziemne relikty budynku wciąż znajdują się pod brukiem Rynku Nowego, po północnej stronie Ratusza Staromiejskiego – mówi Michał Dębowski, Miejski Konserwator Zabytków. - Na podstawie wyników badań zostaną wypracowane szczegółowe wytyczne konserwatorskie określające optymalny sposób ekspozycji historycznych reliktów. Tym samym przywrócona zostanie historyczna funkcja placu – jako ogólnodostępnej przestrzeni publicznej o charakterze rynku staromiejskiego, uwzględniającego rozwiązania funkcjonalne i estetyczne dostosowane do zabytkowej przestrzeni.

   Obszar opracowania obejmuje plac Rynek Nowy i część ulicy Panieńskiej. Szacunkowa powierzchnia całkowita terenu objętego badaniami to ok. 1840 m2.

   Prace archeologiczne potrwają do połowy października, efekty prac wraz z opracowaniem poznamy do końca 2022 roku.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!