Anita Agnihotri: Szczecin to dzisiaj moje miasto

Robert Duchowski

Nowoczesna businesswoman, popularyzatora hinduskiej kuchni, miss Indii w jednej osobie. Oto Anita Agnihotri, którą 40 lat temu z dalekiego Wschodu do Szczecina przywiodła… miłość. Znana restauratorka jest kolejną bohaterką cyklu „Myśli Niepodległe”.
W wywiadzie Anita Agnihotri opowiada o tym jak z Indii trafiła do Szczecina, jak cudzoziemka o egzotycznej urodzie została tutaj przyjęta i za co najbardziej lubi swoje nowe miasto.
- W Indiach mieszkałam w ogromnych miastach: Bombaju i Madrasie, więc dla mnie Szczecin to takie małe miasto, które jednak ma wszystkie walory dużego miasta – mówi. - Jest tu zielono, wszędzie blisko i w każde miejsce można dojść spacerem.
W ramach inicjatywy Codziennie Polskę tworzyMy restauratorka podzieliła się także swoimi refleksjami na temat wolności:
- Wolność oznacza dla mnie to, że mogę się realizować, jestem akceptowana i nie czuję się inna – mówi nasza bohaterka. - Wolność to, oprócz zdrowia, największa wartość w naszym życiu. Kiedy człowiek jest wolny ma pozytywną energię. Dlatego musimy o tę wolność dbać.
Film można zobaczyć na stronie internetowej:
http://mojaniepodleglosc.pl/mysli-niepodlegle/
„Myśli niepodległe” to jeden z elementów akcji „Codziennie Polskę tworzyMy”, która ma na celu całoroczne, obywatelskie świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości nie tylko w Szczecinie, ale i w całym kraju. „Myślami” nazywamy cykl filmów-wywiadów nagrywanych w szczecińskiej filharmonii i publikowanych zawsze 11. dnia każdego kolejnego miesiąca. Ich bohaterami są osoby znane i związane ze stolicą Pomorza Zachodniego. Osoby, które chcą podzielić się refleksjami o niepodległości i opowiedzieć swoje historie ze Szczecinem w tle.
Anita Agnihotri urodziła się w miejscowości Shahjehanpur w Północnych Indiach. W 1973 roku została wybrana Miss Indii. Niedługo potem przyjechała do Szczecina i została tu do dziś. Z wykształcenia jest filologiem anglistyki, a z zawodu restauratorką. Jej pasją są książki, historia i jedzenie. Jako wytrawny smakosz ceni również dobre towarzystwo i spokój ducha, dlatego regularnie medytuje.
„Codziennie Polskę tworzymy” to nazwa rocznego programu obchodów 100-lecia niepodległości naszego kraju. Inicjatywa składa się wiele elementów o zasięgu lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim. Ich naczelnym celem jest ukazanie Święta Niepodległości nie tylko w kontekście historycznym, lecz także w świetle codziennego życia i pracy każdego z nas na rzecz Ojczyzny, dziś i w przyszłości. Polska to przecież ludzie, ich historie i plany.