Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   Amfiteatr tuż tuż

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Amfiteatr tuż tuż
   DJI_0609-2.jpg
   DJI_0595-2.jpg
   DJI_0615-2.jpg
   DJI_0590.jpg
   DJI_0585.jpg
   DJI_0611.jpg

   Pół roku. Dokładnie za tyle czasu spotkamy się na otwarciu Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec w Szczecinie. Powoli odkrywamy karty i dziś prezentujemy pierwszą część wydarzeń, towarzyszącym otwarciu amfiteatru. Rozpoczniemy Szczecińskimi Dniami Otwartymi.

    

   Piątek, 29 lipca 2022

   18:00 - 20:30 szczecińskie zespoły

   21:00 LOREM IPSUM SHOW

   Dokładnie o godzinie 21:00 dnia 29 lipca ruszy piątkowy koncert specjalny, będący pierwszym z serii wydarzeń artystycznych, które odbędą się w ramach wieńczących przebudowę Teatru Letniego dni otwartych. Lorem Ipsum Show na nowej scenie Teatru Letniego to artystyczna konfrontacja związanych ze Szczecinem twórców i wykonawców. Wydarzenie przepełnione występami zaproszonych gości, solistów oraz instrumentalistów. Tematycznie i osobowo to stricte szczeciński spektakl muzyczny, a ze względu na oprawę dźwiękowo-wizualną całości przedsięwzięcia, można określić je mianem widowiska multimedialnego z przekazem. I to właśnie przekaz ma się tego dnia stać swoistą klamrą muzyki, obrazu oraz słowa.

   Lorem Ipsum Show opiera się na twórczości szczecińskiego muzyka i tekściarza, a na co dzień aktora Teatru Polskiego w Szczecinie, Aleksandra Różanka. Na drugim biegunie osi spektaklu nie zabraknie jednak wtrąceń muzyczno-słownych, zaczerpniętych z twórczości zaproszonych gości i na żywo przez nich interpretowanych w zupełnie nowym kontekście. Przedsięwzięcie będzie więc bogatą stylistycznie i w pełni autorską wizją szukania tożsamości zarówno miasta, jak i siebie samego w mieście które enty raz buduje się na nowo, rośnie, otwiera i przekształca na naszych oczach.

   Nie zabraknie odniesień do wydarzeń historycznych, które bezsprzecznie miały wpływ na kształt i charakter miasta.

   Nazwą wydarzenia jest początek tekstu stosowanego do demonstracji krojów pisma (czcionek oraz fontów), jak i kompozycji treści strony. Po raz pierwszy został on użyty

   przez nieznanego drukarza w XVI wieku. Przeszło sto lat temu odkryto jednak prawdziwe pochodzenie całego tekstu. Zanim został on zdeformowany, stanowił fragment traktatu Cycerona „O granicach dobra i zła” (De finibus bonorum et malorum) napisanego w 45 p.n.e.

   Przebudowa Teatru Letniego i jej finalny efekt są dowodem na to że żyjemy w niezwykle bogatym kulturowo miejscu, choć na przestrzeni jednego zaledwie stulecia storpedowanym na tak niewyobrażalną skalę, że po dziś dzień w wielu swoich fragmentach bezpowrotnym. Żyjemy w miejscu odciętym od prawdziwej opowieści o sobie. Ale gdy z wolna przekopujemy się przez bogatą historię tego miasta, wydajemy się być niezmiennie zaskoczeni jej złożonością, która przecież nie do końca obca jest nam samym.

   W tym kontekście przebudowa Teatru Letniego to jeden z nowych rozdziałów przyszłego Szczecina i jest to rozdział w który chcemy się razem wpisać. Widowisko ma być wariacją na temat tożsamości, jej deficytów i nadwyżek, swobodną interpretacją stanu miasta i kondycji człowieka który się w to miasto wpisuje. Koncert połączy artystów oraz style muzyczne - te współczesne, jak hip-hop, synth-pop, r&b, dubstep, z bardziej klasycznymi (za sprawą bogatych aranżacji, pisanych też z myślą o zaproszeniu do przedsięwzięcia szczecińskiej Baltic Neopolis Quartet). Plan muzyczno-słowny będzie przeplatał się z ponadczasowymi historiami naszego miasta. Podczas koncertu przewinie się przez scenę przeszło czterdziestu artystów (od solistów po instrumentalistów).

   Wystąpią między innymi:

   Alicja Kruk, Marta Uszko, Konrad Słoka, Łukasz Drapała, Maja Koterba, Damian Rybicki, Damian Ukeje, Mateusz Czarnowski, Olek Różanek, Emilia Goch-Salvador

   i  Baltic Neopolis Quartet, Agnieszka Faryna, Borys Sawaszkiewicz, Maciej Cierlecki, Tomasz Nawrocki, Tomasz Licak, Tomasz Dąbrowski, Maciej Kazuba, Tomasz Jóźwiak, Dawid Głogowski, Krzysztof Baranowski, Szymon Drabkowski, Wojtek Wójcicki i inni. 

   Autorem tego projektu jest Olek Różanek 

    

   Sobota 30 lipca 2022

   12.00 - 16.00 cześć rodzinna, familijna :

   12.00 koncert zespołu ARFIK;

   13.00 koncert chóru Akademii Morskiej w Szczecinie;

   14.00 koncert zespołu Los Cafe;

   15.00 koncert zespołu After Blues i goście.

   16.00 - 20.00 koncerty szczecińskich zespołów

   20.00 Widowisko muzyczne „Było tak już raz”.

    „Było tak już raz” to wydarzenie, podczas którego szczecińscy artyści zaśpiewają największe przeboje patronki amfiteatru Heleny Majdaniec, wykonane we współczesnych aranżacjach. Wykonawcom towarzyszył będzie Szczecin Philharmonic Bigband oraz orkiestra Filharmonii w Szczecinie, pod kierownictwem muzycznym Krzysztofa Baranowskiego.

   Zarówno tematyka tego koncertu jak i styl wykonania i aranżacji piosenek mają na celu zintegrowanie publiczności w różnym wieku, od ludzi pamiętających jeszcze Helenę po młodych odbiorców, znających big beat z twórczości chociażby Ady Rusowicz. Realizacja i reżyseria koncertu kładzie mocny nacisk na takie właśnie, ponad pokoleniowe wybrzmienie widowiska.

   Koncert ma na celu przedstawienie i przybliżenie postaci Heleny Majdaniec, patronki szczecińskiego amfiteatru, poprzez prezentację jej bogatej twórczości artystycznej oraz przypomnienie barwnych historii z życia artystki. Oprócz piosenek wykonywanych we współczesnych aranżacjach, na horyzoncie sceny wyświetlane będą wizualizacje a prowadzący koncert, pomiędzy piosenkami opowiadać będą o ciekawych historiach z życia piosenkarki przeplatanych archiwalnymi filmami i zdjęciami. Prowadzącą będzie Maria Szabłowska - dziennikarka radiowa i telewizyjna, na stałe związana ze szczecińskim festiwalem „Zjazd młodych gwiazd” oraz Rafał Podraza - autor tekstów piosenek, poeta, autor książki „Mój Paryż, śladami Heleny Majdaniec”.

   Zespół akompaniujący: „Szczecin Philharmonic BigBand” oraz orkiestra Filharmonii w Szczecinie.

   Koncepcja artystyczna oraz aranżacje piosenek: Krzysztof Baranowski, który również jest autorem projektu.

   Teatr Letni im. Heleny Majdaniec to jeden z najpiękniejszych plenerowych obiektów artystycznych w Polsce

   Jest letnim centrum kultury Szczecina i architektoniczną ikoną marki Floating Garden. Na tożsamość teatru składają się jego bogaty dorobek kulturalny, spektakularny charakter wizualny, harmonia współistnienia z przyrodą oraz pełne nadziei aspiracje szczecinian.

   Teatr wkomponowany jest w zieloną oś Szczecina, prowadzącą od rozległych Jasnych Błoni ku rozległej Puszczy Wkrzańskiej. Otaczający go Park Kasprowicza od ponad wieku stanowi najchętniej odwiedzany przez szczecinian obszar rekreacyjny.

   Obiekt harmonijnie wkomponowuje się w strome zbocze Doliny Niemierzyńskiej, mając za otoczenie dostojny parkowy drzewostan i urokliwe jezioro Rusałkę. Tuż za teatrem rozpościerają się ku północy kolejne zielone przestrzenie: Ogród Różany, Park Słowackiego, Syrenie Stawy, Las Arkoński i osiedle Głębokie. Wszystko to tworzy niepowtarzalny w skali kraju kompleks miejskiej zieleni.

   W 2015 r. podjęto decyzję o przebudowie obiektu w duchu Floating Garden, zachowując jednak jego charakterystyczny rys. Projekt modernizacji stworzyło wyłonione w ramach konkursu biuro architektoniczne Flanagan Lawrence z Londynu.  Teatr obecnie jest przystosowany do przyjęcia 2,6 tys. gości, pod w pełni zadaszoną widownią.

   Teatr Letni jest esencją szczecińskości – wyrażaną poczuciem wolności, zachwycającą architekturą, pięknem przyrody i tradycją miejsca. Udział
   w organizowanych tu wydarzeniach pozwala widzowi przeżyć niezapomniane chwile, zaś artystom – doświadczyć występu w wyjątkowej przestrzeni.

   Wydarzenia planowane przez Szczecińską Agencję Artystyczną w 2022 r

   Szczecin Jazz 2022

   27 lutego – 13 marca

   SZCZECIN JAZZ -  międzynarodowy festiwal muzyczny połączony z szeregiem kulturalnych wydarzeń towarzyszących, promujących muzykę jazzową.

    

   Fryderyki 

   kwiecień

   Fryderyki to nagroda polskiej branży muzycznej, przyznawana za dokonania fonograficzne minionego roku. W dziedzinie muzyki poważnej wręczana jest

   w dziesięciu kategoriach, reprezentujących różne style i gatunki muzyczne, od nagrań muzyki solowej i kameralnej po operową i symfoniczną oraz od baroku do współczesności.

    

   Nagroda Artystyczna i nadanie tytułu Mecenasa Kultury Szczecina

   10 maja

   Nagroda Artystyczna przyznawana jest twórcom i artystom związanym ze Szczecinem w trzech kategoriach: za wybitne osiągnięcie artystyczne, które miało miejsce w roku kalendarzowym poprzedzającym przyznanie wyróżnienia, za całokształt działalności oraz za innowacyjne działania i pomysły na rzecz upowszechniania kultury. Tytuł Mecenasa Kultury Szczecina może być przyznany jednej osobie fizycznej lub osobie prawnej bądź jednostce organizacyjnej zarówno polskiej, jak i zagranicznej, wyróżniającej w minionym roku działalnością na rzecz realizowanych na terenie Szczecina przedsięwzięć kulturalnych lub w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego.

    

   Uprawnieni do zgłoszeń kandydatów są pełnoletni mieszkańcy Szczecina oraz osoby prawne i podmioty nieposiadające osobowości prawnej pod warunkiem, że mają swoją siedzibę na terenie Gminy Miasto Szczecin.

    

   Różany Ogród Sztuki

   5 czerwca – 28 sierpnia

   To cykl letnich propozycji artystycznych dla mieszkańców Szczecina i turystów w Różance, najsłynniejszym szczecińskim ogrodzie różanym. To koncerty, plenery oraz wystawy, to również propozycje artystyczne dla dzieci, spektakle interaktywne i warsztaty twórcze. To również plenerowa czytelnia z dobrymi książkami i wygodnymi leżakami.

    

   Otwarcie Teatru Letniego

   29 - 30 lipca

    

   Iluminacje Szczecin

   12 sierpnia

    

   Zjazd Młodych Gwiazd 

   19 – 21 sierpnia

   Zjazd Młodych Gwiazd, to konkurs wokalny mający za zadanie promować wśród młodych polską piosenkę. Młodzi – uczestnicząc w nim - mają okazję poznać ważnych wykonawców, którzy tworzyli big-bit, oraz mogą poznać sytuację społeczno-polityczną, która pozwoliła na zaistnienie takiego przedsięwzięcia jakim był w latach sześćdziesiątych Festiwal Młodych Talentów w Szczecinie. Mają także możliwość kontaktu z ważnymi osobami z polskiej branży muzycznej, które niewątpliwie mogą pomóc w ich karierze wokalnej.

    

   Żagle 2022

   19 – 21 sierpnia

   Festiwal Młodych Talentów

   30 września  - 1 października

   Ogólnopolski Festiwal Młodych Talentów zainicjowany został w 2007 r. Od 2012 r. organizatorem festiwalu jest miejska instytucja kultury – Szczecińska Agencja Artystyczna. Festiwal odwołuje się do bogatych tradycji szczecińskich Festiwali Młodych Talentów z lat 60-tych, które zaowocowały karierami największych gwiazd polskiej estrady. Obecnie jest jednym z najważniejszych niezależnych konkursów muzycznych w kraju.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!