Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   29°

   11. JachtFilm, czyli filmowa uczta dla miłośników żeglarstwa

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   11. JachtFilm, czyli filmowa uczta dla miłośników żeglarstwa

   Już niedługo (26-27.11.2022) kolejna edycja festiwalu, który na stałe wpisał się w kalendarz żeglarskich wydarzeń kulturalnych.  Wybór najlepszych filmów z całego świata i ich prezentacja na dużym ekranie to wydarzenie, które w jesienno-zimowej porze pozwala żeglarzom przetrwać do kolejnego sezonu. Partnerem wydarzenia jest Centrum Żeglarskie.

   Motywem przewodnim festiwalu jest żeglarstwo i jego różnorodność. Bohaterami filmów są prawdziwe postaci oraz zdarzenia, które naprawdę miały miejsce. Są to filmy o spełnianiu marzeń,  pokonywaniu codziennych przeszkód i słabości, dojrzewaniu, woli walki i przetrwania. Towarzyszące bohaterom emocje są uniwersalne a w tle tych historii są żagle i woda.

   - W programie tegorocznej edycji znajdzie się siedem filmów - informuje Andrzej Kus, rzecznik prasowy Centrum Żeglarskiego. - Będą historie o żeglowaniu dookoła Bieguna Północnego  („Northern Pasage”) , jak i o wyprawie wokół jednego z największych amerykańskich jezior („Dłubanką wokół jeziora Michigan”).

   Będą filmy o regatach w najbardziej niegościnnych rejonach świata, w których zwycięstwo nie jest najważniejsze („Wyścig na Alaskę”)  jak i o biciu rekordu prędkości w żeglowaniu po suchym lądzie  („Iron Duck - Żelazna Kaczka”). Pokazany zostanie film o wyjątkowej szkole żeglarskiej, której założycielami byli uczestnicy francuskiego ruchu oporu z czasów II wojny („Les Glenans. Szkoła morza, szkoła życia”).

   W hołdzie zmarłemu w kwietniu tego roku kapitanowi Januszowi Zbierajewskiemu, jednemu ze współorganizatorów festiwalu przypomniany zostanie film „Morze twoimi oczami”. Jest to opowieść o niedowidzącej Alicji, która trafia na pokład Zawiszy Czarnego w ramach projektu Zobaczyć Morze.

   Na specjalną  uwagę zasługuje pokaz filmu pt. „Żeglarz” Jest to zrealizowana w 2021 roku opowieść o Paulu Johnsonie - brytyjskim żeglarzu, który do końca swoich dni próbuje być człowiekiem niezależnym, wolnym i patrzącym daleko poza horyzont. Lucia Kašová, słowacka dokumentalistka i żeglarka spotkała bohatera swego filmu przypadkiem, mijając się z nim w drzwiach małego marketu na jednej z karaibskich wysepek. Krótkie spojrzenie w jego oczy wystarczyło, by się przekonała, że spotkała wyjątkowego człowieka. Postanowiła opowiedzieć jego historię używając filmowej kamery.

   Paul Johnson był wyjątkowym protagonistą i buntownikiem. W chwili, gdy go poznajemy na ekranie filmu ma 80 lat, mieszka na swoim jachcie zakotwiczonym na wyspie Carriacou na Karaibach. Żeglował z różnymi kobietami, wie o trójcie dzieci. Kochał kobiety, alkohol i lekkie życie. Nigdy naprawdę nie osiadł nigdzie na stałe. 

   Nie sądził, że będzie żył tak długo. Teraz zarówno jego jacht jak i jego ciało są stare, słabe i bliskie zatonięcia. Spędza czas na jachcie, kontempluje swoje życie i nadchodzący jego kres. Pije wódkę, bo jest tańsza niż rum. Trudno uwierzyć, że kiedyś był znanym projektantem i budowniczym jachtów.

   To nie jest film o żeglarstwie. Jest to przejmująca opowieść o pasjonującej podróży przez życie, o relacjach, związkach pomiędzy egoizmem, a wolnością. I o tym co jest na końcu tej podróży.

   Wszystkie pokazy będą się odbywały w CKE Stara Rzeźnia.

   - Festiwal JachtFilm jest jedyną imprezą w Polsce o tej tematyce, oraz jedną z nielicznych na świecie - mówi Andrzej Kus. - Jest  unikalną okazją do zobaczenia większości z prezentowanych filmów.

   W trakcie wydarzenia odbędą się także projekcje wybranych filmów z kanału You Tube Żeglarz prowadzonego przez Yacht Klub Polski Szczecin.

   Wydarzenie jest biletowane.


   Bilety na Festiwal JachtFilm można nabyć tylko online.

   https://bilety.fm/pl/film/7656--xi-festiwal-filmow-zeglarskich-jachtfilm-sobota-stara-rzeznia-szczecin.html

   https://bilety.fm/pl/film/7657--xi-festiwal-filmow-zeglarskich-jachtfilm-niedziela-stara-rzeznia-szczecin.html


   Szczegółowy program, lista filmów: www.jachtfilm.pl.

   Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmiany programu. Ale tylko na lepsze.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!