Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   Zobacz i usłysz kulturę! Działania na rzecz osób z dysfunkcją słuchu i seniorów

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Zobacz i usłysz kulturę! Działania na rzecz osób z dysfunkcją słuchu i seniorów

   Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie realizuje przedsięwzięcie grantowe „Zobacz i usłysz kulturę!”. Chcemy, aby nasza instytucja była dostępna dla wszystkich, również dla osób ze specjalnymi potrzebami. Nasi Bibliotekarze zostali przeszkoleni z podstaw języka migowego, z obsługi i komunikacji z osobami z dysfunkcją wzroku i słuchu.

   Na stronie internetowej biblioteki przygotowana została specjalna zakładka „Biblioteka dostępna” informująca o ofercie, regulaminie, filiach dostępnych architektonicznie oraz sposobie dojazdu. Dla osób z dysfunkcją słuchu dodaliśmy w niej informację w formie nagrania wideo, z tłumaczeniem na język migowy oraz napisami. Dla osób z dysfunkcją wzroku dostępna jest do odsłuchania wersja audio.

   Większość przedsięwzięć realizujemy głównie w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2) ze względu na brak barier architektonicznych oraz położenie biblioteki w centrum miasta, lecz nie jest to jedyna filia, w której podejmiemy działania zwiększające dostępność.

   Działania na rzecz osób z dysfunkcją słuchu i seniorów:

   W filiach nr 4, 7, 38, 48 i ProMedia zamontowaliśmy przenośne pętle indukcyjne, które poprawiają komfort obsługi i komunikacji z Czytelnikami. Na naszym kanale na YouTube dostępne są do obejrzenia nagrania wideo ze spotkań realizowanych w bibliotece, to ok. 360 filmów, które sukcesywnie są  uzupełnione o napisy dla osób z dysfunkcją słuchu. Te osoby zapraszamy również do ProMediów do udziału w wydarzeniach kulturalnych (w każdym miesiącu jedno z nich jest tłumaczone na język migowy). Są to spotkania autorskie, podróżnicze, oprowadzania po wystawach. Także każdy znajdzie coś dla siebie.

   Działania na rzecz osób z dysfunkcją wzroku i seniorów są kompleksowo realizowane w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2):

   W ProMediach już od 21 listopada dostępne do wypożyczania będą czytniki do książek PocketBook Touch Lux 5. Na półkach bibliotecznych pojawiły się nowe tytuły z serii „Wielkie Litery”, czyli książki z powiększonym drukiem. Filmy oraz audiobooki otrzymają oznaczenie w brajlu (tytuł i autor). Ponadto filmy z audiodeskrypcją będą wyróżnione specjalną etykietą graficzną AD.

   W tygodniu od 21 do 26 listopada w ProMediach odbędzie się szereg wydarzeń włączających, podczas których będziemy rozmawiać o dostępności, informować, edukować, popularyzować dostępną ofertę biblioteki, a przede wszystkim poznawać się wzajemnie.

   Godziny słyszenia

   Już 21 listopada zapraszamy wszystkich zainteresowanych na spotkania w ramach „Godzin słyszenia”, które odbędą się w filii nr 54, ProMedia przy al. Wojska Polskiego 2 (wstęp wolny).

   godz. 12:00 – Godziny słyszenia

   Usłysz kulturę – prezentacja dostępnej oferty kulturalnej biblioteki

   informacja o ofercie i placówkach wspierających osoby z dysfunkcją słuchu i rodziny

   Jak dbać o słuch? – prelekcja Agnieszki Buczkowskiej, protetyczki słuchu

   oprowadzanie po wystawie

   diagnostyka słuchu

   Goście:

   Agnieszka Buczkowska – protetyczka słuchu “Świat Dźwięków Aparaty Słuchowe”

   Maja Kamińska-Kołota– Polski Związek Głuchych. Oddział Zachodniopomorski

   Piotr Pawlak – stowarzyszenie jesteśMY

   godz. 17:00 – film „Sound of Metal”

   Projekcja filmu z napisami, połączona z dyskusją (czas trwania filmu 120 minut)

   O filmie:

   Życie perkusisty heavy-metalowego i jego ukochanej zmienia się dramatycznie gdy zaczyna tracić słuch. Opowieść o zmaganiach z głuchotą, miłości i pasji do muzyki, na tle codziennych trudności i problemów finansowych oraz uzależnienia.

   reżyseria: Darius Marder

   scenariusz: Abraham Marder / Darius Marder

   premiera: 6 sierpnia 2019 (światowa premiera), 5 marca 2021 (polska premiera kinowa)

   nagrody: między innymi film zdobył dwa Oscary, dwie nagrody BAFTA

   Godziny widzenia

   Kolejnym spotkaniem w ramach projektu będą „Godziny widzenia”, na które zapraszamy 23 listopada do filii nr 54, ProMedia przy al. Wojska Polskiego 2. Wstęp wolny.

   godz. 12.00 – Godziny widzenia

   Zobacz kulturę – prezentacja dostępnej oferty kulturalnej biblioteki

   informacja o ofercie i placówkach wspierających osoby z dysfunkcją wzroku i rodziny

   Jak dbać o wzrok? – prelekcja

   wystawa sensoryczna przygotowana przez Teatr Pleciuga

   oprowadzanie po wystawie dotykowej Karola Pabicha

   występ artystyczny Danuty Łuszczek z grupy recytatorsko-teatralnej ESPERO

   Goście:

   Danuta Łuszczek – artystka grupy recytatorsko-teatralnej ESPERO

   Józef Małosek – Dyrektor Okręgu Polskiego Związku Niewidomych

   Karol Pabich – student Akademii Sztuki w Szczecinie

   Żywa Biblioteka i warsztaty

   Zapraszamy do udziału w „Żywej Bibliotece”, która odbędzie się 26 listopada w filii nr 54 ProMedia przy al. Wojska Polskiego 2.

   Żywa Biblioteka to pomysł łączący świat biblioteki z postawą otwartości i akceptacji inności. Została stworzona, aby podważać uprzedzenia wobec wszystkich, którzy doświadczają ich w codziennym życiu. W czasie wydarzenia możesz “wypożyczyć” Książkę, porozmawiać i poznać jej punkt widzenia.

   godz.12.00-15.00 – Żywa Biblioteka

   Książki dostępne do wypożyczenia:

   Karol – osoba głuchoniewidoma

   Alicja – osoba niewidoma

   Aleksandra – mama dziecka z autyzmem

   Alicja P. – mama osoby głuchoniewidomej

   Wojciech – osoba z niepełnosprawnością ruchową

   godz.12.00 i godz. 14.00 – warsztaty z komunikacji z osobami z niepełnosprawnościami

   Jak komunikować się z osobą z niepełnosprawnością wzroku i słuchu, w jaki sposób pomóc w codziennej sytuacji, np. na ulicy? Podczas warsztatów będziemy rozmawiać, ćwiczyć i uczyć się podstawowych zwrotów w języku migowym.

   Wstęp wolny, jedynie na warsztaty obowiązują zapisy, tel. 91 506 50 56.

   Zadanie finansowane w ramach projektu „Kultura bez barier” (Program EFS Wiedza Edukacja i Rozwój). Wartość grantu: 147 116 PLN.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!