Zobacz i usłysz kulturę! Działania na rzecz osób z dysfunkcją słuchu i seniorów

Robert Duchowski

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie realizuje przedsięwzięcie grantowe „Zobacz i usłysz kulturę!”. Chcemy, aby nasza instytucja była dostępna dla wszystkich, również dla osób ze specjalnymi potrzebami. Nasi Bibliotekarze zostali przeszkoleni z podstaw języka migowego, z obsługi i komunikacji z osobami z dysfunkcją wzroku i słuchu.
Na stronie internetowej biblioteki przygotowana została specjalna zakładka „Biblioteka dostępna” informująca o ofercie, regulaminie, filiach dostępnych architektonicznie oraz sposobie dojazdu. Dla osób z dysfunkcją słuchu dodaliśmy w niej informację w formie nagrania wideo, z tłumaczeniem na język migowy oraz napisami. Dla osób z dysfunkcją wzroku dostępna jest do odsłuchania wersja audio.
Większość przedsięwzięć realizujemy głównie w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2) ze względu na brak barier architektonicznych oraz położenie biblioteki w centrum miasta, lecz nie jest to jedyna filia, w której podejmiemy działania zwiększające dostępność.
Działania na rzecz osób z dysfunkcją słuchu i seniorów:
W filiach nr 4, 7, 38, 48 i ProMedia zamontowaliśmy przenośne pętle indukcyjne, które poprawiają komfort obsługi i komunikacji z Czytelnikami. Na naszym kanale na YouTube dostępne są do obejrzenia nagrania wideo ze spotkań realizowanych w bibliotece, to ok. 360 filmów, które sukcesywnie są uzupełnione o napisy dla osób z dysfunkcją słuchu. Te osoby zapraszamy również do ProMediów do udziału w wydarzeniach kulturalnych (w każdym miesiącu jedno z nich jest tłumaczone na język migowy). Są to spotkania autorskie, podróżnicze, oprowadzania po wystawach. Także każdy znajdzie coś dla siebie.
Działania na rzecz osób z dysfunkcją wzroku i seniorów są kompleksowo realizowane w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2):
W ProMediach już od 21 listopada dostępne do wypożyczania będą czytniki do książek PocketBook Touch Lux 5. Na półkach bibliotecznych pojawiły się nowe tytuły z serii „Wielkie Litery”, czyli książki z powiększonym drukiem. Filmy oraz audiobooki otrzymają oznaczenie w brajlu (tytuł i autor). Ponadto filmy z audiodeskrypcją będą wyróżnione specjalną etykietą graficzną AD.
W tygodniu od 21 do 26 listopada w ProMediach odbędzie się szereg wydarzeń włączających, podczas których będziemy rozmawiać o dostępności, informować, edukować, popularyzować dostępną ofertę biblioteki, a przede wszystkim poznawać się wzajemnie.
Godziny słyszenia
Już 21 listopada zapraszamy wszystkich zainteresowanych na spotkania w ramach „Godzin słyszenia”, które odbędą się w filii nr 54, ProMedia przy al. Wojska Polskiego 2 (wstęp wolny).
godz. 12:00 – Godziny słyszenia
Usłysz kulturę – prezentacja dostępnej oferty kulturalnej biblioteki
informacja o ofercie i placówkach wspierających osoby z dysfunkcją słuchu i rodziny
Jak dbać o słuch? – prelekcja Agnieszki Buczkowskiej, protetyczki słuchu
oprowadzanie po wystawie
diagnostyka słuchu
Goście:
Agnieszka Buczkowska – protetyczka słuchu “Świat Dźwięków Aparaty Słuchowe”
Maja Kamińska-Kołota– Polski Związek Głuchych. Oddział Zachodniopomorski
Piotr Pawlak – stowarzyszenie jesteśMY
godz. 17:00 – film „Sound of Metal”
Projekcja filmu z napisami, połączona z dyskusją (czas trwania filmu 120 minut)
O filmie:
Życie perkusisty heavy-metalowego i jego ukochanej zmienia się dramatycznie gdy zaczyna tracić słuch. Opowieść o zmaganiach z głuchotą, miłości i pasji do muzyki, na tle codziennych trudności i problemów finansowych oraz uzależnienia.
reżyseria: Darius Marder
scenariusz: Abraham Marder / Darius Marder
premiera: 6 sierpnia 2019 (światowa premiera), 5 marca 2021 (polska premiera kinowa)
nagrody: między innymi film zdobył dwa Oscary, dwie nagrody BAFTA
Godziny widzenia
Kolejnym spotkaniem w ramach projektu będą „Godziny widzenia”, na które zapraszamy 23 listopada do filii nr 54, ProMedia przy al. Wojska Polskiego 2. Wstęp wolny.
godz. 12.00 – Godziny widzenia
Zobacz kulturę – prezentacja dostępnej oferty kulturalnej biblioteki
informacja o ofercie i placówkach wspierających osoby z dysfunkcją wzroku i rodziny
Jak dbać o wzrok? – prelekcja
wystawa sensoryczna przygotowana przez Teatr Pleciuga
oprowadzanie po wystawie dotykowej Karola Pabicha
występ artystyczny Danuty Łuszczek z grupy recytatorsko-teatralnej ESPERO
Goście:
Danuta Łuszczek – artystka grupy recytatorsko-teatralnej ESPERO
Józef Małosek – Dyrektor Okręgu Polskiego Związku Niewidomych
Karol Pabich – student Akademii Sztuki w Szczecinie
Żywa Biblioteka i warsztaty
Zapraszamy do udziału w „Żywej Bibliotece”, która odbędzie się 26 listopada w filii nr 54 ProMedia przy al. Wojska Polskiego 2.
Żywa Biblioteka to pomysł łączący świat biblioteki z postawą otwartości i akceptacji inności. Została stworzona, aby podważać uprzedzenia wobec wszystkich, którzy doświadczają ich w codziennym życiu. W czasie wydarzenia możesz “wypożyczyć” Książkę, porozmawiać i poznać jej punkt widzenia.
godz.12.00-15.00 – Żywa Biblioteka
Książki dostępne do wypożyczenia:
Karol – osoba głuchoniewidoma
Alicja – osoba niewidoma
Aleksandra – mama dziecka z autyzmem
Alicja P. – mama osoby głuchoniewidomej
Wojciech – osoba z niepełnosprawnością ruchową
godz.12.00 i godz. 14.00 – warsztaty z komunikacji z osobami z niepełnosprawnościami
Jak komunikować się z osobą z niepełnosprawnością wzroku i słuchu, w jaki sposób pomóc w codziennej sytuacji, np. na ulicy? Podczas warsztatów będziemy rozmawiać, ćwiczyć i uczyć się podstawowych zwrotów w języku migowym.
Wstęp wolny, jedynie na warsztaty obowiązują zapisy, tel. 91 506 50 56.
Zadanie finansowane w ramach projektu „Kultura bez barier” (Program EFS Wiedza Edukacja i Rozwój). Wartość grantu: 147 116 PLN.