Social media

Filtrowanie

Kategorie

    Archiwum

      20°

      Zadbaj o swój słuch na festiwalu "Słyszę dobre dźwięki"

      Robert Duchowski

      Robert Duchowski

      Zadbaj o swój słuch na festiwalu "Słyszę dobre dźwięki"

      Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zaprasza na Festiwal „Słyszę Dobre Dźwięki”. Od 8 do 13 czerwca podczas koncertów, warsztatów, happeningów i innych wydarzeń dowiemy się jak walczyć z hałasem i tworzyć dobre dźwięki na co dzień. To kolejna odsłona kampanii społecznej o tym samym tytule, w ramach której Filharmonia uwrażliwia na problem zanikania dobrych dźwięków w naszym otoczeniu!

      W nadmiernym hałasie żyje co najmniej jedna trzecia Polaków w każdym wieku. Wpływa on negatywnie na nasze zdrowie. Niszczy komórki czuciowe w uchu wewnętrznym, które nie mają zdolności odnawiania się. Powoli pogarsza się słuch, obniżając jakość życia. Hałas wywiera także ujemny wpływ na układ nerwowy, co objawia się zawrotami i bólem głowy, szumem w uszach, zaburzeniami snu, podwyższonym ciśnieniem krwi, zmęczeniem. Dzieci niedosłyszących przybywa tak szybko, że specjaliści zaczęli zaliczać niedosłuch do chorób cywilizacyjnych!

      Dlaczego akurat Filharmonia zajęła się problematyką słuchu? Jesteśmy zainteresowani tym, aby nasi obecni i przyszli słuchacze mieli najbardziej komfortowe warunki, aby usłyszeć najlepsze dźwięki, które każdego dnia staramy się generować – wyjaśnia Dorota Serwa, dyrektor Filharmonii w Szczecinie. Zadaliśmy sobie pytanie: co zrobić, aby do naszych słuchaczy docierały jak najlepsze dźwięki jak najwyższej jakości?

      Tak narodziła się kampania społeczno – edukacyjna „Słyszę Dobre Dźwięki”. Od 2016 roku Filharmonia prowadzi działania w skali mikro i makro – warsztaty, spotkania i gry edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, konferencje branżowe, wydarzenia w przestrzeni miejskiej, niestandardowe wydarzenia artystyczne. Inspirujemy też do poszukiwania wyjątkowych miejsc ucieczki przed hałasem, czyli szkolnych i miejskich stref harmonii, które powstają w szkołach w całym regionie i przestrzeni miejskiej Szczecina.

      Co ciekawe, do takich działań nawoływał słynny kompozytor Witold Lutosławski już pięćdziesiąt lat temu. Zauważył wtedy początek epoki, w której wystąpi wręcz przymus słyszenia muzyki. Niestety jego profetyczne wizje o życiu w hałasie, zniszczeniu krajobrazu dźwiękowego i obniżeniu jakości życia spełniają się na naszych oczach. Jak słusznie przewidywał, pewnego dnia zatęsknimy za dobrą muzyką, a bombardujące nas dźwięki niepożądane będą miały wpływ nie tylko na nasze ciało, ale i psychikę.  Filharmonia w Szczecinie wraz z wieloma partnerami postanowiła to zatrzymać, ale po trudnych doświadczeniach pandemii koronawirusa na tym nie poprzestała.

      Tegoroczna edycja w swojej formule i programie znacznie wychodzi poza sferę jedynie profilaktyki i higieny słuchu – dodaje Dorota Serwa. Rozważamy dobre dźwięki szerzej, w kontekście dostępności kultury czy kultury włączającej, a także istotnej roli muzyki w okresie popandemicznym. Odnosimy się także do  grup defaworyzowanych czy wreszcie ekologii.

      Tym razem Filharmonia zaprasza na sześciodniowy Festiwal. Jego trzy główne wątki to dobre dźwięki dostępne dla wszystkich, dobre dźwięki jako forma szerokiego wsparcia i dobre dźwięki jako element ekologii. Podczas konferencji „Edufilharmonie – nowe wyzwania w muzykoterapii” zasięgniemy porad ekspertów z różnych dziedzin, jak dbać o nasze uszy. Na koncertach popracujemy nad wrażliwością słuchu. Wystawa przygotowana przez Polski Związek Głuchych - Oddział Zachodniopomorski pozwoli wejść w świat wyobraźni i ciszy. Warsztaty w Miasteczku Dobrych Dźwięków oraz zwiedzanie Filharmonii będą okazją do spotkania osób i środowisk, które wierzą, że troska o dobre dźwięki i dobrą muzykę to tak naprawdę troska o jakość życia.

      Nie pomoże zatykanie uszu! – ostrzegał Lutosławski. Jeśli uważacie, że miał rację, Filharmonia w Szczecinie czeka na Was w czerwcu!

      Program Festiwalu dostępny jest na www.uslysz.filharmonia.szczecin.pl

       

      Festiwal „Słyszę Dobre Dźwięki” to święto kultury włączającej. Serdecznie zapraszamy na oprowadzania po budynku Filharmonii w Szczecinie w języku migowym oraz z audiodeskrypcją. Ponadto podczas specjalnego wernisażu otworzymy wystawę „Jak brzmi Szczecin?” przygotowaną przez Polski Związek Głuchych Oddział Zachodniopomorski, a podczas „Ekoncertu – głębia morskiej ciszy” towarzyszyć nam będą tłumacze języka migowego.

      Witold Lutosławski twierdził, że człowiek został wyzuty z jednego z elementarnych praw – prawa do ciszy. Prawa tego nie chronią ustawy, nie uznają go również sami ludzie w swym codziennym postępowaniu. Jakie jest zatem miasto pogrążone w absolutnej ciszy? Co wtedy zwraca uwagę? Młodzi i dorośli artyści działający w grupach plastycznych Polskiego Związku Głuchych Oddziału Zachodniopomorskiego zabiorą nas do namalowanego przez siebie świata emocji i odczuć.  Niezwykle sugestywne obrazy pozwolą nam w inny sposób spojrzeć na rzeczywistość, w której nie istnieje ani dobry, ani zły dźwięk. Wernisaż odbędzie się we środę, 9 czerwca o godzinie 17:00.

      Dwie prace stały się identyfikacją wizualną Festiwalu "Słyszę Dobre Dźwięki" oraz konferencji "EduFilharmonie - nowe wyzwania w muzykoterapii". Ich autorami są Karol Pabich i Karolina Jakubczyk.

      Jeszcze przed pandemią w każdym tygodniu setki osób z całego świata zwiedzały nasz najpiękniejszy budynek Europy dzięki oprowadzaniu w trzech językach! Dziś, kiedy ponownie mogliśmy otworzyć się dla publiczności, zapraszamy w czwartek 10 czerwca na oprowadzanie w języku migowym(13:00) oraz z audiodeskrypcją (15:00). Każda wycieczka trwa około 40 minut. Razem odkryjemy, ile jeszcze ma do pokazania nam budynek okrzyknięty ikoną współczesnej kultury!

      Muzyka jest jak morze – gdy stanie się na jednym brzegu, drugiego dostrzec nie można… – piękne słowa Henryka Sienkiewicza już od wielu lat inspirują nas do poszukiwania prawdy o otaczających nas dźwiękach. Dzisiaj po raz kolejny zastanawiamy się – czym jest dobry dźwięk? Co powinno dla nas stanowić jego wzór? Jak możemy połączyć w Szczecinie hałaśliwy rytm miejskiego życia ze spokojnym szumem morskich fal, który każdy z nas kojarzy z odpoczynkiem, pięknem i bliskością? Oczywiście nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy do granych na żywo orkiestrowych perełek nie dołożyli intrygującej opowieści! W dźwiękową podróż w niedzielę  13 czerwca zabierze nas Agata Kolasińska i Rafał Hajdukiewicz oraz dwoje fenomenalnych tłumaczy języka migowego: Małgorzata Limanówka i Bernard Kinow. Płyńcie z nami!

      Bądź na bieżąco!

      Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!