Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   12°

   XX Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   XX Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej

    

   Idea koncertu odwołuje się do XIX wiecznej tradycji muzyki salonowej, która cieszyła się ogromną popularnością w ówczesnym Szczecinie. Cykle koncertowe, wzorem lipskiego Gewandhausu opierały się na nowej prezentacji dzieł muzycznych i zerwaniu z utartą praktyką wykonywania wyłącznie muzyki współczesnej.

   ”Koncerty historyczne”,  jak nazwał je ich autor - Felix Mendelssohn-Bartholdy odgrywały niezwykle istotną rolę, edukowały słuchaczy ukazując rozwój muzyki europejskiej na przykładach twórczość kompozytorów dawnych epok. Za tą przyczyną także w Szczecinie pojawił się nurt popularyzacji muzyki dawnej, w tym dzieł Jana Sebastiana Bacha odkrytych na nowo przez Mendelssohna, który stał się dla nas dziś nie tylko natchnieniem, ale i mistrzem otoczonym swoimi uczniami, trzech pokoleń romantyków uzupełnionych żywiołem słowiańskim Dvořáka i Karłowicza. Dwa stulecia później Fundacja Akademia Muzyki Dawnej powraca do muzycznego testamentu Feliksa, oby był szczęśliwy gdy pojawi się w Szczecinie ponownie, już jako niezapomniany mistrz dawnych epok.

   Nie tylko muzyka ale i miejsce prezentacji jest niezwykle interesujące, dawny pałac Velthusena, szczecińskiego przedsiębiorcy i kupca, późniejsza siedziba fabryki fortepianów Wolkenhauera obecnie jest miejscem nauki uzdolnionej muzycznie młodzieży, jako Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Szczecinie. W ostatnich latach klasycystyczna budowla odzyskała dzięki renowacji dawny blask z zewnątrz zachowując dany kształt natomiast wnętrze zostało zaprojektowane i przebudowane niezwykle nowocześnie by spełnić zapotrzebowanie obecnej funkcji, jaką jest szkoła.

   20.05.2023 Pałac Velthusena - Sala koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Szczecinie, ul. Staromłyńska 13, godzina 19:00

   Szczeciński salon muzyczny - Koncert historyczny

   Wykonawcy: Orkiestra Famd.pl Paweł Osuchowski – dyrygent

   W programie: Felix Mendelssohn-Bartholdy, Carl Reinecke, Edvard Grieg, Antonin Dvořák, Mieczysław Karłowicz.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!