Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   XX Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   XX Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej

    

   Idea koncertu odwołuje się do XIX wiecznej tradycji muzyki salonowej, która cieszyła się ogromną popularnością w ówczesnym Szczecinie. Cykle koncertowe, wzorem lipskiego Gewandhausu opierały się na nowej prezentacji dzieł muzycznych i zerwaniu z utartą praktyką wykonywania wyłącznie muzyki współczesnej.

   ”Koncerty historyczne”,  jak nazwał je ich autor - Felix Mendelssohn-Bartholdy odgrywały niezwykle istotną rolę, edukowały słuchaczy ukazując rozwój muzyki europejskiej na przykładach twórczość kompozytorów dawnych epok. Za tą przyczyną także w Szczecinie pojawił się nurt popularyzacji muzyki dawnej, w tym dzieł Jana Sebastiana Bacha odkrytych na nowo przez Mendelssohna, który stał się dla nas dziś nie tylko natchnieniem, ale i mistrzem otoczonym swoimi uczniami, trzech pokoleń romantyków uzupełnionych żywiołem słowiańskim Dvořáka i Karłowicza. Dwa stulecia później Fundacja Akademia Muzyki Dawnej powraca do muzycznego testamentu Feliksa, oby był szczęśliwy gdy pojawi się w Szczecinie ponownie, już jako niezapomniany mistrz dawnych epok.

   Nie tylko muzyka ale i miejsce prezentacji jest niezwykle interesujące, dawny pałac Velthusena, szczecińskiego przedsiębiorcy i kupca, późniejsza siedziba fabryki fortepianów Wolkenhauera obecnie jest miejscem nauki uzdolnionej muzycznie młodzieży, jako Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Szczecinie. W ostatnich latach klasycystyczna budowla odzyskała dzięki renowacji dawny blask z zewnątrz zachowując dany kształt natomiast wnętrze zostało zaprojektowane i przebudowane niezwykle nowocześnie by spełnić zapotrzebowanie obecnej funkcji, jaką jest szkoła.

   20.05.2023 Pałac Velthusena - Sala koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Szczecinie, ul. Staromłyńska 13, godzina 19:00

   Szczeciński salon muzyczny - Koncert historyczny

   Wykonawcy: Orkiestra Famd.pl Paweł Osuchowski – dyrygent

   W programie: Felix Mendelssohn-Bartholdy, Carl Reinecke, Edvard Grieg, Antonin Dvořák, Mieczysław Karłowicz.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!