Social media

Filtrowanie

Kategorie

    Archiwum

      20°

      Wielkie Święto MBP - Tydzień Bibliotek

      Robert Duchowski

      Robert Duchowski

      Wielkie Święto MBP - Tydzień Bibliotek
      czornyj.jpg
      Jacek-Hugo-Bader.jpg
      LasseMaja_Pamietnik detektywa_500pxRGB.jpg
      radziszewski_www.jpg
      Sylwia-151 kopia1a_www.jpg

      Zbliża się wielkie święto - Tydzień Bibliotek, w dniach 9-14 maja. Z tej okazji MBP przygotowało szereg ciekawych propozycji czytelniczych, w tym spotkanie autorskie z Jackiem Hugo-Baderem.

      9 - 14 maja Tydzień Bibliotek/Dni Skandynawskie:

      9 maja (poniedziałek) o godz. 18:00 w filii nr 7 (pl. Matki Teresy 8) gościć będziemy szczecińską autorkę Sylwię Trojanowską, przy okazji niedawnej premiery jej nowej powieści “Łabędź”. Spotkanie poprowadzi Anna Rutkowska. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

      “Łabędź” to poruszająca opowieść o sile rodzinnych więzi, o woli życia, nadziei i miłości, trwających nawet w obliczu okrucieństw wojny.

      Rok 1938, podbydgoski Fordon. Młodziutka Anna Łabędź przygotowuje się do rozpoczęcia nauki w warszawskiej szkole pielęgniarskiej. Dziewczyna ma ambitne plany i jest zdecydowana walczyć o marzenia, dlatego zatrudnia się w kawiarni, by zarobić pieniądze na nowy etap życia.

      Sylwia Trojanowska,

      pisarka, autorka sztuk teatralnych, coach i trenerka biznesu. Aktywnie działa na rzecz kobiet. Jest ambasadorką akcji „Wiele powodów, by żyć”, mającej na celu promowanie profilaktycznych badań cytologicznych, oraz członkinią kapituły „Magnolie Biznesu”, nagradzającej wyjątkowe kobiety województwa zachodniopomorskiego.

      10 maja (wtorek) o godz. 18:00 w filii nr 7 (pl. Matki Teresy 8) zapraszamy na spotkanie z dziennikarzem i autorem licznych reportaży, Jackiem Hugo-Baderem. O nowej książce “Strażnicy wolności” i post-pandemicznej rzeczywistości z gościem porozmawia Agata Rokicka. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

      "Zatem 4 miliony Polek i Polaków, zdeklarowanych, ortodoksyjnych antyszczepionkowców, wyznawców teorii spiskowych, w tym tej najnowszej o globalnym zamachu stanu, ogólnoświatowym spisku, którego początkiem jest zaplanowana już przed kilku laty pandemia COVID-19. Ale za nic w świecie nie pozwalają nazywać siebie antyszczepionkowcami. Przecież oni walczą o wolność, są więc wolnościowcami. Strażnikami wolności."

      (z wstępu do książki od wydawnictwa Agora)

      Jacek Hugo-Bader

      Reporter „Gazety Wyborczej” od 1991 roku. Na rowerze pokonał całą Azję Środkową, pustynię Gobi, Chiny, Tybet, góry Pamir, a jezioro Bajkał przepłynął kajakiem. W zimie 2007 roku samotnie odbył wielomiesięczną podróż samochodową z Moskwy do Władywostoku, którą opisał w „Białej gorączce”.

      11 maja (środa) o godz. 18:00 w filii nr 54 [ProMedia, al. Woj. Polskiego 2] zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii “One i miasto” Inny Kapturevskiej. Współorganizatorem wydarzenia jest Fundacja Pełnia Wyrazu.

      Inna Kapturevska to utalentowana fotografka, piękna osoba. Przyjechała do Polski sześć lat temu i pokochała Szczecin z jego architekturą, pięknymi kamienicami, teksturą miasta i ciekawą historią. Ukończyła psychologię, ale jej największą pasją jest fotografia.

      Bądźmy razem z tą niezwykłą kobietą w tym trudnym dla niej i jej narodu czasie.

      12 maja (czwartek) o godz. 18:00, filia nr 7 (pl. Matki Teresy 8)

      Paweł Radziszewski, slawista i autor powieści “Pomiędzy” w rozmowie z Arturem Niewczasem opowie o współczesnym patrzeniu na gatunek fantasy oraz słowiańskich inspiracjach twórczych. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

      „Pomiędzy” to historia opowiedziana przez płonące korzenie starych drzew, w której cygańskie bajki przeplatają się z codziennością, a realizm magiczny z groteską. Bohaterowie mają marzenia, które czasami się spełniają, tylko inaczej, niż to sobie wyobrażali.

      O autorze:

      Mieszka w Gdańsku. Z wykształcenia slawista i rolnik. Przez wiele lat pracował w bibliotekach w Gdańsku i Gdyni.

      Nominowany do nagrody „Nowej Fantastyki” im. Macieja Parowskiego.

      Laureat trzeciej nagrody w Gdańskim Konkursie Prozatorskim oraz zdobywca wyróżnienia w Konkursie na Najlepsze Polskie Opowiadanie roku 2016 w ramach 12. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania.

      13 maja (piątek) o godz. 17:00, filia nr 7 (pl. Matki Teresy 8)

      Beata Witoń z wydawnictwa Zakamarki zaprasza młodych czytelników na warsztaty detektywistyczne w klimatach przygód “Biura detektywistycznego Lassego i Mai” [wydarzenie w ramach obchodów Dni Skandynawskich]

      Zapisy na warsztaty https://app.evenea.pl/event/zakamarki/ dotyczą młodych fanów zagadek (6-10 lat). Rodziców i opiekunów w czasie trwania wydarzenia zapraszamy do spędzenia czasu w przestrzeni filii nr 7 i skorzystania z jej atrakcji.

      W trakcie spotkania uczestnicy poznają pierwszą sprawę Lassego i Mai, słuchając fragmentów Pamiętnika detektywa. Rozgrzeją swój umysł zadaniami na spostrzegawczość, a następnie wezmą udział w mini grze. W jej czasie trzeba będzie odnaleźć koperty z zagadkami, rozwiązać zadania, a hasła wpisać do krzyżówki. Na koniec spotkania mali detektywi otrzymają upominki.

      Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

      Patroni: SzczecinCzyta.pl, wSzczecinie.pl, Kurier Szczeciński

      Partnerzy: Szczeciński Humanistyczny Uniwersytet Seniora, Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi w Szczecinie, Szkoła Podstawowa nr 11, Szkoła Podstawowa nr 54

      13 maja (piątek) o godz. 18:30 w filii nr 7 (pl. Matki Teresy 8) zapraszamy na spotkanie z autorem powieści kryminalnych, Maxem Czornyjem. O jego najnowszą książkę “Mortalista” rozpoczynającą nowy cykl zapyta pisarza Monika Gapińska. [wydarzenie w ramach projektu Zaczytany Szczecin] Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

      „Mortalista”

      W trakcie sprzątania domu, w którym niedawno natrafiono na zwłoki, zostaje odnaleziona sieć tuneli. Firma specjalizująca się w porządkowaniu miejsc zbrodni, odnajduje w nich makabrycznie upozowane ciała dzieci. Czy lubiany przez wszystkich, emerytowany nauczyciel był seryjnym mordercą? Czy to on odpowiadał za zaginięcia sprzed lat?

      Max Czornyj

      Z wykształcenia prawnik, z zamiłowania pisarz. Swój pierwszy utwór wydał w 2017 roku, a od tego czasu regularnie możesz poznawać perypetie bohaterów, których tworzy Max Czornyj. Książki pisane przez niego zostały wydane w nakładzie sięgającym setek tysięcy, co jeszcze bardziej pokazuje, jakim uznaniem cieszy się wśród czytelników.

      Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

      Patroni: SzczecinCzyta.pl, wSzczecinie.pl, Kurier Szczeciński

      Partnerzy: Szczeciński Humanistyczny Uniwersytet Seniora, Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi w Szczecinie, Szkoła Podstawowa nr 11, Szkoła Podstawowa nr 54

      Ponadto, zapraszamy do poszczególnych filii na dodatkowe wydarzenia z okazji Tygodnia Bibliotek:

      W filii nr 4 tu aż 3 propozycje:

      1. Kolorowe zakładki

      Najmłodszym czytelnikom oraz ich opiekunom zaproponujemy spędzenie czasu w bibliotece przy tworzeniu wielobarwnych zakładek do książek.  Można je będzie udekorować ozdobnymi tasiemkami, piórkami i kolorowymi wycinankami. Warsztaty plastyczne odbywać się będą przez cały Tydzień Bibliotek, w godzinach otwarcia filii.

      1. Tu czytamy dzieciom od poniedziałku do piątku

      To kolejna propozycja skierowana do najmłodszych czytelników oraz ich rodziców i opiekunów.  Codziennie o godz. 13.00 zapraszamy na spotkania z literaturą skandynawską. Wraz z Lottą z ulicy Awanturników,  rezolutnym Emilem ze Smalandii,  przyjazną Mamą Mu oraz wesołą Fizią Pończoszanką  będziemy się bawić, uczyć  i uczestniczyć w zajęciach plastycznych. 

      1. Srebrzysta literatura

      Zapraszamy osoby w wieku senioralnym na pogadankę i prezentację książek wspierających dobre samopoczucie,  dających  nadzieję na lepsze jutro i napełniających pozytywnymi uczuciami.

      Spotkanie odbędzie się 13 maja o  godz. 9.30.

      Filia nr 38 uczci Tydzień Bibliotek odbywający się pod hasłem: “Biblioteka – świat w jednym miejscu” cyklem "Skandynawia literacko". W ramach wydarzenia zrealizowane zostaną: 

      1. Duża, czytelna prezentacja na szybach biblioteki, widoczna dla wszystkich przechodzących koło budynku biblioteki

      (krótka historia literatury skandynawskiej, najbardziej znaczące dzieła literatury, najbardziej znani autorzy, co warto przeczytać- top 10 literatury skandynawskiej)

      1. Wystawa książek autorów skandynawskich, zachęcanie do ich wypożyczania
      2. Warsztaty dla najmłodszych oparte na książce Martina Widmarka "Tajemnica diamentów". Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy, osobiście w filii lub telefonicznie pod nr w filii nr 38: 91 43 15 678

      Filia nr 48

      W ramach Tygodnia Bibliotek w filii nr 48 odbędą się dwa spotkania propagujące literaturę skandynawską pod hasłem "Czy znasz... Muminki?" i "Czy znasz... Pippi Pończoszankę?". Dzieci wysłuchają fragmentów książek Astrid Lindgren i Tove Jansson, wezmą udział w grach i zabawach nawiązujących do książek. Przewidziane są również prace plastyczne. 

      Zajęcia odbędą się:

      - 10 maja 2022 roku - godz. 16.00

      - 12 maja 2022 roku - godz. 16.00

      Zajęcia są przeznaczone dla dzieci w wieku 6-9 lat,

      Na zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy, osobiście w filii lub telefonicznie pod nr 91 46 42 881.

      Bądź na bieżąco!

      Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!