Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   12°

   Wernisaż o niezwykłym człowieku

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Wernisaż o niezwykłym człowieku

   Zapraszamy na otwarcie wystawy poświęconej wyjątkowej, barwnej i ważnej dla Szczecina osobowości – Jackowi Nieżychowskiemu. Będzie to wyśmienita okazja do poznania tej jakże nietuzinkowej postaci naszego miasta.

    

   2024 rok Rada Miasta Szczecin ustanowiła Rokiem Jacka Nieżychowskiego. Ten niezwykły człowiek, który związał swoje życie ze Szczecinem, był aktorem, śpiewakiem operetkowym, artystą kabaretowym, dziennikarzem oraz organizatorem życia kulturalnego Miasta. Odegrał szczególną rolę w budowaniu tożsamości Szczecina i jego silnej pozycji w świecie kultury.

   - Wernisaż wystawy odbędzie się w środę 27 marca 2024 o godz. 12.00 na Jasnych Błoniach przy fontannie „Bartłomiejka” - informuje Robert Grabowski, rzecznik prasowy Szczecińskiej Agencji Artystycznej. 

   Jacek Jerzy Nieżychowski aktor, śpiewak operetkowy, artysta kabaretowy, dziennikarz, przedsiębiorca. Od 1946 r. był związany ze Szczecinem, gdzie w latach 1949–1952 był asystentem w Wyższej Szkole Ekonomicznej i dyrektorem Technikum Eksploatacji Żeglugi i Portów (którego był współtwórcą). W 1950 r. ukończył Szkołę Główną Planowania i Statystyki w Warszawie. Po powrocie do Szczecina założył w nim pierwszy teatr muzyczny. W latach 1952–1957 występował jako solista Operetki Śląskiej w Gliwicach. Od 1956 do 1959 r. był dyrektorem i kierownikiem artystycznym Operetki Szczecińskiej. W latach 1959–1967 był dyrektorem Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Imprez Artystycznych w Szczecinie, któremu podlegał organizacyjnie popularny Kabaret Wagabunda. W latach 1962–1963 organizował Festiwal Młodych Talentów w Szczecinie. W 1968 r. prowadził własną kawiarnię „Tenisowa” w Szczecinie. Od roku 1968 do 1974 występował w zespole muzycznym Silna Grupa pod Wezwaniem, którego był współzałożycielem

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!