Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   18°

   Tydzień Zakazanych Książek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Tydzień Zakazanych Książek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie

   Czy wiesz, że… … ofiarami cenzury bywają książki przeciwstawiające się idei cenzury? Taki los spotkał np. „451 stopni Fahrenheita” Raya Bradbury’ego.

   Od 18 września do 24 września trwa Tydzień Zakazanych Książek. Tegoroczne hasło przewodnie to „Książki nas jednoczą. Cenzura nas dzieli”. Jest to coroczne wydarzenie z okazji wolności czytania. Inicjatywa rozpoczęła się w 1982 r. w odpowiedzi na nagły wzrost liczby wyzwań stawianych książkom w szkołach, księgarniach i bibliotekach. Organizowany zwykle w ostatnim tygodniu września, podkreśla wartość bezpłatnego i otwartego dostępu do informacji. Tydzień Zakazanych Książek łączy całą społeczność książki — bibliotekarzy, księgarzy, wydawców, dziennikarzy, nauczycieli i czytelników wszelkiego rodzaju — we wspólnym wspieraniu wolności poszukiwania i wyrażania pomysłów, nawet tych, które niektórzy uważają za nieortodoksyjne lub niepopularne.

   Chcąc przybliżyć naszym Czytelnikom tytuły literackie zakazywane na przestrzeni lat bibliotekarze z kilku naszych filii przygotowali ekspozycje zakazanych książek dostępnych do wypożyczania.

   Zapraszamy do naszych filii: nr 3 dla dzieci (ul. Z. Nałkowskiej 15), nr 12 (ul. Św. Marcina 1), nr 19 (ul. Włościańska 1), nr 53 (ul. Seledynowa 50) oraz nr 55 (ul. Józefa Romana 20/U1).

   Ponadto filia nr 38 (ul. 26-go Kwietnia 1) zebrała konkretne tytuły tworząc z nich wystawę w formie regału z aktami sądowymi. Jest to symboliczne ukazanie “skazanych” książek z informacją o ich winach w ocenie organów władzy z różnych krajów.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!