Social media

Filtrowanie

Kategorie

    Archiwum

      16°

      Trwa akcja „Kultura zaprasza: Masz wiadomość – czytamy książki!”

      Marta Kufel

      Marta Kufel

      Trwa akcja „Kultura zaprasza: Masz wiadomość – czytamy książki!”
      Torba%201.jpg
      Torba%202.jpg
      Spacer%203.jpg
      Debata%202.JPG
      Debata%203.JPG

      Przypominamy, że aż do 6 grudnia trwa akcja szczecińskich księgarni kameralnych pod nazwą  „Kultura zaprasza: Masz wiadomość – czytamy książki!”

      Przez październik i listopad, aż do 6 grudnia szczecińskie księgarnie kameralne (bo taką  wspólną nazwę zaproponowali zainteresowani księgarze) zamierzają wykazać się szczególną aktywnością. Jej przyczyną jest przede wszystkim realizacja projektu pod nazwą „Kultura zaprasza: Masz wiadomość – czytamy książki!” Skąd pomysł na taką wyjątkową akcję? Po kilku rozmowach reprezentantek środowiska księgarskiego w Szczecinie z przedstawicielami Wydziału Kultury UM Szczecin obie strony doszły do przekonania, że Miasto nie powinno pozostawać bierne w sytuacji, gdy kolejne księgarnie znikają z pejzażu miasta. Bo przecież księgarnie kameralne to nie tylko pomieszczenia z półkami wypełnionymi od podłogi po sufit wydawniczymi perełkami. To miejsca, w których można odciąć się na chwilę od świata, znaleźć inspirację, porozmawiać o książkach i o życiu, a czasem dowiedzieć się czegoś o samym sobie. Księgarze z kolei to nie są zwykli sprzedawcy – pełnią również rolę strażników jakości, kultury, dobrej i mądrej treści.

      Koordynujący realizację projektu Dom Kultury „Klub Skolwin” zaprosił do udziału w projekcie kilkanaście szczecińskich autorskich księgarń i antykwariatów. Zdecydowana większość z nich – a z pewnością te działające najprężniej - z ochotą przystała na propozycję. W akcji łącznie weźmie udział dziesięć kameralnych księgarń utytułowanych w różnych miejscach Szczecina.

      „Masz wiadomość  – czytamy książki!” to szczecińska akcja, która jest realizowana dwutorowo.

      Pierwszy z nich obejmuje swoim zasięgiem wszystkie księgarnie, które odpowiedziały na zaproszenie do udziału w akcji. Zostały dla nich stworzone specjalne krótkie prezentacje zawierające najważniejsze informacje – miejsce, charakterystyka, specjalizacja, cechy wyróżniające, czym zajmują się poza sprzedażą książek (tak, tak – dzisiejsze księgarnie kameralne to nie tylko placówki handlowe!). Tekstom towarzyszom również wykonane specjalnie z tej okazji zdjęcia. Dzięki temu każda księgarnia  ma swoją wyjątkową wizytówkę. 

      Jednak to nie wszystko! Dodatkowo zostały zaprojektowane wyprodukowane drobne upominki, którymi księgarnie mogą obdarowywać swoich klientów. Są to m.in. pocztówki, zakładki do książek, magnesy a nawet specjalne torby dla tych, którzy nie zdołają, wychodząc z księgarni, udźwignąć naręczy nowych książek. 

      Co więcej, czytelnicy są zapraszani na wyjątkowe spacery z przewodnikiem szlakiem szczecińskich księgarń kameralnych. To aż trzy różne trasy, trzech przewodników i sześć spacerów. 

      W ramach podejmowanych działań, odbyła się także transmitowana online debata najbardziej aktywnych przedstawicieli środowiska na temat sytuacji rynku czytelniczego, pozycji i roli księgarń kameralnych, ich pomysłów i przedsięwzięć wspierających czytelnictwo w Polsce.

      Drugi tor działań w ramach projektu „Masz wiadomość  – czytamy książki!” to indywidualne pomysły i propozycje poszczególnych księgarń. 

      Dlaczego projekt Kultura zaprasza: "Masz wiadomość – czytamy książki!" jest tak ważny? 

      Według danych zawartych w raporcie „Polski rynek książki 2015” sytuacja małych księgarni jest coraz trudniejsza. Obecnie w Polsce działa około 150 niezależnych, autorskich księgarni.

      Niestety, liczba księgarń systematycznie zmniejsza się, przede wszystkim z powodów ekonomicznych. Oprócz ogólnej tendencji spadku zainteresowania książką, decydujący wpływ mają także zbyt wysokie czynsze, silna konkurencja dużych podmiotów detalicznych (sieci księgarskie, sieci marketów i supermarketów), a także „wojny cenowe” wywołane przez największych graczy na rynku.

      Zanik księgarni jest jednym z elementów, które wpływają pośrednio na postępujący regres poziomu czytelnictwa w Polsce. Zgodnie z danymi Biblioteki Narodowej  w 2019 roku zaledwie 39% Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki. I chociaż nadal jest to wskaźnik sytuujący polskie społeczeństwo  poniżej średniej europejskiej,  można przynajmniej odnotować trwałe zatrzymanie spadku czytelnictwa.

      Podejmowana przez Gminę Miasto Szczecin inicjatywa wynika z potrzeby zwrócenia uwagi na konieczność wzmacniania nawyków i potrzeb czytelniczych.  Jednym z narzędzi służących  rozbudzaniu zainteresowania książką jest sieć dobrze prosperujących, niesieciowych, autorskich księgarni. Ich zanik stanowi bowiem realne zagrożenie nie tylko dla istnienia  profesji księgarza oraz miejsc kultury, jakimi są małe księgarnie (tylko w 2019 r. zorganizowano w nich co najmniej 1000 bezpłatnych wydarzeń literackich dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów), ale także wpływa na spadek czytelnictwa w społeczeństwie.

      Warto zatem wysłać wiadomość: Czytamy książki! aby zrobić ten pierwszy krok (z nadzieją, że w przyszłości uda się zajść dalej) aby chronić to, co ważne, a co niepostrzeżenie możemy utracić na zawsze…

       

      Najbardziej aktualne informacje o akcji dostępne są TUTAJ.

      Bądź na bieżąco!

      Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!