Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   12°

   „Szkice z Polski” z muzyką na żywo w Szczecinie

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   „Szkice z Polski” z muzyką na żywo w Szczecinie

   Minęło 100 lat od czasu pierwszej z wielu podróży Maurice’a Bekaerta po Polsce, a jego filmowe zapisy z naszego kraju wciąż robią wielkie wrażenie. 16 kwietnia o godzinie 17:00 w Domu Kultury Krzemień zaprezentowany zostanie film zatytułowany „Szkice z Polski”, z akompaniamentem na żywo w wykonaniu Liliany Kostrzewy i specjalnym wstępem filmoznawczym przygotowanym przez dziennikarza filmowego Krzysztofa Spóra.

   Niemy film z muzyką na żywo

   „Szkice z Polski” to archiwalne filmowe zapisy belgijskiego prawnika i handlowca z podróży po naszym kraju, którą odbył 100 lat temu, niedługo po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Taśmy z filmami zostały odkryte w belgijskich archiwach i przywrócone pamięci przez polskich specjalistów z Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Ich wartość jest bezcenna, a szansa obejrzenia „Szkiców z Polski” w kinie, jest wyjątkowa. Pokazowi niemego filmu towarzyszy muzyka wykonana na żywo przez utalentowaną kompozytorkę i aranżerkę Lilianę Kostrzewę.

   Unikatowy obraz przedwojennej Polski

   „Szkice z Polski” to jeden z dwóch zachowanych amatorskich – zapisanych jednak na taśmie 35 mm – filmów podróżniczych Maurice’a Bekaerta (oba znajdują się w zbiorach Cinémathèque royale de Belgique). Bekaert był prawnikiem, ale w pewnym momencie związał swoją karierę zawodową z działalnością handlową. To pozwoliło mu odwiedzać wiele krajów i przy okazji oddać się nowej pasji – filmowaniu. Niespotykana w amatorskich produkcjach jakość zdjęć, a także czas ich powstania sprawiają, że „Szkice…” są jednym z najciekawszych i unikatowych obrazów życia w przedwojennej Polsce.

   Muzykę na żywo do filmu wykonana ceniona kompozytorka, aranżerka i pianistka, laureatka konkursów kompozytorskich Liliana Kostrzewa. Wstęp przed filmem wygłosi dziennikarz i miłośnik klasyki filmowej Krzysztof Spór.

    

   SZKICE Z POLSKI

   (Croquis polonais) (Belgia, 1920–1931, 56’)

   reżyseria, scenariusz, zdjęcia: Maurice Bekaert

   cz.-b./tinta; plansze: FR, napisy: PL; restauracja 2020; źródło: La Cinémathèque royale de Belgique, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

   DOM KULTURY „KRZEMIEŃ”

   16 KWIETNIA, GODZINA 17:00

   Bilety

   https://krzemien.art/wydarzenia/szkice-z-polski-wydarzenie-filmowo-muzyczne/

    

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!