Szczecińscy saksofoniści miastu

Robert Duchowski

Klub Delta i Fundacja na Rzecz Instrumentów Dętych zapraszają na koncert odbywający się w ramach XII Międzynarodowego Festiwalu Saksofonowego.
„Szczecińscy saksofoniści swojemu miastu” to jeden z sześciu koncertów odbywających się w ramach Festiwalu, którego organizatorem głównym jest Fundacja na Rzecz Instrumentów Dętych, a dyrektorem prof. dr hab. Dariusz Samól. Tego wrześniowego wieczora będzie można usłyszeć kompozycje m.in. Haendla czy Dervaux, ale też związanego ze Szczecinem kompozytora i pedagoga Marka Jasińskiego. Koncert odbędzie się 3 września 2020 roku o godz. 18.00 w Klubie Delta przy ul. Racławickiej 10. Wstęp wolny. Miejski Ośrodek Kultury w Szczecinie jest partnerem wydarzenia.
Ze względu na stan pandemii wszyscy uczestnicy zobowiązani są do używania maseczek/przyłbic i stosowania się do wytycznych na miejscu.
Program:
Paul Bonneau – Kaprys w formie walca na saksofon altowy solo
Marek Jasiński – Meditations na saksofon altowy i fortepian
Marek Jasiński – Psalmodia II na saksofon altowy solo
Jules Demersseman – Fantaisie sur un Theme Original (1860)
Paul Whitney – Rhumba
Jerzy Fryderyk Haendel – Przybycie królowej Saby
Jean Matitia – Chinese Rag
Andre-Jean Dervaux – Kopal
Wykonawcy:
Dariusz Samól
Cyprian Szawracki
Iwona Grysak
Rafał Pikusa
Saxademus Quartet
Karolina Kruczyk
O wykonawcach:
Dariusz Samól
Saksofonista, absolwent Instytutu Lemmensa w Leuven w Belgii, w klasie prof. Eda Bogaarda. Ukończył Studia Podyplomowe w Akademii Muzycznej we Wrocławiu pod kierunkiem prof. Mieczysława Stachury. Tamże obronił tytuł doktora sztuki i przeprowadził przewód habilitacyjny. W 2019 roku otrzymał tytuł naukowy Profesora Sztuk Muzycznych. Prowadzi klasę saksofonu na Wydziale Instrumentalnym Akademii Sztuki w Szczecinie. W latach 2015 – 16 był profesorem gościnnym w Zhaoqing University w Chinach. Jego studenci wielokrotnie zajmowali czołowe lokaty konkursach międzynarodowych w kraju i za granicą. Artysta koncertuje w Europie, USA i Azji. Jako solista występował z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą oraz brał udział w prestiżowych festiwalach muzycznych. Kilkakrotnie brał udział w programie Kultura Polska na Świecie pod patronatem Instytutu Mickiewicza. Był też stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej.
Prócz działalności solistycznej uprawia muzykę kameralną. Jest inicjatorem powstania kilku zespołów, które z sukcesami koncertowały w kraju i za granicą: The ArtSax Duo, Impression Saxophone Ensemble oraz Inventia Trio. Dariusz Samól ma też na swoim koncie kilkadziesiąt prawykonań muzyki współczesnej twórców polskich i zagranicznych. Wśród nich znajdują się m.in. George Andrix, Say Brandon, Artur Cieślak, James DeMars, Jaromir Gajewski, Piotr Grella-Możejko, Alicja Gronau, He He, Marek Jasiński, Janusz Stalmierski, Zhong Juncheng, Grażyna Pstrokońska-Nawratil, Marilyn Shrude, Edward Sielicki i Andreas van Zoelen. Artysta nagrał trzy płyty z muzyką polską, jest również autorem artykułów i książek o tematyce saksofonowej (Muzyka saksofonowa w twórczości polskich kompozytorów. Dzieła Wybrane (wersja polska i angielska), Muzyka saksofonowa w twórczości kompozytorów amerykańskich polskiego pochodzenia, Adolphe Sax i muzyka saksofonowa XIX wieku). W swoim dorobku ma także transkrypcje na saksofon muzyki polskich kompozytorów różnych epok m.in. Mikołaja z Krakowa, Henryka Wieniawskiego, Fryderyka Chopina, Adama Andrzejowskiego, Tadeusza Wrońskiego, Władysława Żeleńskiego, Karol Szymanowskiego.
Dariusz Samól jest dyrektorem artystycznym festiwali muzycznych (Międzynarodowy Festiwal Saksofonowy w Szczecinie, Międzynarodowy Festiwal „Etiuda”, Convergent Points Festival). Prowadzi kursy i warsztaty mistrzowskie w Polsce i za granicą, m.in. podczas wielokrotnych tras koncertowych w Stanach Zjednoczonych, Chinach i w Europie.
Saxademus Quartet
Kwartet saksofonowy, który tworzą studenci Akademii Sztuki w Szczecinie oraz uczeń Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Szczecinie. Członkowie kwartetu to młodzi muzycy mający już na swoim koncie wybitne osiągnięcia artystyczne, czego potwierdzeniem są sukcesy odnoszone na licznych konkursach międzynarodowych w kraju i za granicą.
Skład zespołu:
Iwona Grysak – saksofon sopranowy
Cyprian Szawracki – saksofon altowy
Rafał Pikusa – saksofon tenorowy
Jagoda Wentruba – saksofon barytonowy
Karolina Kruczyk
Magister sztuki w zakresie gry na fortepianie, kameralistka i pianistka. Absolwentka Akademii Sztuki w Szczecinie w klasie fortepianu dr. Sławomira Wilka oraz prof. Bogusława Rottermunda. Od 2013 roku nauczyciel gry na fortepianie, a od 2019 wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie. Zdobywczyni pierwszych nagród za najlepszy duet oraz trio na 29. Międzynarodowym Konkursie Młodych Muzyków im. Gioviani Musicisti „Citta di Barletta” we Włoszech. Jako kameralistka brała czynny udział w licznych przesłuchaniach, festiwalach (Saxmania, I Kongres Saksofonowy) oraz koncertach (m.in. Schubertiada, Majowe Serenady), najchętniej angażując się w projekty z saksofonistami, wiolonczelistami, skrzypkami oraz innymi pianistami. Chętnie podejmuje współpracę ze szczecińskimi kompozytorami, wykonując ich utwory na licznych koncertach. Poza nutami szczególnie ceni sobie również słowa, co odzwierciedlają jej recenzje muzyczne dla Ruchu Muzycznego oraz cykl artykułów edukacyjnych dla kulturalnej wkładki „Przekaźnik” Ziemi Sochaczewskiej. Brała również udział w nagraniach do instalacji szczecińskiej artystki wizualnej Eweliny Maksimiuk pt. Noise (2018).