Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   19°

   Szczecin z pracowniami historycznymi

   Marta Kufel

   Marta Kufel

   Szczecin z pracowniami historycznymi

   Dwóm szczecińskim pracowniom twórczym nadano status pracowni historycznych. To wyjątkowy moment, bowiem tego typu tytuł został przyznany po raz pierwszy.

   Wyróżniające statusy zostały nadane przez Komisję ds. Szczecińskich pracowni twórczych, która została powołana do życia w 2021 roku. Zgodnie z decyzją gremium, wyróżnienia otrzymały lokale, w których od ponad 60 lat pracowali i tworzyli znani i cenieni artyści Szczecina.

   Pierwsze z wyróżnionych miejsc to Krużganek Mariacki 24, czyli rzeźbiarska pracownia twórcza Sławomira Lewińskiego oraz jego syna – Jakuba. Miejsce to funkcjonuje nieprzerwanie od 1958 roku. Jednocześnie jest jedynym zachowanym reliktem dawnego zespołu zabudowy sakralnej z XIV w.

   W pracowni powstała większość projektów i modeli monumentalnych rzeźb parkowych, mozaik oraz kameralnych form rzeźbiarskich, które można spotkać w wielu zakątkach Szczecina. Pośród najbardziej rozpoznawalnych prac można wymienić między innymi pomnik Adama Mickiewicza, popiersia znanych szczecinian znajdujące się na elewacji Domu Kultury „13 Muz”, Kronikę Morską Szczecina ulokowaną na nadodrzańskim Bulwarze Piastowskim, mozaiki z kina „Kosmos” oraz holu Dworca Głównego czy też pomnik znajdujący się w Kwaterze Pionierów Szczecina na Cmentarzu Centralnym.

   Tytuł został również nadany pracowni Piastów 75, czyli powstałej na początku lat 60-tych pracowni Tadeusza Eysymonta - artysty wszechstronnego, autora malarstwa abstrakcyjnego, a także słynnych fryzów dekoracyjnych znajdujących się na budynku Zakładów Odzieżowych Dana w Szczecinie. Po śmierci ojca, w 1992 r. gospodarzem pracowni został syn artysty - Jarosław Eysymont.

   Obecnie w tym wyjątkowym miejscu powstaje wiele prac malarskich, stanowiących rodzaj osobistego, potwierdzenia współczesnej, nieoczywistej szczecińskiej tożsamości, która jawi się jako ciekawy, wielopłaszczyznowy zespół różnych wartości kulturowych.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!