Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   12°

   Szczecin Jazz na weekend

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Szczecin Jazz na weekend

   W piątek Tomasz Chyła Quintet, czyli jeden z najciekawszych zespołów młodego pokolenia. W sobotę, debiutująca na Szczecin Jazz Olga Tadel, utalentowana wokalistka i trener wokalny. A w niedzilę Dorrey Lin Lyles, laureatka nagrody McDonald`s Gospel Fest Best Director Award.


   Tomasz Chyła Quintet

   Tomasz Chyła Quintet to jeden z najciekawszych zespołów młodego pokolenia. Od kilku lat eksplorują muzykę improwizowaną w nieograniczony sposób, czerpiąc przy tym z innych gatunków muzycznych. Z tych eksperymentów do tej pory narodziły się cztery albumy; „Eternal Entropy" (2017)," Circlesongs" (2018), „Tomasz Chyła Quintet live at PolishRadio 3."(2019), "da Vinci" (2020). 11 marca wystąpią podczas festiwalu Szczecin Jazz.

   Liderem zespołu jest charyzmatyczny skrzypek, który swoim charakterystycznym tonem i improwizacjami wyróżnia się na polskiej scenie muzycznej. W 2021 został laureatem nagrody fonograficznej Frydreryk 2021 w kategorii „Muzyka Współczesna”, a we wcześniejszych latach, był dwukrotnie nominowany do tej nagrody, w kategorii „Jazzowy debiut roku” (2018) oraz Artysta Roku (2019).

   W 2019 r. zespół otrzymał nominacje Akademii Fonograficznej do nagrody muzycznej Fryderyki 2019 w kategorii Muzyka Jazzowa, nominacja jako Album Roku dla płyty "Circlesongs".

   „da Vinci” 

   11 marca 2022 odbędzie się oficjalna premiera albumu w wersji winylowej.

   Tytuł trzeciego studyjnego wydawnictwa kwintetu odnosi się do renesansowego malarza, architekta, matematyka i… muzyka. Materiał albumu „da Vinci" stanowi zwartą, skomponowaną formę materiału. Bodźcem do powstania płyty jest osoba Leonarda da Vinci – geniusza i legendy, jego fascynacja człowiekiem, światem, ale też nieokiełznana i nieposkromiona ciekawość, poparta nieustannym dążeniem do doskonałości. Jako erudyta i osoba niezliczonych talentów stanowi, więc z jednej strony inspirację, z drugiej – wyzwanie. Bazując na tych przesłankach, album opiera się właśnie na jego osobie, jako głównej i tytułowej inspiracji.

   Mamy tu szereg różnorodnych muzycznych koncepcji, przybliżających impresje tego, w jaki sposób działać może wszechstronny umysł, połączenie muzyki chóralnej, jazzu, rocka oraz tzw. contemporary music.
   Do udziału w projekcie zaproszono zespół wokalny Art' n' Voices, którego członkiem jest Tomasz Chyła.

   Po „Eternal Entropy” i „Circlesongs” zespół debiutuje w nowym składzie – poza liderem i sekcją rytmiczną (Sławek Koryzno i Konrad Żołnierek) nowymi postaciami kwintetu są, trębacz Emil Miszk oraz gitarzysta Krzysztof Hadrych.
   Ta mała orkiestra niekiedy przypomina otwarte na stylistyki amerykańskie awangardowe składy lawirujące na pograniczu gatunków. Metodologia jazzowa łączy się tu ze współczesną kompozycją, elementami folku i rocka. Muzycy są otwarci na poszukiwania, co owocuje płytą inną niż poprzedniczki, ukazującą nową perspektywę zespołu.

   Album, ukazał się nakładem trójmiejskiego wydawnictwa Alpaka Records.

   Skład:
   Tomasz Chyła – Skrzypce
   Emil Miszk – trąbka
   Krzysztof Hadrych – gitara
   Konrad Żołnierek – kontrabas
   Sławek Koryzno - perkusja

   Tomasz Chyła Quintet
   11 marca, 2022 (piątek) g. 20.00
   Jazzment Klub

   Bilety: https://bilety.fm/pl/muzyka/6799-szczecin-jazz-2022-tomasz-chyla-quintet-jazzment-klub-szczecin.html

   Po raz pierwszy na Szczecin Jazz

   Debiutująca na Szczecin Jazz Olga Tadel to utalentowana wokalistka i trener wokalny.

   Z wyboru szczecinianka z urodzenia goleniowianka, swoją muzyczną przygodę zaczynała od skrzypiec, jednak z czasem to właśnie śpiewanie całkowicie skradło jej serce. Absolwentka wokalistyki jazzowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie Beaty Przybytek. Ukończyła również Akademię Sztuki w Szczecinie na kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuki muzycznej. To tam, pod okiem Jolanty Szczepaniak rozpoczęła swoja przygodę z jazzem . Brała udział w wielu koncertach i sesjach nagraniowych jako chórzystka. Obecnie skupia się nad własną, solową karierą artystyczną a koncert na naszym festiwalu jest jej zapowiedzią.

   Olga Tadel
   12 marca 2022 (sobota) g. 20.00
   Jazzment Klub

   Bilety: https://bilety.fm/pl/muzyka/6800-szczecin-jazz-2022-olga-tadel-jazzment-klub-szczecin.html


   Jazz na niedzielę

   Dorrey Lin Lyles, laureatka nagrody McDonald`s Gospel Fest Best Director Award, zaśpiewa 13. marca br., podczas koncertu „Jazz na niedzielę”. Na koncert w ramach festiwalu Szczecin Jazz, zapraszamy do kościoła Świętej Trójcy przy ul. Energetyków 8 w Szczecinie, godz. 15.00. Wstęp wolny.


   Dorrey Lin Lyles w solowej karierze łączy gatunek gospel z bluesem, soulem i jazzem. Śpiewała w zespole The Weather Girls, który wylansował hit "It's Raining Men". Laureatka prestiżowej nagrody McDonald`s Gospel Fest Best Director Award. Współpracuje z muzykami różnych gatunków m.in. pianistą Kelivinem Sholarem, z którym m.in. zagrała w Szczecinie projekt „Detroit techno”. Usłyszeć ją można również w jednym z utworów na płycie Sylwestra Ostrowskiego „In Our Own Way”.

   Dorrey Lin Lyles
   Kościół Świętej Trójcy, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Szczecinie
   ul. Energetyków 8, Szczecin
   13 marca br., niedziela
   godz.15.00 (wstęp wolny)

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!