Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   12°

   Spotkanie autorskie z Maxem Cegielskim

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Spotkanie autorskie z Maxem Cegielskim

   TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z Maxem Cegielskim wokół książek „Kongo w Polsce. Włóczęgi z Josephem Conradem” i „Prince Polonia”. Prowadzenie: Stanisław Ruksza


   03.11.2023 (piątek) / godz. 18:00 / TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie, ul. Świętego Ducha 4

   „Inspiracją dla książki „Prince Polonia” były w dużym stopniu badania w Szczecinie w 2021 r., podczas wystawy w TRAFO pod tym samym tytułem. Równoległa historia polskiej transformacji, rozgrywająca się na trasie Szczecin–Indie–Singapur. Bez sporów polityków, dzielnych bohaterów, przekrętów i wielkich dat, za to z torbami pełnymi magnetowidów, VHS-ów i indyjskich ciuchów. Mało znany, szalenie ciekawy wątek w najnowszej historii Polski, zaserwowany jako wciągająca awanturnicza opowieść”. (Olga Drenda)

   W „Kongo w Polsce” Max Cegielski wyrusza w niespieszną wędrówkę, która wiedzie przez bieszczadzką Atlantydę, przez Żuławy, Brukselę i Auschwitz. Z „Jądrem ciemności” Conrada jako przewodnikiem tropi historie mniejszości wymazanych z naszej zbiorowej pamięci, z pomocą lektur i własnych odkryć rekonstruuje przebieg ich małych i wielkich zagład. Książka jest medytacją w drodze o niejednoznacznościach historii, paradoksach pamięci i o tym, jak i do czego może nam się jeszcze przydać wielka literatura.

   Max Cegielski – pisarz, kurator, badacz, dziennikarz, animator kultury, podróżnik. Autor reportaży, powieści i biografii, m.in.: „Masala” (2002), „Apocalypso” (2004), „Pijani Bogiem” (2007), „Oko świata”, „Od Konstantynopola do Stambułu” (2009), za którą otrzymał nagrodę im. Beaty Pawlak, „Mozaika. Śladami Rechowiczów” (2011) oraz „Wielki Gracz. Ze Żmudzi na Dach Świata” (2015), „Prince Polonia” (2020), „Kongo w Polsce” (2023). Autor i kurator projektów artystycznych. Współzałożyciel Masala Sound System. Do 2015 r. prezenter TVP Kultura, współprowadzący Hali Odlotów, uhonorowanej nagrodą Grand Press.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!