Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   Rudersdal Kammersolister - trio z Danii w Willi Lentza

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Rudersdal Kammersolister - trio z Danii w Willi Lentza

   W sobotę 14. maja o godzinie 18.00 odbędzie się w Willi Lentza koncert muzyki skandynawskiej, którą interpretować będzie trio z Danii – Rudersdal Kammersolister.

   Zespół wykona rzadko prezentowane utwory skandynawskich kompozytorów „Piano Trio Es-dur” Amandy Röntgen-Maier i ”Sonatę No 2 Op. 35 for violin and piano” Carla Nielsena, a także ”Andante con moto C Minor for piano trio” słynnego norweskiego pianisty, kompozytora i dyrygenta Edvarda Griega.

   Zapraszamy serdecznie.

   Program koncertu

   Edvard Grieg (1843–1907)

   Andante con moto C Minor for piano trio (1878)

   Carl Nielsen (1865–1931)

   Sonata No 2 Op. 35 for violin and piano (1912)

   Amanda Röntgen-Maier (1853–1894)

   Piano Trio Es-dur (1873–1874)

    

   Bilety dostępne:

   https://bilety.willa-lentza.pl/

   https://bilety.fm/

    

   RUDERSDAL KAMMERSOLISTER

   Zespół powstał z inicjatywy kompozytorki Lery Auerbach, która będąc gościem specjalnym festiwalu muzyki klasycznej „Rudersdal Sommerkoncerter” zachwyciła się jego programem oraz atmosferą. Zaproponowała więc utworzenie kameralnego zespołu rezydującego, który swoją działalność rozpoczął w 2018 roku.

   Dziś ceniona na świecie grupa wybitnych duńskich kameralistów ma bogaty repertuar złożony zarówno z dzieł muzyki klasycznej jak i współczesnej, w tym z szeregu utworów napisanych specjalnie dla instrumentalistów przez kompozytorów reprezentujących wiele krajów świata.

   Rudersdal Kammersolister uczestniczył w prestiżowych festiwalach muzycznych, takich jak np. Sorø International Music Festival i Golden Days Festival, a obecnie z ogromnymi sukcesami prezentuje na wielu scenach koncertowych interdyscyplinarny projekt zatytułowany „Cztery Żywioły”, który łączy muzykę ze sztukami wizualnymi, poezją, nauką i historia.

   Artyści po każdym koncercie zbierają doskonałe recenzje. Po jednym z nich znany gruziński kompozytor napisał o formacji m.in.: „Rudersdal Kammersolister to wyjątkowy zespół. Wszyscy jego członkowie są wirtuozami o dużej wrażliwości i głębokim zrozumieniu materiału muzycznego. To muzyka kameralna na bardzo wysokim poziomie”.

   Skład zespołu

   Christine Pryn (skrzypce)

   Absolwentka Królewskiej Duńskiej Akademii Muzycznej (Det Kongelige Danske Musikkonservatorium) i Uniwersytetu Sztuki Folkwang (Folkwang Universität der Künste), koncertowała w ponad dwudziestu pięciu krajach Europy, a także w Azji i USA. Jako solistka występowała m.in. z RTÉ National Symphony Orchestra, z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Helsingborg Symphony Orchestra, Copenhagen Philharmonic Orchestra oraz współpracowała ze znanymi dyrygentami m.in.: Janem Krenzem, Gerhardem Marksonem i Renato Rivoltą. Oklaskiwano ją w Carnegie Hall, na Międzynarodowym Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, w domu E. Griega „Troldhaugen” w Bergen i K. Szymanowskiego „Atma” w Zakopanem.

   Wiolinistka ma na swoim koncie ponad 100 prawykonań utworów solowych i kameralnych, a wśród licznych wyróżnień jakie otrzymała znalazły się m.in.: duńska Nagroda Recenzentów Muzycznych i polski medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

   Wiolonczelista John Ehde

   Absolwent Królewskiej Akademii Muzycznej w Aarhus (Det Jyske Musikkonservatorium) klasy profesora Asgera Lunda Christiansena, w latach 1989–1999 piastował stanowisko solowego wiolonczelisty w Helsingborg Symphony Orchestra, grał ponadto w orkiestrze Filharmoników Wiedeńskich, był też członkiem zespołu LIN Ensemble.

   Wykładowca Akademii Griega w Bergen (Grieg Academy in Bergen) współpracował z wieloma czołowymi kompozytorami i prawykonał około 50 utworów jako kameralista i solista. Koncertował w większości krajów Europy, a także w Chinach, Hongkongu, Kanadzie, USA i Wietnamie. Nagrał wiele płyt, m.in. dla wytwórni Dacapo Records.

   Pianiasta Manuel Esperilla

   Jeden z najbardziej aktywnych wirtuozów fortepianu w Danii. Z zespołem Athelas Sinfonietta Copenhagen dokonał m.in. duńskiej premiery zatytułowanej „Dérive 2” Pierre'a Bouleza. Współpracował z wieloma orkiestrami i formacjami, takimi jak: DR SymfoniOrkestret, Malmö Symphony Orchestra, Norwegian Arctic Philharmonic Orchestra, Scenatet Ensemble, Dygong, Ekkozone, Superflex i Percurama, a także cenionymi dyrygentami, do których należą: Thomas Søndergård, Pierre-André Valade, Jean Thorel i Michael Schønwandt. Występował na Klang Festival, Tage für Neue Musik, Festival Musica oraz „Sound Ways” International New Music Festival. Od roku 2009 roku jest akompaniatorem w Królewskiej Duńskiej Akademii Muzycznej (Det Kongelige Danske Musikkonservatorium).

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!