Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   "Przeprowadzki" - nowa publikacja TRAFO

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   "Przeprowadzki" - nowa publikacja TRAFO
   IMG_2608.jpg
   IMG_2600.jpg
   IMG_2509_1.jpg
   IMG_2486_1.jpg
   IMG_2482_1.jpg

   Z przyjemnością informujemy o nowej publikacji wydanej przez TRAFO Trafostację Sztuki w Szczecinie - „Przeprowadzki”.


   Autorki i autorzy: Sylwia Chutnik, Anna Cieplak, Agnieszka Wolny-Hamkało, Olga Drenda, Łukasz Najder, Anna Brzezińska, Weronika Murek, Michał Witkowski, Sławomir Shuty
   Redaktor naczelny: Michał R. Wiśniewski

   „Przeprowadzki” to literacka antologia współczesnej prozy stworzona przez dziewięcioro autorek i autorów: Sylwię Chutnik, Annę Cieplak, Agnieszkę Wolny-Hamkało, Olgę Drendę, Łukasza Najdera, Annę Brzezińską, Weronikę Murek, Michała Witkowskiego i Sławomira Shuty. Premierowe opowiadania i eseje powstawały w czasie wystawy „Co sobie kto na swój temat wymyśli” w Trafostacji Sztuki w minionym roku. Redaktorem tomu jest szczeciński pisarz i publicysta Michał R. Wiśniewski.

   Prozy, które wypełniają tom „Przeprowadzki”, w zajmujący i nieoczekiwany sposób opisują epokę mobilności i miasto pełne dynamiki, w którym żyjemy. W Szczecinie tytułowe przeprowadzki stały się od dekad „codzienną niecodziennością”. „Przeprowadzki” to przygoda literacka zarówno dla wytrawnych szczecinian, jak i nowoprzybyłych!

   “Jeśli wpisze się hasło „trafostacja” w wyszukiwarkę na stronie sjp.pwn.pl, wyskoczy komunikat, że takie hasło nie istnieje, a usłużna maszyna zapyta „Czy chodziło Ci o: frustracja, prostracja, radiostacja, trawestacja”. Wikipedia, zbudowana oddolnym trudem internautów, jest bardziej pomocna, przekierowując do definicji „Stacja transformatorowa (stacja trafo, trafostacja) – stacja elektroenergetyczna, w której następuje rozdzielanie energii elektrycznej przy różnych poziomach napięć, wyposażone w transformatory lub przekształtniki prądu przemiennego na stały i odwrotnie.”

   Przemienny na stały i odwrotnie. Zupełnie jak szczecińska galeria TRAFO. Stacja przesiadkowa; wystawy pojawiają się i znikają, zastępowane kolejnymi. Przedmioty przemieszczają się, pozostają wspomnienia, idee i sensy. Życie galerii sztuki to nieskończona przeprowadzka; gdyby zajrzeć tam przed wernisażem, ujrzymy sceny jak z remontu – pudła, drabiny, ktoś coś kończy w pośpiechu, niczym fachowiec szykujący pokoje dla nowych właścicieli. Zaraz się szanowni państwo będą mogli na chwilę wprowadzić i przejrzeć w kolorowych lustrach eksponatów.

   Jest też ta chwila, gdy jeszcze niczego nie ma. Doświadczenie oglądania pustej sali galeryjnej wzbudza ekscytację, którą ma się przy oglądaniu nowego mieszkania. Nieważne, czy zbudowanego od zera, czy kupionego od kogoś – ten moment przed przeprowadzką, kiedy patrzy się na puste mury i planuje, co można zrobić z przestrzenią. Tu będzie dobre miejsce na gabinet, a tu na kącik zabaw. Ten pierwszy raz, gdy patrzy się na nowy widok z okna.

   „TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie to otwarte w 2013 roku centrum sztuki współczesnej zlokalizowane w Szczecinie – stolicy polsko-niemieckiego regionu pogranicznego Pomerania”. Mieści się w miejscu, które w Wikipedii figuruje jako „Budynek przy ul. Świętego Ducha 4 w Szczecinie”. W jego nazwach zawarta jest cała historia miasta – przed 1945 r. nazywał się „Umformerwerk Heiligegeiststraße”, a w latach 1945–1970 „rozdzielnia energii elektrycznej Krzysztofa”. Szczecin to miasto przeprowadzek, ludzkich losów przeniesionych w czasie i przestrzeni – ale to doświadczenie jest przecież uniwersalne, wielowarstwowe i wieloznaczne, wreszcie — metaforyczne. Dlatego nie jest to zbiór opowiadań i esejów o Szczecinie – w każdym razie, nie tylko o Szczecinie”. (Michał R. Wiśniewski)

   Publikacja powstała w ramach dotacji celowej Gminy Miasto Szczecin na zadanie „Przeprowadzki”.
   Partner: Willa Lentza w Szczecinie.
   Zdjęcia: Justyna Karczmarek

   Do nabycia w TRAFO Books & Coffee w cenie 35 zł.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!