Social media

Filtrowanie

Kategorie

    Archiwum

      Prof. dr Anna Wolff-Powęska odebrała Nagrodę Pomerania Nostra 2017

      Darek Sadowski

      Darek Sadowski

      Prof. dr Anna Wolff-Powęska odebrała Nagrodę Pomerania Nostra 2017

      Historyk oraz profesor nauk humanistycznych należy do grona najważniejszych polskich ekspertów w dziedzinie historii Niemiec i stosunków polsko-niemieckich. Ceremonia wręczenia Nagrody Pomerania Nostra 2017 odbyła się w Greiswaldzie.

      Anna Wolff-Powęska urodziła się w 1941 r. w Tarnopolu (dzisiejsza Ukraina). Zaraz po II wojnie światowej jej rodzina została przesiedlona z terenów wschodniej Polski, zaanektowanych przez Związek Radziecki. Dorastała w Wągrowcu -  na terenach, które od II rozbioru Polski w 1793 r. do 1918 r., należały do Prus. Ukończyła studia filozoficzne i historyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

      Tegoroczna laureatka nie tylko wykładała na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, ale ponadto w latach 1990–2004 kierowała Instytutem Zachodnim w Poznaniu. Aktualnie wykłada na SWPS Uniwersytecie Humanistyczno-społecznym w Warszawie oraz jest przewodniczącą rady naukowej Centrum Badań Historycznych Polskej Akademii Nauk w Berlinie. Publikuje artykuły m.in. w „Gazecie Wyborczej”, drugim co do wielkości polskim dzienniku ogólnokrajowym oraz w periodyku „Przegląd Zachodni”. Prof. Dr. Anna Wolff-Powęska jest jednym z najważniejszych polskich ekspertów w dziedzinie historii Niemiec oraz stosunków polsko-niemieckich. Opublikowała fundamentalne teksty dotyczące powyższych dziedzin. Jej działalność naukową należy umieścić w szerokim międzynarodowym, politycznym, kultorowym, filozoficznym, jak i etycznym kontekście. Jej zainteresowania naukowe obejmują przede wszystkim XIX w. i XX w., totalitaryzm oraz jego kres, polsko-niemieckie sąsiedztwo i filozofię polityczną.

      Za jej naukowe dokonania i za jej zasługi dla polsko-niemieckiego pojednania oraz rozwoju stosunków polsko-niemieckich została już wielekrotnie wyróżniona. Między innymi otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego ustanowioną przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego (2008), Europejską Nagrodę Obywatelską (2014 r.) oraz Nagrodą Uniwersytetu Europejskiego Viadrina (2016 r.).

      Kapituła Nagrody Pomerania Nostra w swoim uzasadnieniu podkreślała znaczenie naukowe publikacji prof. Anny Wolff-Powęskiej na temat stosunków polsko-niemieckich oraz uznanie jakim cieszy się wśród niemieckich oraz polskich historyków i publicystów. Licznych publikacji innych naukowców nie można byłoby sobie wyobrazić bez jej prac na temat Niemiec i stosunków polsko-niemieckich.

      Nagroda Pomerania Nostra przyznawana jest od 2003 r. Fundatorami nagrody są Uniwersytet w Greifswaldzie oraz Uniwersytet Szczeciński, dziennik „Kurier Szczeciński“ oraz miasta Greifswald i Szczecin. Nagroda przyznawana jest co dwa lata osobom szczególnie zasłużonym dla sztuki, nauki, gospodarki czy polityki, które swoją działalnością znacząco wpierają polsko-niemiecki dialog. Do grona dotychczasowych laureatów należą:  prof. dr h.c. mult. Berthold Beitz (2003), prof. Krzysztof Skubiszewski (2005), Janina Jasnowska i prof. dr Michael Succow (2007), prof. dr Władysław Filipowiak (2009), festiwal polenmARkT (2011), prof. dr Eugeniusz Kus (2013) oraz prof.dr Norbert Hosten (2015).

       

      Ważne publikacje prof. dr Anny Wolff-Powęskiej:

      ·   „Doktryna geopolityki w Niemczech” (1979)

      ·   „Polityczne i filozoficzne nurty konserwatyzmu w Republice Federalnej Niemiec” (1984)

      ·   „Niemiecka myśl polityczna wieku oświecenia” (1988)

      ·   „Wspólna Europa. Mit czy rzeczywistość“ (red., 1990)

      ·   „Polen in Deutschland, Integration oder Separation?“ (Düsseldorf 2000)

      ·   „A bliźniego swego. Kościoły w Niemczech wobec „problemu żydowskiego” (2003)

      ·   „Pamięć – Brzemię i uwolnienie. Niemcy wobec nazistowskiej przeszłości, 1945–2010” (2011).

      Bądź na bieżąco!

      Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!