Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   14°

   Premiera książki Ingi Iwasiów „Widok z okna w podróży służbowej”

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Premiera książki Ingi Iwasiów „Widok z okna w podróży służbowej”

   Przed nami premiera najnowszej książki Ingi Iwasiów „Widok z okna w podróży służbowej”. Spotkanie autorskie w TRAFO już w najbliższy wtorek, 21 maja!

   Inga Iwasiów w trakcie swoich trwających 37 lat peregrynacji okrążyła kulę ziemską ponad sześć razy. Impresyjne sprawozdania z podróży służbowych zapisywała najpierw na karteluszkach, biletach i marginesach referatów, a w ostatnich latach rejestrowała je w mediach społecznościowych, rozsiewała w chmurach internetu. Tekstom towarzyszyły zdjęcia – na początku robione prostym japońskim aparatem, później zwykle komórką.

   - Książka, która wydana została na tegoroczny festiwal przez kołobrzeskie Biuro Literackie stanowi niezwykły zbiór autoetnograficzny – skupia jak w soczewce prywatne powidoki z okien kolejnych pensjonatów, hoteli czy akademików, ale też jest czułą kliszą, na której zachowały się ślady społecznych, kulturowych i politycznych przemian ostatnich czterech dekad - mówi Anna Konopka z Trafo Trafostacji Sztuki.

   Inga Iwasiów - profesorka Uniwersytetu Szczecińskiego, literaturoznawczyni, krytyczka literacka, poetka i prozaiczka. W latach 1999–2012 redaktorka naczelna Szczecińskiego Dwumiesięcznika Kulturalnego „Pogranicza”. Pomysłodawczyni oraz była przewodnicząca kapituły Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia, zasiada w kapitule Poznańskiej Nagrody Literackiej im. A. Mickiewicza. Członkini jury Nagrody Literackiej Nike, prezeska Polskiego Towarzystwa Autobiograficznego.

   W pracy naukowej specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu historii literatury polskiej, historii literatury XX wieku i teorii literatury. Odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi (2001) oraz Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005). W 2010 roku została uhonorowana tytułem Ambasadora Szczecina. Wyróżniona Nagrodą Artystyczną Miasta Szczecin (2008) i Zachodniopomorskim Noblem (2009). Autorka esejów: „Gender dla średnio zaawansowanych. Wykłady szczecińskie”, „Parafrazy i reinterpretacje. Wykłady z teorii i praktyki czytania”, „Rewindykacje. Kobieta czytająca dzisiaj”, „Odmrażanie. Literatura w potrzebie”.

   Opublikowała także książki prozatorskie: „Smaki i dotyki”, „Bambino”, „Ku słońcu”, „Na krótko”, „W powietrzu”, „Pięćdziesiątka”, „Kroniki oporu i miłości”, „Późne życie”; zbiór felietonów „Blogotony”; książkę autobiograficzną „Umarł mi. Notatnik żałoby”.

    

    

   Premiera książki Ingi Iwasiów w TRAFO Trafostacji Sztuki w Szczecinie
   21.05.2024, 18:00

   Prowadzenie: Barbara Elmanowska

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!