Podróże w czasie, zagadki kryminalne i nie tylko. Otwieramy nową bibliotekę

Marta Kufel
Już 10 kwietnia od godz. 9.00 zostanie otwarta dla mieszkańców Szczecina nowa filia Miejskiej Biblioteki Publicznej, która mieści się przy pl. Matki Teresy z Kalkuty 8. Filia nr 7 czynna będzie od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-20:00 oraz w soboty w godz. 9:00-17:00.
W ramach cyklu otwarcia w dniach 10-17 kwietnia 2021 zaplanowano spotkania z pisarzami: Elżbietą Cherezińską, Anną Dziewit-Meller i Marcinem Mellerem oraz Zygmuntem Miłoszewskim. Gościem zaproszonym specjalnie dla najmłodszych czytelników będzie Zofia Stanecka, autorka przygód niesfornej Basi. Ponadto w programie jest prelekcja o historii osiedla Drzetowo-Grabowo oraz popołudnie z grami planszowymi i wirtualne zwiedzanie budynku filii nr 7.
Ze względu na sytuację pandemiczną wszystkie wydarzenia odbędą się wyłącznie w formule online na Facebooku MBP: oraz filii nr 7.
Szczegółowy program atrakcji w ramach cyklu otwarcia:
10 kwietnia (sobota) o godz. 9.00 oficjalne otwarcie biblioteki dla czytelników.
10 kwietnia (sobota) o godz. 16.00 Anna Dziewit-Meller i Marcin Meller porozmawiają o książkach, czytelnictwie i bibliotekach z Krzysztofem Lichtblauem.
Anna Dziewit-Meller - pisarka i dziennikarka. Od 2016 roku współprowadzi również portal „BukBuk”, na którym recenzuje książki, rozmawia z polskimi i zagranicznymi pisarzami, krytykami literatury, aktorami, dziennikarzami. Wydała książki “Gaumardżos! Opowieści z Gruzji”, “Disko”, “Góra Tajget” i “Od jednego Lucypera” oraz cykl dla dzieci “Damy, dziewuchy, dziewczyny”. Laureatka Nagrody Magellana i Róży Gali, nominowana do nagród Gryfia i Grand Press.
Marcin Meller - historyk, dziennikarz i prezenter telewizyjny. Wydał książki: “Gaumardżos! Opowieści z Gruzji”, “Między wariatami – Opowieści terenowo-przygodowe”, “Sprzedawca arbuzów” oraz “Nietoperz i suszone cytryny”.
12 kwietnia (poniedziałek) o godz. 18.00 odbędzie się wirtualne zwiedzanie zakamarków nowej filii w formie live’a na Facebooku.
13 kwietnia (wtorek) o godz. 17.00 zapraszamy najmłodszych na spotkanie z Zofią Stanecką.
Jako dziecko chciała być wilkiem. Została pisarką. Dzięki temu może stawać się, kim zechce, nie przestając być sobą. Kocha słowa. Oprócz najbardziej chyba rozpoznawalnej serii o Basi pisze książki do serii "Czytam sobie", "Poczytaj ze mną" i "Czytam i główkuję", opowiadania ("Świat według dziadka"), baśnie i powieści ("Tajemnica Namokniętej Gąbki", "Księga Ludensona", "Domino i Muki. Po drugiej stronie czasu"). Napisała trylogię fantasy dla najmłodszych "Gdy pada deszcz" i poradniki "Damą być" oraz "Rycerzem być".
14 kwietnia (środa) o godz. 17.00 zapraszamy do strefy gier z Brain on - Włącz myślenie, którą poprowadzi Marcelina Szwarc. Będzie to znakomita okazja, aby poznać ofertę gier naszej biblioteki podczas krótkiego live’a.
Marcelina Szwarc - fotografka, pedagożka wczesnoszkolna oraz mama dwójki dzieci zaprosi najmłodszych i starszych gości w niezwykły świat kostek, pionków i kart do gry. Od 3 lat prowadzi firmę Brain On – Włącz Myślenie. Poprzez granie w gry planszowe i karciane uczy dzieci logicznego myślenia. Jej misją jest przybliżenie fantastycznego świata zaklętego w kostkach, kartach i pionkach innym. Organizatorka wielu eventów.
15 kwietnia (czwartek) o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie poświęcone historii dzielnicy Drzetowo-Grabowo, które poprowadzi Wojciech Kral.
Wojciech Kral – doktor filologii słowiańskiej, pasjonat turystyki, meloman, przewodnik turystyczny. W 2019 ukończył kurs i uzyskał certyfikat przewodnika turystycznego po Szczecinie. Prowadzi spotkania propagujące kulturę, muzykę i literaturę, połączone z wycieczkami, prezentacją slajdów, słuchaniem utworów muzycznych, dyskusjami. Współpracuje m.in. z Zamkiem Książąt Pomorskich i Uniwersytetem Szczecińskim. Interesuje się regionalistyką, zabytkami i przyrodą.
16 kwietnia (piątek) o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie z Elżbietą Cherezińską. Prowadzenie: Agnieszka Piskorek.
Elżbieta Cherezińska - teatrolożka i pisarka specjalizująca się w powieści historycznej. Autorka cykli: "Północna droga", "Odrodzone królestwo" i "Harda królowa" oraz książek “Z jednej strony, z drugiej strony wspólnie z Szewachem Weissem”, “Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum”, “Gra w kości”, “Legion” oraz “Turniej cieni”. Finalistka Nagrody Literackiej Gryfia w 2013 roku i laureatka nagrody MKiDN w kategorii literatura w 2018 roku.
17 kwietnia (sobota) o godz. 16.00 odbędzie się spotkanie z Zygmuntem Miłoszewskim, które poprowadzi Marek Stelar. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.
Zygmunt Miłoszewski – powieściopisarz i publicysta, współautor scenariuszy filmowych i telewizyjnych, laureat Paszportu „Polityki” (2014). Autor powieści kryminalnych i sensacyjnych, m.in. trylogii kryminalnej o prokuratorze Teodorze Szackim oraz powieści “Domofon”, “Góry Żmijowe”, “Bezcenny”, “Jak zawsze” i “Kwestia ceny”. Wszystkie jego książki ukazały się za granica i zostały przetłumaczone na kilkanaście języków.
Marek Stelar - autor szczecińskich powieści kryminalnych. Napisał cykl o Krugłym i Michalczyku, cykl o Dariuszu Suderze oraz powieści "Blask", "Intruz", "Blizny", "Sedno" i "Sekta".
Zapowiadane wcześniej spotkanie z Krzysztofem Niewrzędą oraz spacer z Przemkiem Głową śladami jego książki “Confinium. Szczecińska opowieść” odbędą się w innym terminie. Za zmiany przepraszamy.
UWAGA! Podczas odwiedzin w bibliotece obowiązuje noszenie maseczek, przestrzeganie limitu ilości osób oraz zachowanie reżimu sanitarnego.