Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   19°

   Otwarcie wystawy „A między nami ocean”. Malarstwo Marioli Landowskiej i Vando Figueiredo

   Marta Kufel

   Marta Kufel

   Otwarcie wystawy „A między nami ocean”. Malarstwo Marioli Landowskiej i Vando Figueiredo
   1.jpg
   2.jpg
   3.jpg
   Mariola Landowska, Deszcz nasion, 126x198 cm, akryl na płótnie, 2022 (Średni).jpg
   Mariola Landowska, Diario Ancestral, 100x120 cm, akryl na płótnie, 2022 (Średni).jpeg
   Vando Figueiredo, Mulheres do Seridó, 50x70 cm, technika mieszana, 2022 (Średni).jpg

   Wystawa „A między nami ocean” prezentować będzie kilkadziesiąt prac brazylijskiego artysty Vando Figueiredo oraz pochodzącej ze Szczecina, a mieszkającej w Portugalii artystki Marioli Landowskiej.

   Choć malarze tworzą po dwóch stronach Atlantyku, to mówią wspólnym językiem ekspresji artystycznej i od wielu lat prowadzą w nim dialog między Europą a Ameryką Południową. Otwarcie wystawy organizowanej przez Open Gallery Moniki Krupowicz odbędzie się 16 listopada w Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie.

   Mariola Landowska i Vando Figueiredo w swoim malarstwie chętnie sięgają po pierwotne motywy i tematy odnalezione na skałach jaskiń pokrytych malowidłami prehistorycznych artystów starego kontynentu. Jednak fascynujące jest, w jaki sposób artyści przetwarzają echa skalnego malarstwa prehistorycznego w estetyce m.in. tropikalnych lasów Amazonii.

   - Prastare ikony, których siłą jest naturalizm i geometryczna prostota, artyści rozświetlają kolorami z nowego świata. Kolor, który żyje pulsującą dynamiką, to indywidualny grafizm ich artystycznej korespondencji. W tym dialogu uwodzi intensywność, z jaką artyści nasycają obrazy różnorodnością tematów. To prawdziwy konglomerat z pozoru niepasujących do siebie elementów, motywów, opowieści i historii, które razem tworzą przenikającą się całośćwskazuje Monika Krupowicz, kuratorka wystawy.

   Mariola Landowska to uznana artystka i podróżniczka. Ukończyła Technikum Budowlane w Szczecinie (klasa o profilu Architektura), a następnie Scuola de Arte Instituto Gazzola (Instytut Sztuk Pięknych Gazzola) w mieście Piacenza (Włochy) na kierunku Malarstwo w klasie prof. Carlo Scrocchi. Kształciła się również w zakresie etnografii i mitologii. Przebywała m.in. wśród Indian PiKiriri w stanie Bahia, wśród Indian Fuli-os w stanie Pernambuco, wśród Indian Kadueis w stanie Pantanal oraz wśród Indian Kaiapo w Amazonii (Brazylia). Podróżowała również do Indii (Himalaje, Rajasthan) i Maroko. Owocem tych podróży jest malarstwo, które czerpie z bogatej symboliki indiańskiej mitologii.

   Artystka prezentowała swoje prace na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą, m.in. w Portugalii, Hiszpanii, Włoszech, Francji, Danii, Niemczech, USA i Brazylii. Uczestniczyła w wielu artystycznych festiwalach, m.in. w Bienal de Coruche i międzynarodowym Bienal de Vila Nova de Cerveira (Portugalia) oraz Międzynarodowych Sympozjach Sztuki Współczesnej w mieście Guarda (Portugalia).

   Brała udział w filmie zrobionym przez Álvaro Queiroz  "W mojej pracowni" (No meu atelier), wraz z innymi portugalskimi artystami realizowała również projekt „Snoopy para Unicef". Jej obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz w zbiorach instytucji kulturalnych, m. in. w Muzeum Wody w Lizbonie, Muzeum Regionalnym miasta Guarda czy Uniwersytetu ISPA w Lizbonie.

   Vando Figueiredo jest znanym braylijskim malarzem, rzeźbiarzem, rytownikiem i projektantem. Ukończył Uniwersytet Stanowy w Ceará w 1979 roku. Karierę twórczą rozwijał pod okiem zaprzyjaźnionych artystów, m.in. uznanego brazylijskiego malarza Otto Cavalcantiego oraz słynnego kubańskiego malarza i rysownika - Raula de la Nueza.

   Prezentował swoją twórczość na jednej z najważniejszych brazylijskich wystaw - "Unifor Plastica" w Fortaleza-Ceará. Decyzją Ministra Edukacji i Kultury Brazylii objął stanowisko profesora rysunku i malarstwa na uniwersytecie Unigrande (Centro Universitário de Grande Fortaleza). Wykładał także sztukę na Uniwersytecie bez Granic, w Centrum Kultury Dragão do Mar i w Centrum Kultury Guaiúba-Ceará. Za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany w Brazylii i poza jej granicami. Brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Chile, Argentynie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Portugalii, Hiszpanii, Francji, Włoszech, Niemczech, Danii i Polsce. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i wielu instytucji kultury, m.in. w zbiorach Muzeum Uniwersytetu Federalnego w Ceará-Mauc, Uniwersytetu w Fortalezie, Muzeum Sztuki Pinacoteca (Ceará), Muzeum Gwardii Narodowej w Lizbonie (Portugalia), Centrum Kultury ISPA w Lizbonie oraz w Casa Museo Camaño Xestido w Cangas (Hiszpania).

   Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 16 listopada 2023 r. o godz. 19.00 w Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie (Galeria Poziom 4). Ekspozycję będzie można oglądać do 8 stycznia 2024 r. Galeria Poziom 4. otwarta jest dla zwiedzających w każdy weekend w godzinach 12:00-16:00. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków miasta Szczecin, sponsorami są Kurkowa Apartments i WT Print.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!