Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   10°

   Miejski dystans na Łące Kany

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Miejski dystans na Łące Kany

   Stowarzyszenie „Oswajanie miasta” zaprasza na kolejne wydarzenie w ramach filmowego cyklu FERMENT MIASTA. Już w poniedziałek 15 maja o godz. 19:00 na Łące Kany pokaz filmu dokumentalnego „Film balkonowy” oraz retransmisja koncertu, który równo trzy lata temu odbył się w ramach Śródmiejskiej Strefy Kultury Ponad Chodnikami.

   Hasłem przewodnim trzeciej odsłony cyklu FERMENT MIASTA jest „dystans” - słowo, którego często używaliśmy głównie w pierwszych okresach zakończonej już pandemii.

   - Na przełomie lat 2020 i 2021 dystans fizyczny był nieodłącznym elementem naszego codziennego życia” - wspomina Paulina Stok-Stocka, Prezeska Stowarzyszenia „Oswajanie miasta” - na szczęście ten dziwny i trudny czas lockdownów mamy już za sobą i możemy przyjrzeć się, jaki wpływ miało to na choćby na nasze relacje sąsiedzkie w mieście, czy na to, jak uczestniczyliśmy wtedy w różnych działaniach społecznych czy kulturalnych.

   Seans filmowy i retransmisja koncertu

   W programie wydarzenia projekcja filmu oraz retransmisja koncertu, które są świadectwem i produktem kultury czasu dystansu. Na początek pokazany zostanie film dokumentalny Pawła Łozińskiego „Film balkonowy” z 2021 r. .Reżyser w swoim dziele zebrał mozaikę ludzkich historii, rozmawiając z przechodniami z własnego balkonu kamienicy na warszawskiej Saskiej Kępie. Z tych spotkań pod jego „świeckim konfesjonałem” powstał film, w którym każdy z nas może przejrzeć się jak w lustrze. Produkcja została doceniona na wielu polskich i zagranicznych festiwalach filmowych, zdobywając między innymi nagrody podczas 18. Millennium Docs Against Gravity w Warszawie, Grand Prix w Locarno i Biarritz oraz nagrodę MDR Award na festiwalu DOK Leipzig.

   Po projekcji, na Łące Kany zabrzmi ponownie koncert, który trzy lata temu odbył się w ramach Śródmiejskie Strefy Kultury Ponad Chodnikami, zainicjowanej przez ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki. W czasach pandemii kultura przeniosła się do internetu i… na balkony. 15 maja 2020 na balkonie redakcji portalu wszczecinie.pl przy ul. Pocztowej 8 wystąpił duet Porek (trąbka) i Kuncfot (elektronika) ze swoim setem instrumentalno-elektronicznym. W czasach, kiedy nie można było pójść na imprezę, impreza przyszła do ludzi - koncert transmitowany był na żywo w mediach społecznościowych. Przy okazji najbliższej odsłony FERMENTU będzie go można znowu wysłuchać i zobaczyć na dużym ekranie, dzięki nagraniu, udostępnionemu przez portal wSzczecinie.pl

   Kolejne wydarzenie w ramach FERMENTU MIASTA już 19 czerwca 2023 r., również na Łące Kany. Tym razem na ekranie amerykański film „Stambuł bez smyczy” w reżyserii Elizabeth Lo.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!