Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   10°

   "Kryjówki. Marginesy wiedzy". Program wystawy Natalii Romik w TRAFO Trafostacji Sztuki w Szczecinie

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   "Kryjówki. Marginesy wiedzy". Program wystawy Natalii Romik w TRAFO Trafostacji Sztuki w Szczecinie
   Zdjecie5.jpg
   Zdjecie4.jpg
   Zdjecie3.jpg
   Zdjecie1.jpg
   Zdjecie 2.JPG

   Dobiega końca wystawa Natalii Romik "Kryjówki. Architektura przetrwania" w TRAFO Trafostacji Sztuki w Szczecinie – można ją zwiedzać jeszcze tylko do 6 listopada.

   Podsumowaniem projektu będzie program publiczny wystawy pod hasłem „Kryjówki. Marginesy wiedzy”. W programie wydarzenia oprowadzanie po wystawie, wykłady oraz dyskusja. Serdecznie zapraszamy!

   „Kryjówki. Marginesy wiedzy”

   Program publiczny wystawy Natalii Romik „Kryjówki. Architektura przetrwania” w TRAFO Trafostacji Sztuki w Szczecinie

   (kuratorzy: Stanisław Ruksza, Kuba Szreder; współpraca naukowa: Aleksandra Janus; współorganizator: ZACHĘTA – Narodowa Galeria Sztuki)

   kiedy: 3 listopada 2022 r. (czwartek) o 18:00

   gdzie: TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie, ul. Świętego Ducha 4

   Oprowadzanie Natalii Romik i Stanisława Rukszy po wystawie „Kryjówki. Architektura przetrwania.

    

   Wykłady i dyskusja:

   Natalia Romik

   „Kryjówki. Architektura przetrwania”

   Autorka wystawy opowie o czteroletnich badaniach kryjówek, w których podczas Zagłady ukrywali się Żydzi. Każda z badanych przestrzeni ma inną specyfikę przestrzenną (jaskinia Ozerna w Ukrainie, kanalizacja miejska we Lwowie, wnętrze drzewa Józef na Podkarpaciu, czy grób na cmentarzu żydowskim). Do zbadania każdej z nich użyto odmiennej techniki badań naukowych zaczerpniętych z dziedzin takich jak chociażby archeologia, geodezja czy dendrologia. Wykład przeniesie nas w przestrzenie, będące na granicy zapomnienia i erozji, zaś badania artystyczne i prezentowana wystawa w Trafostacji Sztuki w Szczecinie, pozwoliły przywrócić o nich pamięć.

   Natalia Judzińska (Badaczki i Badacze na Granicy)

   „Współczesna architektura przetrwania. Szałasy uchodźcze w Puszczy Białowieskiej”.

   Podczas wystąpienia zaprezentowana i omówiona zostanie dokumentacja fotograficzna leśnych przestrzeni przetrwania z granicy polsko-białoruskiej. Kryjówki te zostały wybudowane w tym i zeszłym roku przez osoby poszukujące azylu w Unii Europejskiej, przechodzące przez szlak granic wschodnich. Szałasy w Puszczy Białowieskiej nie są jednak reprezentatywnymi formami ukrycia – znacznie częściej spotykane są bryły otwarte. Oba typy przestrzeni są ulotne, nietrwałe, jednocześnie wypowiadają, podkreślają i materializują sprawczość swoich ludzkich budowniczych.

   Natalia Judzińska – doktorka kulturoznawstwa, pracuje w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk. Współinicjatorka (z Niną Boichenko) grupy Badaczki i Badacze na Granicy, zajmującej się dokumentacją i naukowym opracowaniem trwającego kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej. W swojej pracy naukowej zajmuje się międzywojennym antysemityzmem na uczelniach wyższych i Zagładą oraz materialnym wymiarem kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej.

   Magdalena Waligórska (Humboldt-Universität Berlin)

   „Żydowskie kryjówki, schowki, i skarby. O topografii ukrywania (się) i znajdowania”.

   Bazując na badaniach terenowych w byłych sztetlach w Polsce, Białorusi i Ukrainie, historyczka Magdalena Waligórska, opowie o jednym z najbardziej dominujących poholokaustowych mitów o Żydach – toposie ukrytego żydowskiego złota. Tajemne schowki, zakopane w ziemi skarby, lub kosztowności wzięte ze sobą do grobu przez ofiary Holokaustu rozpalają wyobraźnię domorosłych „poszukiwaczy skarbów” od dekad. Lecz jak wiedza o tym co zostało ukryte, gdzie i w jaki sposób to odnaleźć została wiedzą powszechną w byłych sztetlach? I co ta, do dziś istniejąca, obsesja na temat żydowskich schowków i skarbów mówi nam o holocaustowym doświadczeniu ukrywania (się) i demaskacji kryjówek?

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!