Social media

Filtrowanie

Kategorie

    Archiwum

      17°

      "Kryjówki. Marginesy wiedzy". Program wystawy Natalii Romik w TRAFO Trafostacji Sztuki w Szczecinie

      Robert Duchowski

      Robert Duchowski

      "Kryjówki. Marginesy wiedzy". Program wystawy Natalii Romik w TRAFO Trafostacji Sztuki w Szczecinie
      Zdjecie5.jpg
      Zdjecie4.jpg
      Zdjecie3.jpg
      Zdjecie1.jpg
      Zdjecie 2.JPG

      Dobiega końca wystawa Natalii Romik "Kryjówki. Architektura przetrwania" w TRAFO Trafostacji Sztuki w Szczecinie – można ją zwiedzać jeszcze tylko do 6 listopada.

      Podsumowaniem projektu będzie program publiczny wystawy pod hasłem „Kryjówki. Marginesy wiedzy”. W programie wydarzenia oprowadzanie po wystawie, wykłady oraz dyskusja. Serdecznie zapraszamy!

      „Kryjówki. Marginesy wiedzy”

      Program publiczny wystawy Natalii Romik „Kryjówki. Architektura przetrwania” w TRAFO Trafostacji Sztuki w Szczecinie

      (kuratorzy: Stanisław Ruksza, Kuba Szreder; współpraca naukowa: Aleksandra Janus; współorganizator: ZACHĘTA – Narodowa Galeria Sztuki)

      kiedy: 3 listopada 2022 r. (czwartek) o 18:00

      gdzie: TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie, ul. Świętego Ducha 4

      Oprowadzanie Natalii Romik i Stanisława Rukszy po wystawie „Kryjówki. Architektura przetrwania.

       

      Wykłady i dyskusja:

      Natalia Romik

      „Kryjówki. Architektura przetrwania”

      Autorka wystawy opowie o czteroletnich badaniach kryjówek, w których podczas Zagłady ukrywali się Żydzi. Każda z badanych przestrzeni ma inną specyfikę przestrzenną (jaskinia Ozerna w Ukrainie, kanalizacja miejska we Lwowie, wnętrze drzewa Józef na Podkarpaciu, czy grób na cmentarzu żydowskim). Do zbadania każdej z nich użyto odmiennej techniki badań naukowych zaczerpniętych z dziedzin takich jak chociażby archeologia, geodezja czy dendrologia. Wykład przeniesie nas w przestrzenie, będące na granicy zapomnienia i erozji, zaś badania artystyczne i prezentowana wystawa w Trafostacji Sztuki w Szczecinie, pozwoliły przywrócić o nich pamięć.

      Natalia Judzińska (Badaczki i Badacze na Granicy)

      „Współczesna architektura przetrwania. Szałasy uchodźcze w Puszczy Białowieskiej”.

      Podczas wystąpienia zaprezentowana i omówiona zostanie dokumentacja fotograficzna leśnych przestrzeni przetrwania z granicy polsko-białoruskiej. Kryjówki te zostały wybudowane w tym i zeszłym roku przez osoby poszukujące azylu w Unii Europejskiej, przechodzące przez szlak granic wschodnich. Szałasy w Puszczy Białowieskiej nie są jednak reprezentatywnymi formami ukrycia – znacznie częściej spotykane są bryły otwarte. Oba typy przestrzeni są ulotne, nietrwałe, jednocześnie wypowiadają, podkreślają i materializują sprawczość swoich ludzkich budowniczych.

      Natalia Judzińska – doktorka kulturoznawstwa, pracuje w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk. Współinicjatorka (z Niną Boichenko) grupy Badaczki i Badacze na Granicy, zajmującej się dokumentacją i naukowym opracowaniem trwającego kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej. W swojej pracy naukowej zajmuje się międzywojennym antysemityzmem na uczelniach wyższych i Zagładą oraz materialnym wymiarem kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej.

      Magdalena Waligórska (Humboldt-Universität Berlin)

      „Żydowskie kryjówki, schowki, i skarby. O topografii ukrywania (się) i znajdowania”.

      Bazując na badaniach terenowych w byłych sztetlach w Polsce, Białorusi i Ukrainie, historyczka Magdalena Waligórska, opowie o jednym z najbardziej dominujących poholokaustowych mitów o Żydach – toposie ukrytego żydowskiego złota. Tajemne schowki, zakopane w ziemi skarby, lub kosztowności wzięte ze sobą do grobu przez ofiary Holokaustu rozpalają wyobraźnię domorosłych „poszukiwaczy skarbów” od dekad. Lecz jak wiedza o tym co zostało ukryte, gdzie i w jaki sposób to odnaleźć została wiedzą powszechną w byłych sztetlach? I co ta, do dziś istniejąca, obsesja na temat żydowskich schowków i skarbów mówi nam o holocaustowym doświadczeniu ukrywania (się) i demaskacji kryjówek?

      Bądź na bieżąco!

      Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!