Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   18°

   Kochamy książki 4.0. Szczecińska Wiosna Poezji. Finał

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Kochamy książki 4.0. Szczecińska Wiosna Poezji. Finał

   W poniedziałek (1.07.2024 roku, godz. 17.00) w Willi Lentza, w ramach cyklu KOCHAMY KSIĄŻKI, odbędzie się finał tegorocznej edycji SZCZECIŃSKIEJ WIOSNY POEZJI. 

   W trakcie wieczoru ogłoszone zostaną też wyniki IX Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego im. Józefa Bursewicza O ZŁOTĄ METAFORĘ. Patronem przedsięwzięcia jest słynna grupa poetycka METAFORA, w skład której na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku wchodzili mieszkający w Szczecinie Artyści: Andrzej Maria Dzierżanowski, Ryszard Grabowski, Janusz Krzymiński i Edward Balcerzan.

   Nagrodzone wiersze (w tym utwory zauważone), mają w życiu każdego poety ważne znaczenie na drodze twórczej. Pozwalają zaistnieć mało znanym poetkom i poetom w krajowej przestrzeni literackiej. Konkurs jest ponadto swoistą promocją naszego miasta.

   - W tym roku Jury poddało ocenie trzysta siedemdziesiąt pięć wierszy nadesłanych przez stu dziewiętnastu uczestników z Polski oraz sześciu z Austrii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii - informuje Radosław Bryk z Willi Lentza. - Wśród przekazanych utworów wiele dzieł cechuje się wysokimi walorami literackimi. Kolejna edycja poetyckiej rywalizacji dowiodła, że w obecnych czasach wygodną i często stosowaną formą korespondencji jest droga elektroniczna.

   Uroczystość wręczenia nagród uświetni reżyserowany przez Zenona Lacha koncert pt. „Sprzątam Mój Świat Muzyką i Poezją”. Wezmą w nim udział aktorzy Teatru Współczesnego w Szczecinie – Krystyna Maksymowicz i Robert Gondek, Laura Wójcik – skrzypce/absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi i Michał Dąbrowski – akordeon/doktorant Akademii Sztuki w Szczecinie.

   W rolę konferansjera wcieli się Przemysław Walich – aktor Teatru Współczesnego w Szczecinie.

   Zapraszamy serdecznie.

   Wstęp wolny.


   * Celem projektu, realizowanego przez Związek Literatów Polskich (oddział w Szczecinie), jest promowanie czytelnictwa, poezji i twórczości autorów ze Szczecina oraz Polski, ożywianie tradycji literackiej w nowoczesnych formach przekazu, a także zachęcenie do sięgania po utwory poetyckie i odwiedzania miejsc, w których można się z nimi spotkać.

   Preferowaną przez twórców przedsięwzięcia formą wydarzeń artystycznych jest interakcja, czyli wzajemne przenikanie sztuk, również w przestrzeniach otwartych, a także poszukiwanie interesujących współczesnych środków przekazu poezji, przełożenia wierszy na język muzyki, malarstwa, impresji filmowych, teatru, pantomimy, tańca, baletu, happeningu, performance´u.

    

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!