Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   16°

   Kobiety o kobietach. Zaproszenie na wystawę

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Kobiety o kobietach. Zaproszenie na wystawę

    

    

   KOBIETY O KOBIETACH

   Data: 16.03.2023 – 18.04.2023

   Wernisaż: czwartek 16.03.2023 r., godz.18.00

   Miejsce: Galeria Okręgu Szczecińskiego ZPAF

   Wydział Elektryczny ZUT w Szczecinie

   Szczecin, ul. 26 Kwietnia 10

   PORTRET KOBIECY

   Wisława Szymborska

   Musi być do wyboru.

   Zmieniać się, żeby tylko nic się nie zmieniło.

   To łatwe, niemożliwe, trudne, warte próby.

   Oczy ma, jeśli trzeba, raz modre, raz szare,

   Czarne, wesołe, bez powodu pełne łez.

   Śpi z nim jak pierwsza z brzegu, jedyna na świecie.

   Urodzi mu czworo dzieci, żadnych dzieci, jedno.

   Naiwna, ale najlepiej doradzi.

   Słaba, ale udźwignie.

   Nie ma głowy na karku, to będzie ją miała.

   Czyta Jaspersa i pisma kobiece.

   Nie wie, po co ta śrubka i zbuduje most.

   Młoda, jak zwykle młoda, ciągle jeszcze młoda.

   Trzyma w rękach wróbelka ze złamanym skrzydłem,

   Własne pieniądze na podróż daleką i długą,

   Tasak do mięsa, kompres i kieliszek czystej.

   Dokąd tak biegnie, czy nie jest zmęczona.

   Ależ nie, tylko trochę, bardzo, nic nie szkodzi.

   Albo go kocha, albo się uparła.

   Na dobre, na niedobre i na litość boską.

   Krystyna Łyczywek, Ewa Łyczywek-Pałka, Danuta Piotrowska, Anna Pisula-Mandziej oraz Marzena Wasikowska,  które są autorkami zdjęć, mieszkają w trzech krajach – Polsce, Holandii i Australii, ale łączy je wspólna pasja fotograficzna i wszystkie należą do Okręgu Szczecińskiego Związku Polskich Artystów Fotografików.

   Wystawa Kobiety o kobietach nie jest przedstawieniem całokształtu problemów kobiet na całym świecie. Każda z artystek w pięciu pracach pokazała tylko bardzo wyrywkowy rzut oka na życie kobiet. Wystawa nie miała wspólnego mianownika i autorki nie uzgadniały ze sobą tematyki zdjęć - jest to, więc tylko przyczynek do przemyśleń i dyskusji. Wystawa była przygotowana i prezentowana na Festiwalu Kobiet w Świnoujściu w roku 2019. W Galerii ZPAF prezentujemy tylko jej część.

   Jako motto do wystawy wybrałyśmy słowa Wisławy Szymborskiej, które wspaniale oddają całą złożoność portretu kobiety.

   Krystyna Łyczywek (1920-2021) ―  urodzona w Poznaniu, od 1945 r. mieszkała w Szczecinie. Studia na Uniwersytecie Poznańskim na Wydziale Romanistyki. Współzałożycielka Okręgu Szczecińskiego ZPAF oraz jego prezeska w latach 1977-2002.

   Nestorka polskiej fotografii powojennej. Za działalność w dziedzinie kultury w 2010 roku otrzymała Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Za działalność konspiracyjną w czasie II Wojny Światowej uhonorowana została wieloma odznaczeniami harcerskimi i wojskowymi.

   W roku 2013 została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Francuskiej Legii Honorowej oraz otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Szczecina.

   W swoich zainteresowaniach na pierwszym miejscu stawiała człowieka i jego los.

   Ewa Łyczywek-Pałka ― od urodzenia mieszka w Szczecinie. Studia na Politechnice Szczecińskiej, dyplom na Wydziale Architektury. Od 1983 r. członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 2005 r. prezes Szczecińskiego Okręgu ZPAF.

   Podstawowe kierunki poszukiwań twórczych to architektura i reportaż socjologiczny, zastosowanie technik komputerowych w tworzeniu fotografii kreacyjnej.

   Od wielu lat zajmuje się również malarstwem na jedwabiu.

   Danuta Piotrowska ― od urodzenia mieszka w Szczecinie. Absolwentka Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Szczecińskiej oraz Podyplomowego Studium Fotografii Naukowej i Technicznej Uniwersytetu Warszawskiego.

   Członek Związku Polskich Artystów Fotografików od roku 1996 r oraz Związku Polskich Fotografów Przyrody od 2002 r.

   Ulubionym tematem prac fotograficznych są zapisy z licznych podróży, fotografia przyrodnicza oraz ludzie, a w szczególności dzieci.

   Anna Pisula-Mandziej ― urodzona w Bielsku-Białej, od 1981 r. mieszka w Enschede (Holandia). Absolwentka Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz Akademii Sztuk Pięknych w Enschede (projektowanie graficzne i fotografia). Członek Związku Holenderskich Projektantów Graficznych, Holenderskiego Związku  Fotografów Zawodowych, Związku Polskich Artystów Fotografików (od roku 1997) oraz zarządu galerii fotografii „Obiektjef” Enschede.

   Zainteresowania fotograficzne to przede wszystkim: architektura, opera, balet, portrety oraz krajobrazy i pejzaże miast nocą.

   Marzena Wasikowska ― urodzona w Szczecinie, mieszka i pracuje w Canberze (Australia). Studia artystyczne w dziedzinie fotografii na Australian National University. Wykładowca fotografii i historii sztuki. Obecnie kończy pracę doktorską z dziedziny fotografii. Od 1999 roku jest członkiem Okręgu Szczecińskiego ZPAF.

   Tematyka jej twórczości to głównie portret i krajobraz, a ostatnio ze szczególnym zainteresowaniem zajmuje się krajobrazem w kontekście ekologii.

   W życiu niewiasty rozróżnić można siedem okresów: niemowlę, dziewczynka, dziewczyna, młoda kobieta, młoda kobieta, młoda kobieta i młoda kobieta.

   George Bernard Shaw

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!