Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   12°

   Klimatyczne kino na Łące Kany

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Klimatyczne kino na Łące Kany

   W dniach 23-25 maja Łąka Kany zamieni się w plenerowe kino. Przez trzy dni na ekranie królować będą filmy dokumentalne o tematyce ekologicznej. Towarzyszyć będą im spotkania z zaproszonymi gośćmi. A to wszystko w ramach 2. Przeglądu Kina Klimatycznego.

   Pierwsza edycja Przeglądu, która odbyła się pod koniec 2021 r., skupiała się przede wszystkim na temacie kryzysu klimatycznego i związanego z nim aktywizmu młodych ludzi.

   - Druga odsłona Przeglądu kina klimatycznego będzie okazją, by przyjrzeć się bardziej różnorodnym zagadnieniom - mówi Paulina Stok-Stocka ze Stowarzyszenia „Oswajanie miasta”, organizującego wydarzenie. -Wszystkie jednak dotyczyć będą wyzwań ekologicznych, przed którymi stoimy jako społeczeństwo” – dodaje. Filmy prezentowane były na wielu festiwalach, w tym podczas ubiegłorocznej odsłony Millenium Doc Against Gravity – najważniejszego festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce. Pokazom towarzyszyć będą spotkania z zaproszonymi gośćmi - przedstawicielami organizacji i inicjatyw, działających na różnych obszarach troski o nasz ekosystem.

   Wtorek, czyli pierwszy dzień Przeglądu to okazja, by poznać historię Simony Kossak – pierwszej polskiej ekolożki-aktywistki, która w latach 70. mieszkała otoczona dzikimi zwierzętami w Puszczy Białowieskiej. Film „Simona” to nie tylko dokument o jej życiu, ale też przede wszystkim opowieść o tym, jak i dlaczego powinniśmy troszczyć się o dziką przyrodę. Projekcję poprzedzi spotkanie z Marzeną Białowolską-Barnyk – prezeską Fundacji Dzikich Zwierząt, od ponad dekady zajmująca się rehabilitacją dzikich zwierząt i przywracaniem ich do naturalnego środowiska.

   Z kolei w środę 24 maja na ekranie królować będzie Luna – tytułowa bohaterka filmu „Krowa”. Dokument jest obserwacją jej życia na farmie mlecznej i przeżywanych przez nią emocji. Gościem rozmowy przed filmem będzie Sebastian Bednarski ze szczecińskiej Inicjatywy na Rzecz Zwierząt BASTA!, która w swoich działaniach często podejmuje temat losu zwierząt hodowlanych.

   Zwieńczeniem drugiej edycji Przeglądu będzie projekcja filmu „Rzeka” – spektakularnej wizualnie produkcji o roli rzek we współczesnym świecie, z narracją czytaną przez Willema Dafoe i muzyką m.in. Radiohead w wykonaniu Australijskiej Orkiestry Kameralnej. W filmie wykorzystano zdjęcia z 39 krajów, wykonane przez najlepszych fotografów przyrody. Wprowadzeniem do filmu będzie spotkanie z przyrodnikiem Łukaszem Ławickim, reprezentanta inicjatywy na rzecz utworzenia Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry.

   Wydarzenia rozpoczynać się będą o godz. 20:00, na wszystkie projekcje obowiązuje wstęp wolny.

   - Prognozy na przyszły tydzień są optymistyczne, więc liczymy na dobrą pogodę w trakcie wydarzeń. Gdyby jednak natura zdecydowała się nam pokrzyżować szyki, pokazy przeniosą się do Piwnicy Kany. Dlatego warto śledzić aktualności w mediach społecznościowych - zachęca Paulina Stok-Stocka.

   1. Przegląd kina klimatycznego

   Łąka Kany

   23-25.05.2023

   wstęp wolny

   wydarzenie na facebooku: https://www.facebook.com/events/731216428798170/

    

   Program:

   23.05.2023 wtorek godz. 20:00

   Simona

   reż. Natalia Koryncka-Gruz, Polska, 2022

   gościni: Marzena Białowolska-Barnyk (Fundacja Dzikich Zwierząt Marzena Białowolska)

    

   24.05.2023 środa godz. 20:00

   Krowa

   reż. Andrea Arnold, Wlk. Brytania, 2021

   gość: Sebastian Bednarski (BASTA! Inicjatywa na Rzecz Zwierząt)

    

   25.05.2023 czwartek godz. 20:00

   Rzeka

   reż. Jennifer Peedom, Australia, 2021

   gość: Łukasz Ławicki (Inicjatywa Stwórzmy Park Narodowy Doliny Dolnej Odry)

   Organizatorzy:

   Stowarzyszenie „Oswajanie miasta”

   Piwnica Kany

   Łąka Kany

   Ferment Qltury

   O filmach:

   Simona

   reż. Natalia Koryncka-Gruz, Polska, 2022

   Kim naprawdę była Simona Kossak - legendarna badaczka, która żyła otoczona zwierzętami w Puszczy Białowieskiej? Dlaczego uciekła od rodziny - słynnego rodu Kossaków? Jak wyglądało życie pierwszej polskiej ekolożki-aktywistki w latach 70.? Unikalne, często prezentowane po raz pierwszy w filmie, zdjęcia i nagrania z archiwum Simony oraz jej partnera Lecha Wilczka przenoszą nas do pradawnej Puszczy i pozwalają doświadczyć wyjątkowego życia z dala od cywilizacji. Simona była ulubienicą terroryzującego okolicę kruka, matkowała rysiowi i łosiom, a  jej empatyczne podejście do zwierząt i roślin nie tylko pozwoliło nam zobaczyć Puszczę Białowieską jako unikalny na skalę światowa ekosystem, ale też pomaga zrozumieć, że jesteśmy współlokatorami na Ziemi i powinniśmy pozwolić żyć innym istotom. Ta barwna, bezkompromisowa i wyprzedzająca swój czas wizjonerka często samotnie musiała walczyć o dobro oraz szacunek dla przyrody.

   Krowa

   reż. Andrea Arnold, Wlk. Brytania, 2021

   Bohaterką filmu jest krowa Luma. Obserwujemy cykl jej życia i zanurzamy się w jej emocjach. Wybitna reżyserka Andrea Arnold („American Honey”) skupia się na czystej obserwacji. Jedyne głosy, jakie docierają do naszych uszu, to komendy bezimiennych pracowników pewnej brytyjskiej farmy mlecznej, zagłuszane przez szczęk metalowych krat, zgrzyt maszyn i niskie, pełne trwogi muczenie krów. Widzimy, jak Luma jest wpychana do stalowej klamry do dojenia, a pajęcze mechaniczne dysze zasysane są do jej wymion. Gigantyczna konstrukcja przypominająca imadło zawiesza Lumę w powietrzu, dzięki czemu jej kopyta można przyciąć z chirurgiczną precyzją. Uczestniczymy w porodzie, po którym Luma łączy się ze swoim nowonarodzonym cielęciem zaledwie na kilka minut, a następnie każde z nich idzie osobno labiryntem wąskich przejść, od których nie ma ucieczki. W tym zmechanizowanym świecie życie Lumy sprowadzone zostaje do funkcji przedmiotu potrzebnego człowiekowi, który czeka nieuchronna śmierć. To pozbawione narracji filmowe studium życia Lumy jest próbą filozoficznego rozważenia losu i praw zwierząt hodowlanych, bezrefleksyjnie przez nas wykorzystywanych.

   Rzeka

   reż. Jennifer Peedom, Australia, 2021

   Rzeki od zawsze kształtowały Ziemię, przepływały przez kontynenty, rzeźbiły krajobraz, a także nasze potrzeby, kultury i sny. Te arterie świata są bogatym źródłem życia, bez którego człowiek, zwierzęta i rośliny szybko by wyginęły. Film jest spojrzeniem z lotu ptaka na związek ludzkości z rzekami. Zabiera nas w podróż w czasie i przestrzeni, pokazując je w niespotykanej skali i z niezwykłej perspektywy.

   Oglądamy strumień zachwycających pod względem wizualnym obrazów z 39 krajów, autorstwa najlepszych fotografów przyrody (m.in. Yanna Arthusa-Bertranda), oddających hołd rzekom zasilającym naszą planetę. Zdjęcia z sześciu kontynentów, często w zwolnionym tempie, w tym spektakularne ujęcia satelitarne, ukazują teksturę wody, prędkość, z jaką się porusza, a także niebezpieczeństwa, nieprzewidywalność i ekscytujące piękno, które trudno dostrzec z normalnej perspektywy. Film dokumentuje też negatywny wpływ człowieka na ekosystem, związany z fragmentacją rzek i ich kontrolowaniem, a także skutki tych krótkowzrocznych prób rządzenia naturą.

   Wspaniałe obrazy uzupełnia poetycki scenariusz napisany przez pisarza i wykładowcę Uniwersytetu w Cambridge Roberta Macfarlane’a a czytany przez Willema Dafoe oraz wspaniała muzyka w wykonaniu Australijskiej Orkiestry Kameralnej wykorzystująca zarówno klasyczne utwory J.S. Bacha, A. Vivaldiego, G. Mahlera, jak i  Jonny’ego Greenwooda, Radiohead czy oryginalną kompozycję Richarda Tognettiego i muzykę Williama Bartona. Nagranie ścieżki dźwiękowej do filmu zajęło sześć miesięcy. W ten sposób powstała wnikliwa filmowo-muzyczna refleksja na temat piękna i znaczenia rzek oraz sposobu, w jaki ukształtowały one zarówno wyrafinowane krajobrazy naszej planety, jak i całą ludzką egzystencję.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!