Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   13°

   Jazz w Willi Lentza: Zaleski / Troczewski

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Jazz w Willi Lentza: Zaleski / Troczewski

   „Nastrojowa mieszanka jazzu i smooth jazzu z wyrazistą warstwą rytmiczną i bogatymi improwizacjami gitary i fortepianu” – tak o twórczym tandemie Zaleski/Troczewski pisze Dionizy Piątkowski, autor pierwszej polskiej Encyklopedii Jazzu. Ich piękna muzyka, inspirowana m.in. twórczością duetu Metheny/Mehldau zabrzmi już 4. czerwca (sobota, godz. 20.00) w szczecińskiej Willi Lentza podczas drugiego koncertu z cyklu „Jazz w Willi”.

   Leszek Zaleski to gitarzysta, kompozytor, aranżer oraz ceniony pedagog. Po uzyskaniu klasycznego muzycznego wykształcenia w Akademii Muzycznej we Wrocławiu postanowił poświęcić się całkowicie muzyce jazzowej. W 2013 roku sformował kwartet jazzowy Leszek Zaleski Quartet, z którym występował między innymi na takich festiwalach jak Akademia Gitary Festiwal, Jazz On Grass, Milicki Maraton Gitarowy „Gitaraton”, Wrocławski Festiwal Gitarowy „Gitara+”. W 2017 wydał pierwszy autorski album Leszek Zaleski Quartet „My Songs”, znakomicie przyjęty przez krytykę muzyczną. Występował również dla Polskiego Radia i Telewizji, koncertował z orkiestrą Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu i w studiu koncertowym Polskiego Radia w Warszawie. Leszek Zaleski to muzyk niezwykle wszechstronny – oprócz koncertowania ze swoim jazzowym składem ma w życiorysie współpracę również ze Skaldami, Krzysztofem Cugowskim czy „Projektem Volodia”.

   Dawid Troczewski jest jednym z najwybitniejszych i najbardziej twórczych pianistów młodego pokolenia. Absolwent poznańskiej „Szkoły Talentów” i Akademii Muzycznej we Wrocławiu w dorobku posiada mnóstwo nagród, do najważniejszych należą Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Warszawie oraz laury „European Jazz Newcomer” w Hradec Kralove. Wszechstronne wykształcenie pozwala mu na wykonywanie zarówno jazzu, jak i popu i muzyki poważnej, grał razem z Bradem Terry`m, Piotrem Wojtasikiem, Krystyną Prońko, Piotrem Lemańskim, Mackiem Goldsbury`m. W dorobku fonograficznym ma między innymi nagrania dla Interfuse Records.

   Muzycy są znani ze swojej wszechstronności, otwartości na brzmienia i gatunki, również z posiadania bogatego instrumentarium. Dlatego też słuchacze szczecińskiego koncertu duetu Zaleski/Troczewski mogą oczekiwać pełnego spektrum akustycznych wrażeń – od delikatnych muśnięć nylonowych strun, poprzez ciepły, krągły dźwięk gitary jazzowej aż po pełnię mocnego brzmienia gitary elektrycznej, od najsłodszych tonów fortepianu do elektryzujących dźwięków syntezatora. Jednego możemy być pewni – ten niezwykły koktajl utrzymany będzie w eleganckiej, wysmakowanej konwencji, podany zawsze w przyjemnych smooth-jazzowych formach.

   Ostatni koncert Zaleskiego i Troczewskiego w Szczecinie przed kilkoma laty (muzycy wystąpili wtedy na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich) zakończył się owacjami na stojąco i długą kolejką słuchaczy czekających na autografy i albumy wykonawców.

   Aby poczuć przedsmak drugiego koncertu z cyklu „Jazz w Willi” zapraszamy Państwa do odsłuchania „Wishing”, jednego z utworów z płyty „My Songs”:

   www.youtube.com

   Organizatorem cyklu „Jazz w Willi” jest Willa Lentza, partnerem cyklu jest szczecińskie wydawnictwo muzyczne small great music.

   Bilety w cenie 69/49 PLN do nabycia na stronie https://bilety.willa-lentza.pl

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!