Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   11°

   Inauguracja działalności Willi Lentza

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Inauguracja działalności Willi Lentza
   2B9A8627.JPG
   2B9A8639.JPG
   2B9A8655.JPG
   2B9A8666.JPG
   2B9A8681.JPG
   2B9A8684.JPG
   2B9A8695.JPG
   2B9A8701.JPG
   2B9A8706.JPG
   2B9A8707.JPG

   Swoją działalność zainaugurowała najmłodsza szczecińska instytucji kultury - Willa Lentza.

   Willa Lentza to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc na mapie Szczecina. Wyjątkowej klasy zabytek architektury, skrywający złożoną historię, wzniesiony został na zamówienie Augusta Lentza w latach wielkiego rozwoju miasta (1888–1889), według projektu Maxa Drechslera i był świadkiem aktywności wielu jej użytkowników (więcej o historii Willi Lentza na stronie internetowej Instytucji).

   W latach 2018–2019 Miasto Szczecin podjęło się przeprowadzenia kompleksowych prac konserwatorskich willi i otaczającego ją ogrodu. Z zadania tego znakomicie wywiązała się firma Konsart i dziś możemy podziwiać efekty prac przywracających świetność obiektu. Willa zdobyła wyróżnienie w konkursie Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku w kategorii „użyteczność publiczna”, a Gmina Miasto Szczecin za realizację inwestycji wyróżnienie dziennika „Rzeczpospolita”.

   Rok 2021 zapoczątkował nowy rozdział historii Willi Lentza – swoją działalność rozpoczęła w niej samorządowa instytucja kultury.

   WILLA Lentza – zachowując i eksponując wyjątkowe walory historyczne, konserwatorskie, architektoniczne i reprezentacyjne, a także uwzględniając rekomendacje Rady Programowej, funkcjonującej do czasu powołania instytucji kultury (zgodnie z zarządzeniem nr 35/20 Prezydenta Miasta Szczecin z dnia 27 stycznia 2020 roku powołanej w celu wypracowania optymalnego sposobu wykorzystania obiektu willi po zakończonym remoncie i oczekiwanego kształtu programowej działalności) – będzie:

   Interdyscyplinarną instytucją o charakterze artystyczno-naukowym, prezentującą najciekawsze zjawiska współczesnej kultury i różnorodne formy ekspresji, podejmującą działania służące zachowaniu i upowszechnianiu dziedzictwa kulturowego Szczecina;

   - Platformą współpracy dla podmiotów z dziedziny sztuki, nauki, edukacji i turystyki oraz współpracy międzynarodowej;

   - Miejscem debat, wymiany myśli i spotkań twórczych;
   Przestrzenią dla prezentacji wystaw sztuki współczesnej, wystaw historycznych, małych form teatralnych, pokazów filmowych oraz koncertów kameralnych i rożnych form eksperymentalnych;

   - Miejscem aktywizującym środowiska twórcze różnych dziedzin kultury, sprzyjającym współpracy z instytucjami w kraju i za granicą o podobnym interdyscyplinarnym profilu działalności;

   - Reprezentacyjną przestrzenią, służącą organizacji uroczystości, w tym przyjmowaniu ważnych Gości Miasta Szczecin;

   - Ważnym obiektem zabytkowym, którego sposób udostępniania uwzględniać musi ograniczenia konserwatorskie związane m.in. z wymogami bezpieczeństwa i przepustowością budynku.


   Więcej na stronie www.willa-lentza.pl gdzie znajdziemy informacje o wydarzeniach, zasadach uczestnictwa i ograniczeniach wynikających z konieczności przestrzegania reżimu sanitarnego.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!