Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   24°

   Filharmonia wśród najważniejszych dzieł współczesnej architektury!

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Filharmonia wśród najważniejszych dzieł współczesnej architektury!

   Budynek Filharmonii, jako jedyny z Polski, znalazł się na liście 200 najbardziej znaczących dzieł architektury współczesnej na świecie - globalnym przewodniku C.guide!

   Prestiżowe grono ikon współczesnej architektury

   Po niemal dziewięciu latach od otwarcia budynek Filharmonii nadal znajduje uznanie i otrzymuje kolejne wyróżnienie – jako jedyna realizacja z Polski znalazł się w prestiżowym gronie 200 najbardziej znaczących dzieł architektury współczesnej na świecie.

   Lista stworzona została przez globalny przewodnik po współczesnej architekturze C.guide autorstwa hiszpańskiej Fundacji Architektury Współczesnej. C.guide proponuje wybór 200 projektów, które zdaniem autorów odpowiadają na wyzwania i możliwości współczesnej architektury na świecie. Wybór obejmuje prace powstałe po 1975 roku, które według komisji selekcyjnej jako całość reprezentują wyjątkową architekturę, „tę, która sama w sobie usprawiedliwiałaby podróż”. Lista ma odzwierciedlać różnorodność strategii i podejść do radzenia sobie ze złożonością współczesnego krajobrazu.

   Nowoczesny projekt inspirowany muzyką, miejscem i historią

   Budynek Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, otwarty w roku 2014, zaprojektowała pracownia Barozzi/Veiga (Fabrizio Barozzi i Alberto Veiga) z Barcelony. Budowa trwała trzy lata (2011–2014). Koszt inwestycji wyniósł 120 mln zł. Część pochodziła z budżetu Miasta Szczecin, pozostałe ze środków Unii Europejskiej.

   Inspiracją do jego zaprojektowania stały się organy, instrument wykorzystywany przez jednych z najbardziej utalentowanych kompozytorów: Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händla czy Stanisława Moniuszkę i Feliksa Nowowiejskiego. Jednocześnie nawiązuje do historii miejsca, kształtem - do hanzeatyckiej zabudowy miasta.

   Widać tę inspirację w monumentalnej, białej bryle z charakterystyczną linią stromych dachów ze strzelistymi wierzchołkami i trójwymiarową strukturą aluminiowo – szklanej elewacji. Autorzy tego nowatorskiego projektu architektonicznego zwyciężyli ogłoszony w 2007 roku międzynarodowy konkurs na koncepcję nowego budynku dla szczecińskich filharmoników. Ich koncepcja pokonała 40 innych konkurencyjnych pomysłów.

   - Jest to budynek stworzony dla miasta w północnej Polsce, które rekonstruuje skrzyżowanie przy którym znajdował się przedwojenny Konzerthaus, i które musiało odzyskać swoje centralne i historyczne znaczenie - mówią projektanci w komentarzu do przewodnika C.guide. - Zakątek, od którego Filharmonia mogła rozpocząć proces przekształcania miasta.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!