Social media

Filtrowanie

Kategorie

    Archiwum

      18°

      EduFilharmonie – nowe wyzwania w muzykoterapii

      Robert Duchowski

      Robert Duchowski

      EduFilharmonie – nowe wyzwania w muzykoterapii

      Filharmonia w Szczecinie oraz teatr Uckermärkische Bühnen w Schwedt serdecznie zapraszają do udziału w międzynarodowej konferencji „EduFilharmonie – nowe wyzwania w muzykoterapii”, która odbędzie się 8 czerwca 2021 roku (wtorek). W konferencji można uczestniczyć bezpłatnie w budynku Filharmonii lub online na platformie ZOOM.

      Muzyka może nas wyrwać z depresji lub poruszyć do łez - to lekarstwo, tonik, sok pomarańczowy dla ucha. Ale dla wielu moich pacjentów neurologicznych muzyka to jeszcze więcej - może zapewnić dostęp do ruchu, mowy i życia, nawet wtedy, gdy żadne lekarstwa nie mogą. Dla nich muzyka nie jest luksusem, ale koniecznością.

      Tymi słowami Oliver Sachs, autor słynnej książki „Muzykofilia”, już kilkanaście lat temu opisywał zbawienny wpływ muzyki na codzienne życie nie tylko pacjentów, ale także wszystkich słuchaczy! Od tego czasu muzykoterapia wciąż zyskuje popularność jako uznana dziedzina wiedzy o zdrowiu, w której muzyka wykorzystywana jest w ramach relacji terapeutycznej w celu zaspokajania potrzeb fizycznych, emocjonalnych, poznawczych i społecznych.

      Muzykoterapia nabiera szczególnego znaczenia w momencie, w którym wychodzimy z okresu przymusowych izolacji w czasie pandemii koronawirusa. Czy sztuka może pomóc nam odbudować relacje społeczne? Co daje nam uczestnictwo w koncertach na żywo? Co pozytywnego możemy osiągnąć tworząc muzykę nigdy wcześniej się tego nie ucząc?

      Jedną z dziedzin muzykoterapii jest na przykład choreoterapia. Taniec terapeutyczny nierozerwalnie łączy się z muzyką, do której można podążać, albo wbrew której można się ruszać - tłumaczy Joanna Mikołajczyk, jedna z prelegentek. – Nie chodzi o uczenie się kroków, bo każdy ruch jest źródłem naszej ekspresji. Tańce afrykańskie są bardzo uwalniające, pozwalają wyrzucić różne emocje. Czasem warto po prostu puścić sobie muzykę, poruszać się, wyjść z własnej głowy.

      Podczas konferencji „EduFilharmonie – nowe wyzwania w muzykoterapii” głos zabiorą uznani eksperci i lekarze pracujący z pacjentami „dla których muzyka nie jest luksusem, a nie koniecznością.” Ponadto zaprezentowane zostaną studia przypadku pokazujące wpływ muzyki na funkcjonowanie jednostek i grup. Punktem wyjścia natomiast będzie historia Rune Bergmanna, dyrektora artystycznego Filharmonii w Szczecinie, który kilka lat temu dzięki konsekwencji i bezgranicznej wierze w uzdrawiającą moc muzyki wygrał walkę o własną rodzinę.

      Aby wziąć udział w konferencji, należy wypełnić formularz rejestracyjny znajdujący się na stronie filharmonia.szczecin.pl

      Bądź na bieżąco!

      Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!