Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   12°

   Dlaczego #CzytanieRządzi?

   Marta Kufel

   Marta Kufel

   Dlaczego #CzytanieRządzi?

   Książki mają supermoc. Pozwalają na odkrycie najdalszych zakątków świata, potrafią przenosić nas w czasie, dzięki nim możemy przeżyć wyjątkowe przygody. Mało? To przeczytajcie dlaczego jeszcze #CzytanieRządzi!

   1/ Czytanie buduje mózg 

   Czytanie i rozmowa namnażają połączenia synaptyczne w naszym mózgu, czyli realnie rozwija potencjał mózgu człowieka! To fundamentalne, dlatego: #CzytanieRządzi!

   2/ Czytanie rozwija empatię 

   Czytanie literatury pięknej podnosi naszą empatię: dzięki opisom emocji przeżywanych przez bohaterów uwrażliwiamy się na odczucia innych ludzi, uczymy się rozumieć ich. #CzytanieRządzi!

   3/ Czytanie wyrównuje szanse; zmniejsza wykluczenie 

   Czytanie dla przyjemności ma większy wpływ na nasz sukces edukacyjny i życiowy niż to z jakiego środowiska się wywodzimy – czytając wyrównujemy własne szanse. #CzytanieRządzi!

   4/ Czytanie uczy współpracy 

   Czytanie to ćwiczenie w rozumieniu drugiego człowieka – jego widzenia świata, emocji, wartości. Dzięki czytaniu budujemy nasze kompetencje współpracy – bo lepiej rozumiemy innych ludzi, budujemy kapitał społeczny #CzytanieRządzi!

   5/ Czytanie tworzy innowatorów

   Czytanie to kumulowanie danych, wiedzy, i emocji a jednocześnie ćwiczenie w rozumieniu związków przyczynowo-skutkowych. Osoba czytająca ma do swojej dyspozycji niepowtarzalną bazę danych, które może innowacyjnie wykorzystywać w sposób tylko jej znany i dostępny. Tak działają innowatorzy. #CzytanieRządzi!

   6/ Czytanie umożliwia edukację

   Czytanie to narzędzie. Trzeba najpierw nauczyć się czytać, by potem uczyć się, czytając. Ale jest to narzędzie niezbędne. Bez czytania edukacja jest niemożliwa. Więcej: bez płynnego doskonałego czytania ze zrozumieniem edukacja jest niemożliwe. Dlatego #CzytanieRządzi!

   7/ Czytanie rozwija naukę

   Czytanie buduje ciekawość, ćwiczy nasz umysł w poszukiwaniu prawdy, odkrywaniu nieznanego. Czytanie ćwiczy nasze kompetencje logicznego myślenia, a także analizy. Dlatego czytanie jest fundamentem wszelkich nauk – zarówno humanistycznych jak i bardzo technicznych. #CzytanieRządzi!

   8/ Czytanie tworzy obywatela

   Obywatel współczesnych demokracji ma konstytucyjne prawa – między innymi do wolności słowa, czy prawo wyborcze czynna i bierne. Czytanie jest tym ćwiczeniem, które umożliwia nam korzystanie z tych praw bo buduje nasze kompetencje w rozumieniu tekstu pisanego i zdrowy krytycyzm w stosunku do propozycji politycznych, gospodarczych czy społecznych. Czytanie tworzy pełnoprawnego obywatela demokracji. #CzytanieRządzi! 

   9/ Czytanie wzmacnia demokrację

   Udowodniono, że ludzie czytający są bardziej zaangażowanymi obywatelami. Wśród aktywistów działających na rzecz społeczności lokalnej czytający są zdecydowaną większością. A zatem czytanie zasila społeczeństwo obywatelskie, wzmacnia demokrację. #CzytanieRządzi

   10/ Czytanie ćwiczy koncentrację

   Czytanie jest czynnością stabilizującą i w konieczny sposób dość powolną. Badania wskazują na olbrzymi pozytywny wpływ czytania na umiejętność koncentracji. Warto o tym pamiętać zżymając się nad grubą książką. #CzytanieRządzi

   11/ Czytanie rozwija gospodarkę

   Przedsiębiorca to człowiek pewny siebie, gotowy na ryzyko, dostrzegający szanse, innowacyjnie je wykorzystujący. Czytanie buduje w nas wszystkie te cechy. Czytając akumulujemy wiedzę i budujemy empatię co razem buduje naszą pewność siebie. Książki tworzą w naszych mózgach bazy danych, które pozwalają dostrzegać potencjał i innowacyjnie do niego podejść. Czytanie rozszerza nasze kompetencje matematyczne i techniczne. Czytanie jest fundamentem przedsiębiorczej gospodarki. #CzytanieRządzi.

   12/ Czytanie obniża stres

   Już po 6 minutach czytania poziom naszego stresu spada o 60%. Jak to udowodniono? Badania wykazały, że czytanie odrywa nas od stresującej codzienności, rytm naszego serca się uspokaja, poziom stresu maleje. Działa lepiej niż niejedno lekarstwo. #CzytanieRządzi!

    

   A to, co ciekawego dzieje się w szeroko rozumianym szczecińskim czytelnictwie możecie sprawdzić między innymi na stronach Miejskiej Biblioteki Publicznej. W zakładce „Wydarzenia” czekają na Was informacje o wielu projektach, pośród których każdy z całą pewnością znajdzie coś dla siebie – zarówno mali, jak i ci nieco starsi. Dodatkowo, tradycyjnie już, poszczególne filie biblioteczne będą organizować zajęcia w ramach właśnie rozpoczynających się wakacji. To świetna okazja dla młodszych czytelników, na ciekawe spędzenie wolnego czasu, odkrycie nowych pasji i poszerzenie horyzontów!

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!