Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   17°

   Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie pobiją Grecję!

   Marta Kufel

   Marta Kufel

   Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie pobiją Grecję!
   chór 3.jpg
   chór 2.jpg

   Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją dr hab. Sylwii Fabiańczyk-Makuch (do niedawna Chór Akademii Morskiej w Szczecinie) po raz kolejny zdobywa najwyższe nagrody.  

    

   Podczas X edycji Międzynarodowego Festiwalu „Music and Sea”, który odbył się w miniony weekend w greckiej Paralii, zespół zwyciężył w dwóch kategoriach: Mixed Choir oraz Folk, uzyskując jednocześnie najwyższą punktację spośród wszystkich chórów uczestniczących w konkursie. W rywalizacji wzięły udział chóry m.in. z Bułgarii, Finlandii, Rumunii, Słowacji, Polski, Serbii, Macedonii. 

    

   Chór zaprezentował bardzo wymagający, ambitny i zróżnicowany repertuar, czym podbił serca jurorów oraz entuzjastycznie reagującej publiczności. W programie znalazły się m.in utwory napisane i zadedykowane specjalnie Chórowi Politechniki Morskiej w Szczecinie, w tym kompozycja Zuzanny Falkowskiej „I see the Sea”, która została wykonana premierowo. Jury szczególnie doceniło muzykalność, nienaganną intonację, wyjątkową wrażliwość oraz nieprzeciętny kontakt z dyrygentką.

    

   Zagraniczne festiwale zawsze niosą za sobą ogromny ładunek emocjonalny. Z jednej strony jest to nieopisana ekscytacja – szczególnie po tak długiej przerwie w koncertowaniu poza granicami naszego kraju spowodowanej pandemią, z drugiej strony rywalizacja zawsze wiąże się z odrobiną tremy i niepewności. Nigdy nie wiemy, jak odbierze nas publiczność, z kim przyjdzie nam rywalizować. Nie da się jednak ukryć, że grecka – a w zasadzie międzynarodowa – publiczność była naprawdę wyjątkowa. Nieopisany entuzjazm, mnóstwo życzliwych słów i wzruszeń zawsze sprawiają, że początkowe napięcie szybko znika. To właśnie takie reakcje, jak nic innego dodają skrzydeł – i utwierdzają nas w tym, że każda minuta spędzona na próbie jest tego wartamówi Klaudia Nowak, chórzystka.

    

   Do tej pory Chór zdobył ponad 70 głównych nagród na festiwalach w kraju oraz za granicą. Złote laury chórzyści przywieźli m.in.: z Tajwanu, Japonii, Kanady, Czech, Słowacji czy Litwy. W czerwcu tego roku zespół zdobył Grand Prix XXI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej w Barczewie. To wyróżnienie zapewniło im nominację do wąskiego grona kandydatów do prestiżowej nagrody – Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza. Konkurs odbędzie się już niebawem, bo pod koniec listopada w Poznaniu.

    

   Jestem ogromnie dumna z postępów moich chórzystów, którzy z niezwykłą cierpliwością i prawdziwym oddaniem pracowali na ten sukcesmówi dyrygentka Sylwia Fabiańczyk- Makuch. - To prawdziwa radość móc dzielić się tę samą pasję oraz spełniać marzenia z tak wspaniałą i zaangażowaną grupą osób.

    

   Aktualnie zespół prowadzi nabór – wszyscy zainteresowani rozwijaniem swojej muzycznej pasji, uczestnictwem w nietuzinkowych projektach medialnych, koncertach ze znanymi  artystami, krajowych i zagranicznych festiwalach mogą przyjść na przesłuchania już na początku października. Więcej informacji znaleźć można na stronie http://chor.am.szczecin.pl/nabor/ oraz na facebookowej stronie zespołu.

    

   Dodatkowo, już 24 października w Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza odbędzie się koncert z autorskiego cyklu „Wspólne Brzmienia”. Tym razem Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie zaprosił do współpracy Tomasza Organka wraz z zespołem. Ostatnia pula biletów jest nadal dostępna w serwisie bilety.fm. 

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!