Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   19°

   Chopin w Willi Lentza. Recital Andrzeja Wiercińskiego

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Chopin w Willi Lentza. Recital Andrzeja Wiercińskiego

   W piątek (15 grudnia 2023 roku, o godz. 19.00), recitalem fortepianowym wybitnego pianisty młodego pokolenia – Andrzeja Wiercińskiego, zapowiedziany zostanie cykl koncertowy pod tytułem “FRYDERYK CHOPIN W WILLI LENTZA. Dzieła wszystkie”.

   W trakcie trwającego dwa lata projektu zaplanowano przedstawić wszystkie dzieła Mistrza z Żelazowej Woli. Podczas willowych wieczorów interpretować je będą współczesne gwiazdy estrady oklaskiwane przez publiczność zgromadzoną w prestiżowych salach koncertowych świata.

   Wśród nich nie zabraknie też uczestników najbliższego – XIX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, który w październiku 2025 roku odbędzie się m.in. z okazji 225 rocznicy urodzin i 176 rocznicy śmierci kompozytora.

   Ten należący do najstarszych, najbardziej rozpoznawalnych i prestiżowych konkursów muzycznych na świecie, odbywa się w Warszawie co pięć lat. Jest on również jednym z niewielu wydarzeń monograficznych tego typu, albowiem we wszystkich jego etapach wykonywane są wyłącznie utwory jednego kompozytora – FRYDERYKA CHOPINA.

   Organizatorzy pragną zainteresować słuchaczy najcenniejszą na świecie Polską Marką jaką jest bezsprzecznie muzyka Fryderyka Chopina.

   Zapraszamy serdecznie!

   Bilety dostępne są na https://bilety.willa-lentza.pl 


   Andrzej Wierciński

   Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (klasa prof. Wojciecha Świtały) i Universität Mozarteum Salzburg (klasa prof. Pavla Gililova).

   Swoje umiejętności doskonalił również podczas kursów mistrzowskich prowadzonych przez takie sławy fortepianu jak: Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, Dmitri Alexeev, Sa Chen, Andrzej Jasiński i Janusz Olejniczak. Uczestniczył w kursie pianistycznym Morningside Music Bridge Calgary, gdzie szkolili go Krzysztof Jabłoński, Lee Kim-Sing i André Laplante.

   Wśród najważniejszych jego osiągnięć artystycznych na szczególną uwagę zasługują cenne nagrody zdobyte m.in. na VI Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Budapeszcie, X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym ,,Golden Ring” w Słowenii oraz na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznego ,,Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu, Międzynarodowym Konkursie w Neapolu „Masters Neapolitan Piano Competition”, Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Saint Priest Antoine de Saint Exupéry, XVII i XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Finalista oraz zdobywca specjalnej Nagrody dla najlepszego pianisty z Polski na X Międzynarodowym Chopinowskim Konkursie Pianistycznym w Darmstadt, właściciel Złotego Medalu przyznanego na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Wiedniu (2019) oraz Brązowego Medalu zdobytego na Międzynarodowym Konkursie w Hong Kongu (2019).

   Wirtuoz koncertował w większości krajów europejskich, a także w Indonezji, Japonii i Kanadzie. Współpracował m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia (NOSPR) i Orkiestrą Symfoniczną Lwowskiej Filharmonii Narodowej.

   Jednym z ważniejszych jego koncertów był występ podczas Festiwalu Polskiego na EXPO w mediolańskim Teatro Auditorium di Milano Fondazione Cariplo, gdzie wykonał Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Narodowej pod batutą maestro Jacka Kaspszyka, a także recital i koncert na Międzynarodowym Festiwalu „Wielcy Twórcy” w Ukrainie.

   Muzyk jest wielokrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, laureatem Stypendium Artystycznego im. Franciszka Wybrańczyka, Fundacji Sinfonia Varsovia, Stypendium Artystycznego Krystiana Zimermana oraz Stypendium Artystycznego Firmy Yamaha.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!