Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   17°

   Chodź na spacer! Czas Ma Szczecin, czyli szlakiem zegarów w Śródmieściu

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Chodź na spacer! Czas Ma Szczecin, czyli szlakiem zegarów w Śródmieściu

   Tak oczywiste, że niezauważalne. Niesłusznie. Za ich mechanizmami stoją stulecia ludzkiej wynalazczości. Niektóre stworzyli wybitni architekci. Zegary. Mierzą i zdobią. Jest ich sporo w Szczecinie, idąc ich szlakiem, można dobrze poznać miasto. 23 kwietnia poznamy te ze Śródmieścia.

   Szlakiem szczecińskich zegarów

   W niedzielę, 23 kwietnia 2023 roku odbędzie się spacer szlakiem szczecińskich zegarów. Start o godz. 11.00 spod zakładu zegarmistrzowskiego przy al. Wojska Polskiego 14. Spacer potrwa ok. 2,5 godziny. Udział jest bezpłatny.

   Przewodniczką będzie Sabina Wacławczyk. Z wykształcenia artystka sztuk plastycznych i teatralnych, laureatka nagród Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego i stypendium Młoda Polska Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w 2021 nominowana do Nagrody Artystycznej Prezydenta Szczecina. Społecznie zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce oraz animacją społeczną i kulturalną. Jest przewodniczką miejską, współautorką bloga „Sztuka w przestrzeni Szczecina”. W duecie z Joanną Olszowską realizuje projekt „Mozaiki Szczecińskie”, który otrzymał nominację do tytułu „Szczupak 2020” Gazety Wyborczej. Wcześniej popularyzowała wiedzę o przedwojennych szczecińskich stolarkach witrynowych. Edukowała też na temat wandalizmu na Cmentarzu Centralnym, od paru lat zabiega o ustanowienie uchwały usuwającej szpetne reklamy z budynków i ich otoczenia. Z Małgorzatą Zychowicz-Prus była w 2019 roku liderką wydarzenia kulturalno- integracyjnego „Święto Placu” na placu Orła Białego. W 2020 roku liderowała m.in. wydarzeniu „Święto Tkackiej”. Obecnie, wraz z Dorotą Pundyk, zabiega o upamiętnienie Johanessa Quistorpa, wielkiego szczecińskiego filantropa.

   Na język ukraiński spacer tłumaczyć będzie Grażyna Iłowiecka – z pochodzenia lwowianka, absolwentka filologii polskiej ze specjalizacją animacja kultury na Uniwersytecie Warszawskim. Fotografka, koordynatorka i kuratorka wielu projektów o charakterze animacyjnym i prospołecznym.

   Działanie jest realizowane w ramach projektu „ŚRODEK. Śródmiejski Punkt Sąsiedzki. Miejsce aktywności i wsparcia wspólnot lokalnych obszaru rewitalizacji 2023-2024”, koordynowanego przez Stowarzyszenie „Oswajanie miasta” i współfinansowanego przez Gminę Miasto Szczecin.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!