Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   10°

   „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza podczas Narodowego Czytania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie

   Marta Kufel

   Marta Kufel

   „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza podczas Narodowego Czytania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie

   3 września o godz. 15:00 bibliotekarze z filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) zapraszają do wspólnego czytania dzieła wieszcza naszego, Adama Mickiewicza. To właśnie “Ballady i romanse” zostały wybrane przez Parę Prezydencką na lekturę Narodowego Czytania w 2022 r.

   Fragmenty utworu czytać będą zaproszeni goście ze szczecińskich instytucji kultury. Do wspólnego obchodzenia Narodowego Czytania włączyć się mogą wszyscy chętni mieszkańcy naszego miasta i okolic. Wstęp na wydarzenie jest oczywiście bezpłatny.

   Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, Adama Mickiewicza.

   Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytane były najważniejsze dzieła literatury polskiej.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!