Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   17°

   "Babska sprawa" w Kinie Zamek

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   "Babska sprawa" w Kinie Zamek

   Jednym z tegorocznych laureatów XV edycji Pomerania Film jest film dokumentalny „Babska sprawa”, który opowiada o żmudnej pracy oraz inspirującej przyjaźni najważniejszych artystek powojennego Szczecina. 

   Dwie rzeźbiarki: Leonia Chmielnik i Anna Paszkiewicz w 1969 roku wygrały szczeciński konkurs na projekt i wykonanie pomnika Bogusława X i Anny Jagiellonki. Jedyne kobiety - rzeźbiarki w powojennym Szczecinie opowiadają o nieprzewidzianych okolicznościach (komisja nakazała wykonać młodym  artystkom najpierw odlew gipsowy pomnika, a następnie model z gliny) co zajęło im ok. dwa lata. 

   Artystki zostały postawione przed koniecznością udania się do kamieniołomów w Bolesławcu i samodzielnego wyselekcjonowania kamieni na pomnik. Wreszcie po dwóch latach od zamówienia mogły wykonać pomnik, co zajęło następne dwa lata. Ponieważ pracowały na rusztowaniach, z młotami i dłutami w dłoniach, ubrane w kombinezony i kaski , przechodniom kojarzyły się wyłącznie z mężczyznami i tak do nich się zwracano. W 1974 powstał pomnik, który stoi do dnia dzisiejszego (opis Stowarzyszenia „Edukacja, Nauka, Kultura”). 

   Film został wyprodukowany przez Stowarzyszenie „Edukacja, Nauka, Kultura” w koprodukcji z Zachodniopomorskim Funduszem Filmowym Pomerania Film.

   - Wydział Kultury Urzędu Miasta Szczecin w 2023r. dofinansował katalog jednej z bohaterek filmu, Leonii Chmielnik „Mój Świat - Nasz Świat” - mówi Anna Stępień z Urzędu Miasta Szczecin. - Tym bardziej z dumą zaprasza na film o rzeźbiarkach, który zostanie wyświetlony 2 lutego 2024 r. o 16.00 oraz 3 lutego 2024 r. o 13.30 w Kinie Zamek. 

   Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film, stworzony przez Województwo Zachodniopomorskie, Miasto Koszalin i Miasto Szczecin, wspiera produkcje filmowe związane z naszym regionie. 

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!