Social media

Filtrowanie

Kategorie

    Archiwum

      Wsparcie psychologiczne oraz kolejne zmiany w MOPR

      Robert Duchowski

      Robert Duchowski

      Wsparcie psychologiczne oraz kolejne zmiany w MOPR

      Uruchomione zostały specjalne telefony z ofertą wsparcia psychologicznego i terapeutycznego dla mieszkańców miasta. Dodatkowo w MOPR wprowadzono zmiany w funkcjonowaniu BOI oraz skrócono godziny otwarcia kas.

      W Dziale Interwencji Kryzysowej MOPR został uruchomiony specjalny numer telefonu pod którym psychologowie i terapeuci udzielają wsparcia oraz porad mieszkańcom miasta. Dyżury prowadzone są pod nr 91 46 46 335, od poniedziałku do piątku w godzinach 8-20.

      Telefoniczna pomoc specjalistów uruchomiona została również w Środowiskowych Domach Samopomocy. W szczególności jest ona adresowana do osób nie wychodzących z domu (seniorów czy osób poddanych kwarantannie).

      Mieszkańcy miasta mogą dzwonić pod specjalne numeru telefonów, w dniach od poniedziałku do piątku we wskazanych godzinach aby porozmawiać z wybranymi specjalistami:

      Specjalista

      Numer telefonu

      Godziny dyżurów

      Terapeuta ds. uzależnień

      732 684 448

      16:00 – 20:00

      Terapeuta

      732 684 421

      8:00 – 13:00

      Terapeuta

      732 684 067

      8:00 – 13:00

      Psycholog

      732 684 062

      9:00 – 15:00

      Psycholog

      732 684 446

      12:00 – 18:00

      Psycholog

      732 684 088

      14:00 – 20:00

      Specjalista pracy socjalnej

      791 411 633

      8:00 – 13.00

      Terapeuta

      791 934 198

      12:00 -15.00

      Kolejne zmiany organizacyjne w MOPR

      W Biurach Obsługi Interesanta w naszych Działach i Ośrodkach pojawiły się urny do pozostawiania dokumentów. Podopieczni pozostawiają w nich swoje podania oraz wnioski, które następnie rozpatrywane przez pracowników. Klienci są informowani o postępowaniu w swojej sprawie drogą telefoniczną. W ośrodkach w godzinach 8-10 przyjmowane są tylko osoby po wcześniejszym umówieniu się z pracownikiem.

      - Podobnie jak w przypadku Biur Obsługi skrócone zostały godziny otwarcia kas MOPR - informuje Maciej Homis, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie. - Obecnie funkcjonują one w wybrane dni w godzinach 10-12. Zdecydowana większość klientów korzysta z wypłaty świadczeń na konta osobiste lub z możliwości odbioru pieniędzy w okienkach bakowych.

      Część klientów korzysta jednak z odbioru świadczeń w kasie z uwagi na brak konta osobistego. Informacje na temat terminów otwarcia kas osoby te otrzymują indywidualnie.

      Zgodnie z zaleceniami pracownicy terenowi ograniczają do niezbędnego minimum wizyty w środowiskach. Przede wszystkim kontaktujemy się z osobami korzystającymi ze wsparcia telefonicznie.

      Pracownicy udają się tylko do mieszkań osób starszych, nieporuszających się samodzielnie gdy jest np. konieczność przyznania zasiłku na zakup niezbędnych leków. Usługi opiekuńcze są realizowane zgodnie z wcześniejszymi założeniami.

      Dostarczanie żywności do osób objętych kwarantanną

      - Otrzymujemy już pierwsze sygnały od służb mundurowych nadzorujących osoby poddanie kwarantannie domowej o konieczności dostarczenia żywności do mieszkań - mówi Maciej Homis.- Po otrzymaniu sygnału od służb pracownicy ośrodka kontaktują się z rodziną telefonicznie i dowiadują się jakie są potrzeby. Zgodnie z zaleceniami Wojewody organizacje pozarządowe wyraziły gotowość do przygotowania paczek z podstawowymi produktami żywnościowymi. Gotowe paczki są dostarczane osobom objętym kwarantanną pod wskazany adres przez służby. Dotychczas jedna rodzina objęta kwarantanną zgłosiła taką potrzebę.

      Zachęcamy do śledzenia strony internetowej Ośrodka oraz portalu https://wiadomosci.szczecin.eu/koronawirus, gdzie pojawiają się najnowsze informacje dotyczące funkcjonowania miejskich jednostek.

      Bądź na bieżąco!

      Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!