Social media

Filtrowanie

Kategorie

    Archiwum

      Życzliwość w komunikacji miejskiej

      Robert Duchowski

      Robert Duchowski

      Życzliwość w komunikacji miejskiej

      21 listopada jest Światowym Dniem Życzliwości. To dobry czas, żeby przypomnieć o zasadach panujących w komunikacji miejskiej i największych grzechach kierowców aut poruszających się po naszych ulicach, także względem autobusów i tramwajów.

      W Szczecinie każdego dnia tysiące osób porusza się komunikacją miejską. W autobusach i tramwajach można znaleźć piktogramy informujące o różnych zasadach, także tych związanych ze zwykłą życzliwością. 21 listopada to dobry czas na przypomnienie kilku z nich.

      • Ustąp miejsca osobie starszej lub niepełnosprawnej
      • Nie stój przy drzwiach, nie utrudniaj wsiadania i wysiadania innym pasażerom
      • Zdejmij plecak, nie utrudniaj podróży innym
      • Nie rozmawiaj głośno przez telefon
      • Nie jedz i nie pij w autobusie lub tramwaju
      • Nie niszcz, nie dewastuj, nie brudź
      • Bądź uprzejmy dla współpasażerów i kierujących pojazdy

      Przypominamy, że w szczycie na trasy wyjeżdża ponad 330 tramwajów i autobusów. Sprawność ich przemieszczania się i bezpieczeństwo pasażerów zależą także od innych uczestników ruchu drogowego i życzliwości kierowców względem siebie.

      - Największymi przewinieniami kierowców względem komunikacji miejskiej są pośpiech, brawura i nieuwaga - mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZDiTM. - Do tego można dodać wymuszanie pierwszeństwa, wyprzedzanie i gwałtowne hamowanie przed pojazdem, utrudnianie włączenia się do ruchu. Każdego dnia na naszych drogach widać także sytuacje, w których auta blokują torowisko. Prowadzący samochody nie zwracają uwagi, na to gdzie jest ich pas ruchu i wjeżdżają na tory lub zastawiają je przy próbie skrętu.

      Innym przewinieniem zmotoryzowanych jest brak zachowania bezpiecznej odległości od tramwaju, zarówno z tyłu, jak i z boku. Kierowcy często nie zatrzymują się, gdy tramwaj staje na przystanku.

      Nie bez winy są także piesi, którzy wybiegają zza autobusów i tramwajów, przebiegają przed pojazdami transportu zbiorowego i wchodzą na jezdnię w niedozwolonych miejscach. Skutki takich zachowań mogą być tragiczne.

      W kontekście ruchu ulicznego życzliwość może także usprawnić poruszanie się. Jazda na tak zwany „suwak” zdecydowanie przyspieszy przejazd w miejscach, gdzie kończy się jeden z pasów. Pamiętając o zasadzie nie wjeżdżania na skrzyżowanie, jeśli nie można go od razu opuścić, także minimalizujemy ryzyko powstania zatorów.

      Z okazji Światowego Dnia Życzliwości życzymy pasażerom uprzejmych prowadzących i bezpiecznej podróży, kierowcom i motorniczym miłych pasażerów i rozsądnych kierowców pojazdów prywatnych, a wszystkim uczestnikom ruchu drogowego więcej życzliwości!

      Bądź na bieżąco!

      Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!