Zmiany w organizacji ruchu i komunikacji miejskiej w okolicy ulicy Szafera. Przypomnienie.

Robert Duchowski

W związku z rozpoczęciem prac i wprowadzeniem pierwszego etapu czasowej organizacji ruchu przypominamy o utrudnieniach dla kierowców i zmianach w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. W najbliższy poniedziałek wykonawca zamierza rozpocząć roboty związane z wykonaniem infrastruktury podziemnej.
ORGANIZACJA RUCHU
Od dnia 25 listopada br. od godz. 10:00 planowane jest rozpoczęcie przebudowy ul. Szafera na odcinku od al. Wojska Polskiego do ul. Szerokiej. W pierwszym etapie ww. przebudowy prace drogowe prowadzone będą na odcinku od al. Wojska Polskiego poprzez Rondo Olimpijczyków, aż do skrzyżowania z ul. Jarzyńskiego.
W etapie powyższym całkowicie z ruchu ogólnego wyłączona zostanie istniejąca jezdnia ul. Szafera. Dojazd ulicą Zawadzkiego będzie możliwy wyłącznie do ul. Litewskiej. Wjazdy na parkingi zlokalizowane wzdłuż ul. Szafera będą częściowo dostępne poprzez drogi wewnętrzne – osiedlowe.
- Objazd ruchu ogólnego planuje się przeprowadzić poprzez ul. Unii Lubelskiej, ul. Klonowica, ul. Zawadzkiego, ul. Marlicza (Benesza), ul. Romera. ul. Szafera, ul. Jarzyńskiego - mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy spółki Tramwaje Szczecińskie. - Dla ruchu pieszego wyznaczone zostaną utwardzone ciągi zarówno w poprzek ul. Szafera prowadzące do Hali Netto Arena, jak i prowadzące do al. Wojska Polskiego i dalej w rejon kąpieliska „Arkonka”.
Dla autobusów linii 75 na trasie objazdu Zawadzkiego-Marlicza (Benesza)-Romera wyznaczone zostaną dodatkowe przystanki. Autobus linii 80 kursować będzie trasą Zawadzkiego-Szafera (po placu budowy)- Jarzyńskiego- Wojska Polskiego - Arkońska.
Wraz z rozpoczęciem prac drogowych w ciągu ul. Szafera nastąpi częściowe otwarcie Ronda Olszewskiego (Wojska Polskiego – Arkońska – Szafera) dla pojazdów poruszających się wzdłuż al. Wojska Polskiego obiema jezdniami.
KOMUNIKACJA MIEJSKA
Od 25.11 (dla linii nocnych od nocy 25/26.11.2019) nastąpią zmiany w kursowaniu linii 75, 80, 53, 521, 529 i 531.
• Autobusy linii 75 kursować będą objazdem (w obu kierunkach): od przystanku „Zawadzkiego Kościół” ulicami Marlicza i Romera do ulicy Szafera i dalej bez zmian do przystanku „Krzekowo Kościół”. Na trasie objazdu uruchomione zostaną przystanki:
- „Marlicza” – na ul. Marlicza przy skrzyżowaniu z ul. Zawadzkiego (nr 39911 w kierunku Krzekowa i 39912 w kierunku centrum),
-„Romera Szkoła” – na ul. Romera przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 (nr 39412 i 39411),
-„Romera” – na ul. Romera w odległości ok. 100 m od skrzyżowania z ul. Szafera (nr 32421 i 32422).
Wyłączone z obsługi przez linię 75 będą przystanki „Zawadzkiego”, „Szafera” i „Romera” (na ul. Szafera). Od poniedziałku do soboty oraz w Nowy Rok, Wielkanoc i Boże Narodzenie linia będzie kursować według dotychczasowego rozkładu jazdy. W dni świąteczne linia będzie kursowała w godzinach 5-6 z częstotliwością co 20 minut, w godz. 6-9 co 15 minut, w godz. 9-10 co 12 minut, w godz. 10-17 co 9 minut, w godz. 17-20 co 10 minut, w godz. 20-23 co 15 minut.
• Autobusy linii 80 kursować będą objazdem (w obu kierunkach): od ronda Olszewskiego przez al. Wojska Polskiego, ul. Jarzyńskiego i ul. Szafera do przystanku „Zawadzkiego” i dalej bez zmian. Przystanki „Rondo Olszewskiego (Spacerowa)” zlokalizowane będą w ciągu al. Wojska Polskiego na wysokości przystanków tramwajów linii 1 i 9 o tej samej nazwie. Likwidacji ulegną przystanki tymczasowe zlokalizowane na ul. Szafera przy rondzie Szczecińskich Olimpijczyków. Linia kursować będzie według normalnego rozkładu jazdy.
• Na linii 53 nastąpią zmiany w realizacji kursów wykonywanych dotychczas na trasie Zawadzkiego – Pomorzany Dobrzyńska (w obu kierunkach). Wybrane kursy (tj. wczesnoporanne i późnowieczorne) wykonywane będą na trasie Romera – Pomorzany Dobrzyńska (przez ul. Marlicza), pozostałe na trasie Klonowica Zajezdnia – Pomorzany Dobrzyńska. Kursy na trasie Stocznia Szczecińska – Pomorzany Dobrzyńska pozostają bez zmian.
• Autobusy linii 521 kursować będą według normalnego rozkładu jazdy na zmienionej trasie jak linia 75.
• Autobusy linii 529 kursować będą według normalnego rozkładu jazdy objazdem (w obu kierunkach): od przystanku „Tor Kolarski” ulicami Jarzyńskiego i Szafera do przystanku „Zawadzkiego” i dalej bez zmian. Linia nie będzie obsługiwać przystanków „Rondo Olszewskiego (Spacerowa)”.
• Autobusy linii 531 kursować będą według normalnego rozkładu jazdy objazdem (w obu kierunkach): od ronda Olszewskiego przez al. Wojska Polskiego, ul. Jarzyńskiego i ul. Szafera do przystanku „Zawadzkiego” i dalej bez zmian.
O INWESTYCJI
Otoczenie w tej części Szczecina zmieni się diametralnie. Powstanie nowo torowisko tramwajowe, biegnące do zupełnie nowej pętli tramwajowo-autobusowej przy hali Netto Arena, a także infrastruktura dla pieszych i rowerzystów. Dużej zmianie ulegnie także układ drogowy, a to za sprawą wybudowania aż czterech rond, parkingu park&ride, a także nowej jezdni z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach. Za prace budowlane odpowiadać będzie firma EUROVIA POLSKA S.A., która złożyła najlepszą ofertę w postępowaniu przetargowym. Koszt prac został wyceniony na 125 190 424,45 zł brutto. Nadzór nad realizacją inwestycji sprawuje spółka Tramwaje Szczecińskie Sp. z o.o., której powierzono funkcję zastępstwa inwestorskiego oraz funkcję inżyniera kontraktu.
W zakres prac wchodzi m.in.:
1. Budowa ul. Szafera na odcinku ok 1,2 km o dwóch jezdniach każda po dwa pasy ruchu.
2. Budowa obustronnych chodników i dróg rowerowych.
3. Przebudowa uzbrojenia podziemnego i oświetlenia nowego układu drogowego.
4. Przebudowa skrzyżowania z ul. Zawadzkiego na trójwlotowe rondo dwupasowe o średnicy zewnętrznej 50 m.
5. Przebudowa skrzyżowania z ul. Jarzyńskiego na trójwlotowe rondo dwupasowe o średnicy zewnętrznej 44 m.
6. Przebudowa skrzyżowania z ul. Romera i Modrą na czterowlotowe rondo dwupasowe o średnicy zewnętrznej 77 m.
7. Budowa skrzyżowania ul. Modrej i ul. Szerokiej w postaci ronda turbinowego o średnicy zewnętrznej 40 m.
8. Budowa dwukierunkowego torowiska tramwajowego w pasie rozdzielającym jezdnie (torowisko umożliwiać będzie poruszanie się autobusów komunikacji miejskiej).
9. Budowa pętli tramwajowo-autobusowej przy hali widowiskowo-sportowej z czterema torami przy peronach tramwajowych i peronie autobusowo-tramwajowym oraz stanowiskami postojowymi dla autobusów.
10. Budowa budynku socjalnego z kasami biletowymi.
11. Budowa parkingu dla rowerów oraz elementów małej architektury i zieleni.
12. Budowa parkingu dla samochodów osobowych.
Inwestycja powinna być zrealizowana w terminie nie dłuższym niż 18 miesięcy od dnia zawarcia umowy.
Projekt przebudowy ul. Szafera objęty jest dofinansowaniem w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 i działania 6.1. Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach.