Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   11°

   ZDiTM przypomina. Dziś Światowy Dzień Życzliwości

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   ZDiTM przypomina. Dziś Światowy Dzień Życzliwości

   21 listopada jest Światowym Dniem Życzliwości. To dobry czas, żeby przypomnieć o zasadach panujących w komunikacji miejskiej i największych grzechach kierowców aut poruszających się po naszych ulicach, także względem autobusów i tramwajów.

   W Szczecinie każdego dnia tysiące osób porusza się komunikacją miejską. W autobusach i tramwajach można znaleźć piktogramy informujące o różnych zasadach, także tych związanych ze zwykłą życzliwością. 21 listopada to dobry czas na przypomnienie kilku z nich:

   Ustąp miejsca osobie starszej lub niepełnosprawnej

   Nie stój przy drzwiach, nie utrudniaj wsiadania i wysiadania innym pasażerom

   Zdejmij plecak, nie utrudniaj podróży innym

   Nie rozmawiaj głośno przez telefon

   Nie jedz i nie pij w autobusie lub tramwaju

   Nie niszcz, nie dewastuj, nie brudź

   Bądź uprzejmy dla współpasażerów i kierujących pojazdy

   Przypominamy, że w szczycie na trasy wyjeżdża blisko 300 tramwajów i autobusów. Sprawność ich przemieszczania się i bezpieczeństwo pasażerów zależą także od innych uczestników ruchu drogowego i życzliwości kierowców względem siebie.

   Największymi przewinieniami kierowców względem komunikacji miejskiej są pośpiech, brawura i nieuwaga. Do tego można dodać wymuszanie pierwszeństwa, wyprzedzanie i gwałtowne hamowanie przed pojazdem, utrudnianie włączenia się do ruchu.

   - Każdego dnia na naszych drogach widać także sytuacje, w których auta blokują torowisko - mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZDiTM. - Prowadzący samochody nie zwracają uwagi, na to gdzie jest ich pas ruchu i wjeżdżają na tory lub zastawiają je przy próbie skrętu. Innym przewinieniem zmotoryzowanych jest brak zachowania bezpiecznej odległości od tramwaju, zarówno z tyłu, jak i z boku. Kierowcy często nie zatrzymują się, gdy tramwaj staje na przystanku.

   Nie bez winy są także piesi, którzy wybiegają zza autobusów i tramwajów, przebiegają przed pojazdami transportu zbiorowego i wchodzą na jezdnię w niedozwolonych miejscach. Skutki takich zachowań mogą być tragiczne.

   W tym roku doszło już do kilkuset zdarzeń drogowych z udziałem komunikacji miejskiej. Większości z nich powstała z winy pojazdów obcych, a nie prowadzących pojazdy komunikacji miejskiej:

   kolizji z udziałem autobusów było 357;

   wypadków z udziałem autobusów było 107;

   kolizji z udziałem tramwajów było 141;

   wypadków z udziałem tramwajów było 19.

   W kontekście ruchu ulicznego życzliwość może także usprawnić poruszanie się. Jazda na tak zwany „suwak” zdecydowanie przyspieszy przejazd w miejscach, gdzie kończy się jeden z pasów. Pamiętając o zasadzie niewjeżdżania na skrzyżowanie, jeśli nie można go od razu opuścić, także minimalizujemy ryzyko powstania zatorów.

   Z okazji Światowego Dnia Życzliwości życzymy pasażerom uprzejmych prowadzących i bezpiecznej podróży, kierowcom i motorniczym miłych pasażerów i rozsądnych kierowców pojazdów prywatnych, a wszystkim uczestnikom ruchu drogowego więcej życzliwości!

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!