Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   18°

   Włamanie do systemu zarządzania SPP

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Włamanie do systemu zarządzania SPP

   Ktoś włamał się do systemu zarządzania Strefy Płatnego Parkowania  i zmienił numer konta bankowego do wnoszenia opłaty dodatkowej

    

   Chodzi o numer rachunku, który widnieje na papierowym zawiadomieniu o opłacie dodatkowej, który kontroler SPP wkłada za wycieraczkę pojazdu bez ważnej opłaty za postój. Do zhakowania systemu doszło prawdopodobnie 17 kwietnia, bo zawiadomienia z fałszywymi numerami bankowymi pojawiły się w dniach 17-22 kwietnia.

   - Jak ustalono, w tym czasie kontrolerzy wystawili 541 zawiadomień w SPP i 94 zawiadomienia za postój bez ważnego biletu  na PPN-ach (płatnych parkingach niestrzeżonych) - informuje Wojciech Jachim, rzecznik prasowy spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne. 

   Przestępca bądź przestępcy rachunek NiOL zastąpili trzema różnymi rachunkami bankowymi – dwoma oddziału Banku PKO BP w Świdnicy i jednym należącym do banku z siedzibą w Belgii.

   Potencjalnie na konta oszustów mogło wpłynąć 72,9 tys. zł. Potencjalnie, ponieważ nie wszyscy kierowcy wpłacają od razu. Poza tym nie jest jeszcze pewne, czy fałszywe rachunki są aktywne. Są sygnały, że wpłacane na nie pieniądze, wracają.

   W poniedziałek, 22 kwietnia, spółka NiOL powiadomiła policję o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na próbie wyłudzenia środków pieniężnych z zawiadomień o nieopłaconych postojach. Podobne zawiadomienie NiOL przekazał wspomnianym bankom.

   - Kierowcy, którzy wpłacili pieniądze na fałszywe konta i ich nie odzyskali, zostaną zwolnieni z konieczności wpłaty na rzecz Gminy Szczecin NiOL z tytułu podrobionych zawiadomień - dodaje Wojciech Jachim. - Ponadto spółka NiOL zamierza poinformować listownie wszystkich kierowców, którzy otrzymali zawiadomieni w dniach 17-22 kwietnia o zaistniałej sytuacji i podjętych przez spółkę działaniach.

   System zarządzania SPP koordynuje pracą wszystkich programów, aplikacji obsługujących działanie SPP (e-sklep, e-kontrola, parkomaty, bazy danych, terminale kontrolerów pieszych itp.). Obsługuje go firma Nextivo Technologies. Nextivo w porozumieniu z NiOL niezwłocznie po wykryciu oszustwa wdrożyła dodatkowe zabezpieczenia w systemie. Ponadto kontrolerzy SPP zostali zobowiązaniu do sprawdzania numeru rachunku na drukowanych zawiadomieniach.

   NiOL prosi kierowców, którzy otrzymali zawiadomienia w dniach 17-22 kwietnia o weryfikację numeru rachunku do opłaty dodatkowej.

   Właściwy numer opłat dodatkowych za postój

   • SPP: 40 1020 4795 0000 9802 0259 3069
   • PPN: 15 1020 4795 0000 9202 0447 0084.

   Wszelkie nowe informacje o tej sprawie będą dostępne na stronie Strefa Płatnego Parkowania - Szczecin (spp.szczecin.pl)

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!