Social media

Filtrowanie

Kategorie

    Archiwum

      Szczecin kupuje hybrydowe Solarisy

      Robert Duchowski

      Robert Duchowski

      Szczecin kupuje hybrydowe Solarisy

      Firma Solaris Bus&Coach SA dostarczy do Szczecina 16 nowych autobusów o napędzie hybrydowym.

      Umowa podpisana

      Umowa w sprawie zakupu pojazdów została podpisana. W ramach zamówienia planowany jest zakup 8 sztuk autobusów jednoczłonowych i 8 sztuk autobusów dwuczłonowych (przegubowych), niskopodłogowych, fabrycznie nowych, niskoemisyjnych, hybrydowych z silnikiem zasilanym olejem napędowym (spełniającym normę emisji spalin EURO VI). Pojazdy dostosowane będą do potrzeb osób niepełnosprawnych. 16 nowych hybryd trafi do Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego Klonowica.

       

       

      Hybrydy pojawią się na ulicach Szczecina jeszcze w tym roku.

       

       

      PODSTAWOWE PARAMETRY TECHNICZNE taboru hybrydowego:

       

      Wymiary autobusu:

      Jednoczłonowy: długość 11,8÷12,5 m, max wysokość 3,30 m , max szerokość – 2,55 m.

      Dwuczłonowy: długość 17,5÷18,75 m, max wysokość 3,30 m, max szerokość – 2,55 m.

      Liczba miejsc pasażerskich:

      Jednoczłonowy - Całkowita - minimum: 75 osób, w tym: min. 22 miejsc pasażerskich siedzących, w tym min 8 miejsc siedzących bezpośrednio dostępnych z niskiej podłogi.

      Dwuczłonowy - Całkowita - minimum: 130 osób, w tym: min. 40 miejsc pasażerskich siedzących, w tym min 12 miejsc siedzących bezpośrednio dostępnych z niskiej podłogi.

      Zużycie paliwa wg testu SORT 2, wykonanego wg wytycznych UITP (International Association of Public Transport) przez niezależną, certyfikowaną jednostkę badawczą maksymalnie 30 l/(100 km)(autobus solowy), maksymalnie 50 l/(100 km) (autobus przegubowy)

      Dlaczego hybrydy?

      Wraz z rozwojem motoryzacji i w odpowiedzi na proekologiczną politykę transportową Gmina Miasto Szczecin zdecydowało się na zakup pojazdów o napędzie hybrydowym (połączenie silnika spalinowego i elektrycznego). Zaletą tych silników jest to, że mogą pracować na przemian lub jednocześnie, w zależności od potrzeb.

       

      Silnik elektryczny może być prądnicą i ładować akumulatory lub kondensator w wyniku napędzania silnikiem spalinowym lub w wyniku hamowania silnikiem. W układach takich całość sterowana jest przez system elektroniczny zapewniający optymalne wykorzystanie energii.

       

      Zaletą układów hybrydowych jest zmniejszenie zużycia paliwa i emisji szkodliwych spalin (obecnie spełniają najbardziej rygorystyczne normy w tym zakresie) oraz hałasu.

       

      Po zastosowaniu napędu hybrydowego można część energii gromadzić w akumulatorach i wykorzystać przy ponownym ruszaniu. Istnieje również możliwość wyłączania silnika spalinowego podczas częstych postojów co również wpływa na powstawanie oszczędności.

       

      Autobusy hybrydowe posiadają ponadto możliwość wyłączenia silnika spalinowego np. podczas przejazdu przez zabytkowe części miast w celu ochrony zabytków przed niszczącym wpływem zanieczyszczeń.

       

       

      Zakup autobusów hybrydowych to jedno z działań realizowanych w ramach strategii miasta Floating Garden 2050.

      Realizacja tej inwestycji spowoduje zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 229,26 ton ekwiwalentu dwutlenku węgla. Jest to związane z mniejszym spalaniem paliwa (w l/100km) przez nowy tabor autobusów w porównaniu do wycofanego taboru.

      Projekt pn. „Zakup 16 autobusów hybrydowych dla Miasta Szczecin w podziale na części” współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.

      Bądź na bieżąco!

      Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!